آیا دیدن فیلم های وحشتناک تسکین دهنده است؟!/ مزایای روانشناختی سینمای وحشت

سرنا_گاهی دیدن فیلم‌ های ترسناک به مخاطبان به طرز عجیبی احساس آرامش می‌ دهد.

باسِل نوشت: فیلم‌های ترسناک آثاری هستند که یا شما واقعا عاشق تماشای آن هستید یا به هر قیمتی که شده از دیدن آن اجتناب می‌کنید. اگر بخواهیم از نظر منطقی بگوییم ما باید از چیز‌هایی که باعث ترسیدن ما می‌شوند، فرار کنیم؛ اما فیلم‌های ترسناک برای جذب بسیاری از افراد راهکاری دارند. اگر به این موضوع فکر کنید کمی گیج کننده است، اما سرگرمی‌های ترسناک بسیار محبوب هستند.

طبق تحقیقات کارشناسان، چند دلیل مختلف وجود دارد که مردم فیلم‌های ترسناک را دوست دارند و بعضی حتی تماشای آن را به طرز عجیبی آرامش بخش می‌دانند. یک مطالعه منتشر شده در مجله Media Psychology نشان داد که مردم به سه دلیل مهم فیلم‌های ترسناک را تماشا می‌کنند؛ تنش، ارتباط و دنیای غیرواقعی. از نظر برخی از مردم، تماشای فیلم‌های ترسناک به دلیل وجود رمز و راز و شوک‌های آن می‌تواند یک تجربه کامل باشد.

کسانی که به دلیل «ارتباط» به این فیلم‌ها جلب می‌شوند، عناصری را در فیلم پیدا می‌کنند که می‌توانند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. کسانی که تماشای فیلم ترسناک را به دلیل «غیرواقعی بودن» آن دوست دارند، از آن لذت می‌برند؛ زیرا به طور حتم می‌دانند که همه چیز جعلی و تقلبی است. در واقع دیدن این فیلم‌ها برای آن‌ها فقط یک سرگرمی است.

کاترین براونلو، استادیار گروه‌های مغز و اعصاب و روانپزشکی در کالج پزشکی دانشگاه ایالتی اوهایو می‌گوید: افراد شرایط مختلفی را هنگام تماشای فیلم‌های ترسناک تجربه می‌کنند. برخی از افراد از خشونت افراطی لذت می‌برند، برخی از افراد مبهوت می‌شوند و برخی دیگر فرار را ترجیح می‌دهند. به گفته دکتر براونلو تماشای فیلم‌های ترسناک چندین مزیت روانشناختی دارد.

مردم احساسی را که هنگام ترس در آن‌ها ایجاد می‌شود، دوست دارند

برخی از افراد در برابر چیز‌هایی که ترسناک هستند واکنش متفاوتی نشان می‌دهند. به عنوان مثال، مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ در ژورنال Communication Research منتشر شد، نشان داد افرادی که فیلم‌های ترسناک را دوست دارند، از احساسات بسیار شدید و تنش زا مانند ترس لذت می‌برند. وقتی می‌ترسید، پاسخ فوری مغز شما رفتن به حالت جنگ یا پرواز است. وقتی این اتفاق می‌افتد، کل بدن شما می‌تواند واکنش نشان دهد. برای مثال، ضربان قلب شما ممکن است افزایش پیدا کند و بدن شما متشنج شوند. حتی می‌تواند باعث جیغ زدن یا پریدن شما شود. براونلو می‌گوید: وقتی یک فیلم ترسناک تماشا می‌کنیم، مغز را تحریک می‌کند و مغز به احساسات جسمی و عاطفی که ترس می‌نامیم، پاسخ می‌دهد. باور داشته باشید یا نه، برای برخی از افراد این اتفاقات بسیار سرگرم کننده است.

گذر از یک فیلم ترسناک بسیار لذت بخش است

فیلم‌های ترسناک وسیله‌ای برای ترساندن شما هستند اما برخی از افراد ممکن است فیلم‌های ترسناک را آرامش بخش ببینند. به گفته براونلو، دلیل خوبی برای این موضوع وجود دارد. وی می‌گوید: تجربه آرام شدن مغز شما پس از تماشای یک فیلم ترسناک در واقع از نظر شیمیایی-عصبی بسیار لذت بخش است. این موضع به این دلیل است که ترشح دوپامین در مغز باعث افزایش احساس راحتی می‌شود.

فیلم‌های ترسناک به ارتباط شما با افراد اطرافتان کمک می‌کنند

عده زیادی برای ارتباط برقرار کردن با دیگران، دیدن یک فیلم ترسناک را توصیه می‌کنند و دلیلی پشت این امر نهفته شده است. مطالعه‌ای که توسط دکتر آرتور آرون در ژورنال شخصیت و روانشناسی اجتماعی منتشر شد، نشان داد که ایجاد موقعیت‌های ترس مانند تماشای یک فیلم ترسناک می‌تواند باعث افزایش ارتباط بین دو نفر شود؛ اما جدا از افزایش ارتباط حتی می‌تواند شما را به هم نزدیک کند. براونلو می‌گوید: برخی فکر می‌کنند که فیلم‌های ترسناک به بخشی عمیق از آگاهی جمعی ما به عنوان انسان دسترسی دارند. وقتی تجربه مشترکی از ترس، تاریکی یا قاتلان داریم، این عوامل ما را به هم نزدیکتر می‌کند. وقتی به همراه شخص دیگری احساس آسیب پذیری داشته باشید باعث ایجاد احساس صمیمیت می‌شود.

افراد مختلف احساس و تجربه‌های متفاوتی را دارند. اگر حساسیت بیشتری دارید و مسائل را خیلی عمیق احساس می‌کنید، دیدن فیلم‌های ترسناک ممکن است برای شما مناسب نباشد؛ اما اگر اینگونه نیستید، این فیلم‌ها می‌توانند بسیار سرگرم کننده و حتی گاهی آرامش آور باشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کد مطلب: ۲۱۵۹۰۸
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت