هر خواننده درپیتی بی هر گونه نظارت کیفی، سر از بازیگری درمی‌آورد

هاوار قاسمی(فعال سینما) در سینمارزوان نوشت: بالا رفتن دستمزد بازیگران و سخت شدن شرایط حضور آنها در شبکه نمایش خانگی باعث شده حضور خوانندگان در سینما و نمایش خانگی به مرز مشمئزکننده و هشدار دهنده‌ای برسد!

اگر قدیم‌الایام‌ امثال فائقه آتشین و ابراهیم حامدی و داریوش اقبالی و… که حدی متعادل از فن بازیگری را می‌دانستند جلوی دوربین می‌رفتند و بازی می‌کردند حالا کار به جایی رسیده که هر خواننده درپیتی بی هر گونه نظارت کیفی، سر از بازیگری درمی‌آورد!

همین الان چند سریال نمایش خانگی و فیلم سینمایی با این فرمول غلط جلو می‌روند و متاسفانه از همین الان هم مشخص است که سرنوشتشان چه خواهد شد!

وقتی خوانندگانی را وارد بازی می‌کنند که در همان شغل اصلی که خوانندگی است درمانده‌اند و حتی توانایی یک سانس اجرای زنده در یک سالن ۵۰ نفره ندارند، معلوم است که سریال این جماعت هم می‌شود کمدی ناخواسته!

اگر کشور کوچکی داشتیم و با فقدان بازیگر واقعی روبرو بودیم این مسیر قابل تحمل بود ولی چرا به جای این مسیر انحرافی با بهره بردن از بازیگران توانمند حوزه تئاتر این کمبود بازیگر را جبران نمی‌کنند!؟ آیا باید شایعات تصمیم‌گیری یک کیف‌کش کوتوله در پشت صحنه ورود خواننده-بازیگران درپیت به شبکه خانگی و سینما را جدی بگیریم؟ آیا باید شایعات شراکت این خوانندگان درپیت در سرمایه‌گذاری سریالها را جدی بگیریم؟

اینکه برخی از فعالان تولید موقع انتقاد از دستمزد سلبریتی‌ها بر لزوم حضور نیروهای جوان و تحصیلکرده و زحمت کشیده تئاتر تاکید دارند اما پای تولید که می‌رسد سراغ نابازیگر-اسپانسر یا خواننده‌های درپیت می‌روند، تناقض نیست؟ چرا  عملتان با گفتارتان سینک نیست؟! این همه یکرنگی، اذیت‌تان نمی‌کند؟

نتیجه و خروجی را هم که می‌بینیم؛ ضربه اصلی به سریالهای اخیر شبکه خانگی از ناحیه خوانندگانی وارد شده که به شدت از دوربین می‌ترسند و حتی نمی‌توانند یک دیالوگ ساده را بگویند؟

نمیشود فقط ژست اپوزسیون گرفت و به سرمایه‌گذاران مشکوکی غر زد که با پول‌های بادآورده، دستمزد بازیگران را بالا بردند. آقایان تهیه‌کننده و کارگردانی که به جای بازیگر حرفه‌ای، نقش اصلی را به یک خواننده می‌دهید، خودتان با دست خودتان در حال نابودی شبکه خانگی و لابد بعدتر سینما هستید.

همان طور که زمانی با شوخی گرفتن تله‌فیلم‌سازی، بیزنس تولید فیلم برای شبکه خانگی را به قهقرا بردید، حالا هم با پایین آوردن سطح تولید از متن گرفته تا بازیگری، کاری می‌کنید که به همین زودی‌ها، بیزنس چرب سریال‌سازی هم به خاک‌ سیاه بنشیند.

 

کد مطلب: ۳۵۵۲۰۷
لینک کوتاه کپی شد
  • فررانه ارسالی در

    باسلام بعنوان یک بازیگر تاتر وفیلم که چندین سال است در این عرصه فعالیت میکنم و دستی هم برقلم دارم و با یاری خداوند چند جلد کتاب درزمینه ی شعرمجموعه داستان کوتاه و رمان به چاپ رسانده ام نقدرا قابل ارزش میدانم اما نقدی که با توهین همراه باشد آن وجنات مثبت خودرا نیز ازبین میبرد . آقای هاوار قاسمی بعنوان یک منتقد میبایست به این خوانندگان که خود نیز درمیان مردم علاقمندانی دارند این لفظ درپیت را دائما بکار نمی بردند ..در فضای باز وآزاد این کارگردان و تهیه کننده است که میتوانند با توجه به ارزش کاری که دردست تولید دلرند بازیگری را انتخاب کنند که به آن همه زحمات خود ناگاه لطمه نزنند و درگیشه با شکست روبرو نشود..بله اگر کارگردانان و تهیه کنندگان به دنبال بچه هایی که با زحمت در صحنه ی تاتر و فیلم تلاش میکنند و توانمند هم هستند اما درگمنامی عنایتی داشته باشند طبیعتا به هنر فیلم این کشور کمک بسیار بزرگی خواهند کرد اما در این مسیر من منتقد نباید بخاطر حمایت از آن عزیزان زحمتکش هترمندانی که درعرصه ی موسیقی کشور تلاش میکنند تا جوانان تنها موسیقی غربی را نبینند را زیر پا له کرد..با تشکر

دیدگاه

تازه ها

یادداشت