با پیشنهاد حمید جبلی و به کوشش خانواده ژیان

با پیشنهاد حمید جبلی و به کوشش خانواده ژیان

"با پیگیری محمد ژیان از طرف خانواده و به پیشنهاد حمید جبلی، بیستم شهریور را به نام رضا ژیان می‌نامیم و اولین‌بار در اختتامیه جشنواره آموزشی تئاتر پنجمک مناسبت آن اعلام خواهد شد."

یادداشت محمد ژیان به این مناسبت را می‌خوانید:
"امسال در نخستین جشنواره آموزشی تئاتر پنجمک آموزشگاه گروه تئاتر مستقل به سرپرستی مریم کاظمی، افتخار داشتم در  اجرای نمایش "آرش کمانگیر" یکی از هفت نمایش جشنواره حضور داشته باشم، در کنار جوانان و نوجوانان بااستعدادی که عاشق صحنه هستند، و این عشق را مریم کاظمی در آن‌ها شکوفا و بارور کرده است.
در انتها به‌دلیل نزدیک بودن زمان برگزاری و اختتامیه جشنواره به تولد رضا ژیان تصمیم گرفتیم امسال به همت حمید جبلی استاد و یار و برادر و رفیق نازنینمان خاطره ۲۰ شهریور را با آنان زنده نگه داریم.
بنا شد حدود ۳۰۰ جلد از نمایش‌نامه‌های "دوستان بامحبت" و "عشق روی خرپشته" که آخرین کارهای صحنه‌ای مشترک رضا و حمید خان است، و آقای فرزاد فربد مدیر انتشارات پریان، دیگر یار و برادر عزیزمان، چاپ کرده‌اند، پس از امضاء حمید جبلی به یادگار این روز، تقدیم هنرجویان شود.
و این‌بار نیز حمید خان جبلی مثل همیشه با خلق یک ابتکار بکر ما را شگفت‌زده کرد و نشان داد که هنوز هم که هنوز است باید سال‌ها تلاش کنیم تا به گرد رفاقت و برادری و استادی حمید جبلی برسیم.
در بین حدود ۳۰۰ جلد کتاب که امضاء کرده بود، تعدادی کتاب با عنوان ویژه هم نوشت و خواست به‌صورت اتفاقی در بین عاشقان نوجوان و جوان تئاتر توزیع شود."

رضا ژیان بازیگر، کارگردان، نویسنده تئاتر، سینما و تلویزیون ۲۰ شهریورماه ۱۳۲۸ درتهران پا به دنیا گذاشت و آثار ماندگار بسیاری را خلق کرد که همچنان در خاطر مخاطبانش زنده است. این هنرمند تئاتر ۲۷ بهمن‌ماه ۱۳۸۱ از دنیا رفت.
رضا ژیان که عمده فعالیتش بر صحنه تئاتر متمرکز بود از بازیگران بنام سینما و تلویزیون نیز به‌شمار می‌رفت و علاوه بر بازیگری آثاری را نیز کارگردانی کرد.
وی فعالیت هنری را از دوران تحصیل و در خانه پیشاهنگی و کاخ جوانان آغاز کرد و پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان و در سن بیست‌سالگی با پیوستن به «کارگاه نمایش»، وابسته به تلویزیون ایران، به صورت حرفه‌ای به بازیگری روی آورد. مجموعه‌های تلویزیونی «حرف تو حرف» و «سرزمین افتخار» از جمله مهم‌ترین کارهای این دوره از فعالیت هنری او به‌شمار می‌رود.
رضا ژیان پس از انقلاب بیشتر بر صفحه تلویزیون ظاهر شد که کارگردانی مجموعه تلویزیونی «مثل‌آباد» و بازیگری در آن و بازی در مجموعه‌های «محله برو بیا» و «محله بهداشت» نام او را بپش از پیش مطرح کرد. رضا ژیان چند سالی را نیز در خارج از ایران سپری کرد. از جمله مشهورترین آثار هنری دیگر او می‌توان به این موارد اشاره کرد: مجموعه‌های تلویزیونی «طنزآوران جهان»، «تهران ۱۱- ۵۹۵ ج ۴۸»، «آژانس دوستی»، «زیر بازارچه» و فیلم‌های سینمایی «مرد عوضی»، «مومیایی ۳»، «مسافر ری»، «عشق فیلم» و نمایش‌های «دوستان بامحبت» و «عشق روی خرپشته».
نمایش‌های «حالت چطوره مش رحیم»، «گلدونه خانوم»، «پاتوق»، «احمد آقا بر سکو»، «صغری دلاک»، «صورت‌برداری»، «شبات»، «زیبا اهل حر آباد»، «قمر در عقرب»، «جان‌نثار»، «خاطرات و کابوسهای یک جامه‌دار از زندگی و مرگ میرزاتقی خان امیرکبیر»، «کافه اکبر آقا نوستالژی»، «آن سفرکرده»، «خانه ما آنسوی مرز»، «کاشفان باقلوا»، «قصه آقا جمال»، «دوستان بامحبت» و «سبزه، دوست خوب بچه‌ها» از جمله آثاری هستند که این هنرمند بازی و کارگردانی کرده و یا نوشته است.

منبع: ایسنا

کد مطلب: ۳۵۴۳۱۹
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت