شانس قهرمان برای گرفتن اسکار چقدر است؟

هیئت معرفی نماینده سینمای ایران به اسکار، فیلم «قهرمان» ساخته اصغر فرهادی را به عنوان نماینده سینمای ایران اعلام کرد. دو فیلم «بندربند» به کارگردانی منیژه حکمت و «دشت خاموش» اثر احمد بهرامی دیگر رقبای «قهرمان» بودند. اصغر فرهادی چه سابقه‌ای در جوایز اسکار دارد و ساخته جدید او تا چه اندازه در اسکار 2022 شانس دارد؟

سابقه اصغر فرهادی در اسکار

تا به حال چهار فیلم «درباره الی»، «جدایی نادر از سیمین»، «گذشته» و «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی، به عنوان نماینده سینمای ایران در اسکار انتخاب شده‌اند. اکنون «قهرمان» پنجمین ساخته این کارگردان است که از سوی ایران به آکادمی اسکار معرفی می‌شود. سابقه اصغر فرهادی نشان می‌دهد او حضور موفق و پرافتخاری در جوایز اسکار داشته است. این کارگردان با فیلم «جدایی نادر از سیمین» موفق شد به جمع بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان و بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی راه پیدا کند و در نهایت اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را به دست آورد. فیلم «فروشنده» نیز در اسکار 2017 این جایزه را کسب کرد. اکنون باید دید با «قهرمان» افتخار تازه‌ای در کارنامه این کارگردان و در تاریخ سینمای ایران ثبت خواهد شد؟

شانس قهرمان به روایت پیش‌بینی‌ها

فیلم «قهرمان» درباره شخصیتی به نام «رحیم» است که به یک نزول‌خور بدهی زیادی دارد. در این شرایط مقدار زیادی پول پیدا می‌کند و تصمیم می‌گیرد آن را به صاحبش برگرداند. قرار گرفتن بر سر یک دوراهی اخلاقی سخت، مضمون آشنایی در آثار اصغر فرهادی است. «قهرمان» تا به حال در جشنواره‌های خارجی مختلفی به نمایش درآمده و واکنش‌های مثبتی از رسانه‌ها و منتقدان دریافت کرده است.

این فیلم که اولین‌بار در هفتادوچهارمین جشنواره فیلم کن رونمایی شد، در بخش مسابقه اصلی جشنواره حضور داشت و موفق شد جایزه بزرگ هیئت داوران جشنواره را به صورت مشترک با یک فیلم دیگر از آن خود کند و جشنواره کن را دست خالی ترک نکند. طبق پیش‌بینی‌ها و گمانه‌زنی‌های دو رسانه ورایتی و هالیوود ریپورتر، فیلم «قهرمان» برای حضور در جمع نامزدهای اسکار و دریافت این جایزه شانس دارد. با توجه به پیش‌بینی‌ها و واکنش‌های مثبت درخصوص فیلم، شاید بتوان به موفقیت «قهرمان» در کسب جوایز اسکار 2022 خوش‌بین بود.

 

منبع: خراسان
کد مطلب: ۳۵۴۸۴۷
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت