تلاش ریز احمد برای حضور بیشتر و بهتر مسلمانان در هالیوود

سرنا_ ریز احمد، بازیگر مرد مسلمانِ نامزد اسکار، تصمیم به ایجاد تغییراتی در شرایط حضور مسلمان در فیلم‌های هالیوود گرفته است.

رویتر نوشت: نتایج مطالعاتی نشان می‌دهد که از مسلمانان در فیلم‌های سینمایی هالیوود کمتر استفاده می‌شود و حتی در صورت حضور، مسلمانان به شکل شخصیت‌های منفی نمایش داده می‌شوند. ریز احمد، بازیگر انگلیسی و مسلمان هالیوود، تصمیم به بهبود نحوه به تصویر کشیدن مسلمان در فیلم‌های سینمایی گرفته است.

ریز احمد، بازیگر فیلم سینمایی «آوای متال» و اولین مسلمانی که نامزد دریافت اسکار بهترین بازیگر سینما بوده است، گفت که طرح اولیه آن‌ها برای ورود بیشتر مسلمانان به سینما شامل حمایت و سرمایه گذاری بر داستان‌گوهای مسلمان می‌شود.

احمد در بیانیه‌ای گفت: «نمایش مسلمانان در فیلم‌ها، سیاست‌هایی که وضع می‌شوند، افرادی که کشته می‌شوند و کشورهایی که مورد حمله قرار می‌گیرند را تغذیه می‌کند. داده‌ها دروغ نمی‌گویند و این مطالعات، حجم مشکلات در فیلم‌های محبوب را نشان می‌دهند.»

این مطالعات که «مفقود و بدنام شده» نامگذاری شده بود، نشان می‌دهد که کمتر از ۱۰ درصد فیلم‌های پرفروشی که در طی سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ در انگلیس یا آمریکا منتشر شدند، حداقل از یک شخصیت مسلمان ناطق استفاده کرده‌اند. این تحقیق همچنین نشان داد که از مسلمان‌ها بیشتر در نقش‌های تهدیدآمیز و بیگانه استفاده شده است. در فیلم‌ها حدود یک سوم شخصیت‌های مسلمان، مرتکب خشونت شده‌اند و بیش از نیمی از آن‌ها هدف خشونت قرار گرفته‌اند.

احمد ۳۸ ساله که در لندن از پدر و مادری پاکستانی متولد شد، گفت ارائه بودجه در جذب بیشتر بازیگران، نویسندگان و تهیه‌کنندگان مسلمان، به صنعت فیلم و تلویزیون بسیار تاثیرگذار است.

همچنین کمیته‌ای که چندین بازیگر مسلمان از جمله ماهرشالا علی، رامی یوسف و حسن منهاج در آن حضور دارند، بورس تحصیلی ۲۵ هزار دلاری برای هنرمندان جوان مسلمان در نظر گرفته‌اند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کد مطلب: ۲۱۰۲۱۷
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت

پیشنهاد سردبیر