پیکر فرشته طائرپور در خاک آرام گرفت

مراسم تشییع پیکر و خاکسپاری فرشته طائرپور با تمجید از فعالیت‌های هنری و صنفی این هنرمند و تاکید بر نقش مادرانه او در سینمای ایران برگزار شد.

پیکر فرشته طائرپور تهیه‌کننده و فیلم‌نامه‌نویس سینمای ایران که ۲۶ مردادماه بر اثر عوارض ناشی از کرونا در ۶۹ سالگی درگذشت، امروز (۲۷ مردادماه) همزمان با تاسوعای حسینی با حضور خانواده و همکارانش در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

این مراسم با اجرای احسان کرمی همراه بود که او ضمن تسلیت ویژه به خانواده فرشته طائرپور، مادرش و منوچهر شاهسواری همسرش یادآور شد که فرشته طائرپور او را از پشت میکروفن به سینما وارد کرد و برای همیشه مدیون او خواهد بود.

کرمی همچنین تاکید کرد: فرشته طائرپور به ما مردانگی می‌آموخت.

عسل شاکری، دختر این هنرمند که خارج از کشور است هنوز به ایران نرسیده ولی غزل و علی شاکری، دیگر فرزندان او در مراسم حضور داشتند و به یاد مادرشان صحبت کردند.

ابتدا علی شاکری گفت: می‌دانم که مادرم این‌جا فرزندان و همراهان زیادی داشته که بعضی از آن‌ها را من می‌شناسم و با بعضی هم به مرور زمان سعادت آشنایی پیدا می‌کنم. دیشب هم وقتی همه از خانه ما رفتند و خواستم در کوچه را ببندم، دختری جوان با مادرش آمده بودند و از یک قصه ۲۰ ساله‌ می‌گفتند. چون وقتی خبر فوت مادرم را شنیده بودند در کوچه پس کوچه‌های "شمرون" دنبال دفتر مادر بودند تا بالاخره آن را پیدا کرده بودند و محبت خود را نشان دادند. من می‌دانم مادر من در تک تک شما وجود دارد و در وجود شما زنده است و امیدوارم آن چیزهایی را که به من یاد داده بتوانم عملی کنم.

سپس غزل شاکری روی صحنه آمد و با تشکر از کسانی که برای بدرقه مادرش به بهشت ‌زهرا آمده بودند گفت: در خودم آمادگی گفت‌وگو نمی‌دیدم و می‌ترسیدم نتوانم جمله قشنگی بگویم، به همین دلیل چند خطی نوشته‌ام و البته برادرم خیلی خوب همه چیز را گفت و خوشحالم که متن من کوتاه است.

او نوشته خود را با تکیه‌کلام همیشگی مادرش "یا حفیظ و یا امین" آغاز کرد و ادامه داد: مادر عزیزم، فرشته طائرپور، دختر تو بودن افتخار بزرگی است اما خیلی کم است که فقط بخواهم از زبان یکی از فرزندان تو حرف بزنم. جز علی، عسل و من تعداد بی‌شماری از مردمان دورانت را می‌شناسم که برای‌شان مادری کردی و فرشته نگهبان‌شان بودی. امروز آمدیم تا در این روزهای سیاه درد و بیماری جسم خسته‌ات را به خاک و روح بزرگت را به آسمان بسپاریم. بابت هر آن‌چه به وقت بودنت به یادگار گذاشتی تا ابد شاکریم و الهی که بر سر این آتش بر دل نشسته ما هم باران صبر و قراری ببارد. سفرت به‌خیر فرشته جسور و بلندپرواز من.

در ادامه احسان کرمی ترانه "گلنار" را به یاد این هنرمند فقید خواند. سپس منوچهر محمدی - تهیه‌کننده سینما -  در سخنانی گفت: وقتی آدم خواهری داشته باشد و از دست بدهد خیلی سخت است. خانم طائرپور سالیان درازی است که هم برای ما مادر بودند و هم خواهر. همیشه درگیر مسائل و مشکلات اهل سینما بود و با نگاه مادرانه سعی کرد مسائل را حل کند. در جلسات مهمی که برای کارهای صنفی در سطح آقایان و مسئولین برگزار می‌شد واقعا شجاع‌ترین فردی که آن‌جا بی‌محابا حرف می‌زد بی‌ترس از هر چیزی و از حقوق همه اهل سینما بدون کم و کاست دفاع می‌کرد خانم طائرپور بود که بعضی وقت‌ها ما به او می‌گفتیم کمی آرام‌تر. 

محمدی خوابی را که چند هفته قبل در جریان بیماری او دیده بود تعریف کرد و گفت: این خواب را برای خود او هم تعریف کردم که خیلی از آن حوشحال شد و وقتی دیروز این خبر را شنیدم احساس کردم آدمی که مادر زاده شده و در حق همه مادری کرده یقینا بهشت زیر پای اوست.

در بخش دیگری از این مراسم محسن امیریوسفی - رییس کانون کارگردانان خانه سینما - به جایگاه آمد و گفت:‌ مدتی قبل از بیماری‌شان یک بار به من گفتند این‌قدر به این جلسه‌ها نرو و برای کرونا مراقب باش، گفتم من مراقبم شما بیشتر مراقب باشید. گفت این مالیات مرا می‌کشد. جلسات مالیات برای اهالی سینما، جلسه برای پروانه نمایش فیلم‌های توقیفی، جلسات صنفی و غیره محبتی بود که خانم طائرپور به همه اهالی سینما، چه موافقان خود و چه مخالفان، داشتند و این یک درس بزرگ است برای ما که در کارهای صنفی مرام و روش ایشان را الگو قرار دهیم. آخرین نوشته ایشان هم خطاب به مدیریت وزارت بهداشت بود که نوشتند هر سینماگری که بمیرد مسئولش آن‌ها  هستند.

امیریوسفی در ادامه بیان کرد: ما در این روزها که با حرف‌های وزیر پیشنهادی  فقط به سمت وزارت ارشاد اسلامیِ صرف پیش می‌رویم، بیشتر به خانم طائرپور احتیاج داشتیم که شجاعانه از موضع صنفی و حقوق اهالی سینما دفاع کند.

هنرمندان و مدیرانی همچون منوچهر شاهسواری (همسر فرشته طائرپور)، سیدمحمد بهشتی، بهمن فرمان‌آرا، احمد امینی، علیرضا تابش، سیف‌الله صمدیان، غلامرضا موسوی، ابراهیم داروغه‌زاده، فرهاد توحیدی، هنگامه قاضیانی، رویا نونهالی، رامین حیدری فاروقی، محمدمهدی عسگرپور، فرشته صدرعرفایی، رخشان بنی‌اعتماد، جهانگیر کوثری، کامران ملکی و محسن خان‌جهانی  از دیگر حاضران در این مراسم بودند.

فرشته طائرپور که آثاری چون "گلنار"، "خداحافظ دختر شیرازی"، "آینه‌های روبرو"، "نخودی"، "زن دوم"، "وقتی همه خواب بودند"، "پسر مریم"، "نان و شعر"، "پاتال و آرزوهای کوچک" و "مدرسه پیرمردها" را تهیه کرده است، از چند هفته گذشته به دلیل درگیری ریه پس از ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد و  ۲۶ مرداد ماه، نزدیکانش خبر دادند با وجود این‌که از بیمارستان مرخص شده بود، اما از دو روز قبل دوباره به بیمارستان برگشته و از دنیا رفته است.

طائرپور متولد سال ۱۳۳۱ به عنوان رئیس انجمن کارفرمایی تهیه‌کنندگان فیلم (اکت) بارها مطالبه واکسیناسیون هنرمندان مقابل دوربین را مطرح کرده بود.

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۵۳۰۷۵
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت

پیشنهاد سردبیر