سینمای کودک را جدی نمی‌گیرند

فرزاد اژدری فیلمساز سینمای کودک می‌گوید به دلیل شرایط بد حاکم بر سینمای کودک هشت سالی است که فرصت فیلمسازی پیدا نکرده‌ است.

فرزاد اژدری کارگردان سینما در گفتگو با ما درباره اینکه مدتی است فعالیتی در سینمای کودک ندارد، اظهار کرد: من فیلمساز کودک هستم اما متاسفانه این ژانر سینمایی دیگر رونق گذشته را ندارد برای همین کمتر تهیه کننده یا سرمایه‌گذاری علاقه‌مند می‌شود در این ژانر سرمایه گذاری کند.

کارگردان فیلم «عملیات مهدکودک» تاکید کرد: از آخرین فیلمم «وروجک‌ها» هشت سال زمان می‌گذرد و طی این سال‌ها شرایط به گونه‌ای رقم خورده که من نتوانم فیلمی جلوی دوربین برم.

وی افزود: مشکل دیگری که باعث شده من نتوانم فیلم مورد نظرم را جلوی دوربین برم انتظارم از یک کار باکیفیت است. من دوست دارم فیلمم از امکانات بسیار قوی بهره ببرد یعنی ویژوال افکت‌های خوبی در کارم استفاده شود برای همین سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند سراغ کاری روند که چنین مخارجی را روی دوششان نگذارد.

این کارگردان درباره دیگر دلایل کم کاری این سال هایش عنوان کرد: دلیل دیگر برای کم کاری من به بیماری کرونا مربوط می‌شود که دو سالی است عملاً سینما را تعطیل کرده است. همچنین حضورم در دبیرخانه جشنواره فیلم های کودکان و نوجوان باعث شده بیشتر وقتم صرف کار در این بخش شود. البته دغدغه اصلی من فیلمسازی است و آن را هیچگاه کنار نخواهم گذاشت، پس نگارش فیلمنامه را ادامه می‌دهم و چند فیلمنامه نیز تا به امروز به رشته تحریر درآورد‌‌ه‌ام.

اژدری تاکید کرد: چهار فیلمنامه در ژانر‌های مختلف آماده ساخت دارم، البته تاکیدی ندارم که همه فیلمنامه‌هایم را خودم جلوی دوربین برم، بلکه اگر شرایط مهیا شود دیگر فیلمسازان نیز می‌توانند از سناریوهای من استفاده کنند.

کارگردان «سلام بر فرشتگان» با انتقاد از نگاهی که به سینمای کودک وجود دارد، بیان کرد: متاسفانه فیلمسازی در حوزه کودک جدی گرفته نمی شود برای مثال بارها به من گفتند که نمی‌خواهی فیلم جدی بسازی؟ من به آنها پاسخ دادم مگر کارهایی که ساخته‌ام شوخی هستند؟ در حقیقت این تصور که نسبت به سینمای کودک وجود دارد، باعث شده این ژانر دیگر همانند گذشته پویا و زنده نباشد، پس تولیدات کودک کاهش پیدا کرده و راه را برای آثار خارجی باز گذاشته‌‌اند.

اژدری در انتها تاکید کرد: چند وقت پیش، یک مجموعه در نمایش خانگی شروع به کار کردم، اما بنا به دلایلی از آن کناره‌گیری کرده و مجموعه با گروه جدید ادامه راه داد. برای یک فیلم سینمایی نیز دو بار پروانه ساخت گرفته‌ام اما متاسفانه به دلیل نبود سرمایه گذار هیچگاه آن اثر به خط تولید نزدیک نشد.

منبع: صبا
کد مطلب: ۳۵۵۲۴۵
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت