۱۰۱ فیلم‌نامه‌نویس برتر قرن معرفی شدند

فرهادی در جمع بهترین سناریست‏ ها

درحالی‌که در ایران بازار نقد فیلم قهرمان داغ است و موافقان و مخالفان این فیلم هر روز نکته و متن تازه‌ای منتشر می‌کنند، اصغر فرهادی، نویسنده و کارگردان قهرمان از سوی انجمن نویسندگان آمریکا به‌عنوان یکی از ۱۰۱ فیلم‌نامه‌نویس برتر قرن ۲۱ معرفی شد. در این فهرست که انجمن نویسندگان آمریکا منتشر کرده است، فرهادی با یک فیلم یعنی فیلم «جدایی نادر از سیمین» که در بازارهای جهان با عنوان «جدایی» شناخته می‌شود در رتبه ۶۶ قرار گرفته است. از ایران تنها فرهادی و از فرهادی تنها یک فیلم‌نامه در این فهرست دیده می‌شود.

شگفتی‌های یک فهرست: در این فهرست بزرگان سینما حضور پررنگی دارند؛ اما مهم‌ترین نکته شاید ردیف نخست فهرست است. برترین فیلم‌نامه قرن ۲۱ تا امروز از نظر انجمن نویسندگان آمریکا فیلم‌نامه «برو بیرون» است. نوشته فیلم‌نانویس جوان آمریکایی جوردن پیل! برو بیرون یک فیلم آمریکایی در سبک ترسناک و روان‌شناسانه است که در در سال ۲۰۱۷ منتشر شد. پیل خودش هم این فیلم‌نامه را ساخت و البته به‌خاطر متن درخشانش توانست اسکار بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی را هم ببرد. اکران این فیلم با تحسین گسترده مخاطبان و منتقدان همراه بود.

اما در جایگاه دوم و سوم به ترتیب «درخشش ابدی یک ذهن پاک» از چارلی کافمن و «شبکه اجتماعی» از آرون سورکین قرار دارند. «انگل» نوشته بونگ-جون هو که در ایران بسیار معروف شد، «جایی برای پیرمردها نیست» از برادران کوئن که فیلمی بسیار معروف است، «مهتاب» نوشته بری جنکینز، «خون به پاخواهد شد» فیلم‌نامه‌ معروف و محبوب پل توماس اندرسون، «حرامزاده‌های لعنتی» فیلم‌نامه و اثر برجسته کوئنتین تارانتینو، «تقریبا مشهور» نوشته کامرون کرو و «ممنتو» از محبوب‌ترین و همه‌پسندترین کارهای کارنامه کریستوفر نولان، به ترتیب رتبه‌های چهارم تا دهم این فهرست را به خود اختصاص داده است.

رکورددارها: نام برخی از فیلم‌نامه‌نویس‌ها در این فهرست چندبار تکرار شده است. کریستوفر نولان در این فهرست با چهار فیلم‌نامه از ۱۰۱ فیلم‌نامه برتر، بیشترین حضور را دارد که مربوط به فیلم‌نامه‌های «ممنتو» و «شوالیه تاریکی» (رتبه ۲۶)، «تلقین» (رتبه ۳۷) و «پرستیژ» (رتبه ۸۲) است وکوئنتین تارانتینو نیز سه فیلم‌نامه «حرام‌زاده‌های لعنتی»، «جانگوی رهاشده» و «روزی روزگاری در هالیوود» را در این فهرست دارد. سه فیلم‌نامه از برادران کوئن شامل «جایی برای پیرمردها نیست»، «یک مرد جدی» و «درون لوین دیوس» در این فهرست جای گرفته و آلفونسو کوارون مکزیکی نیز سه فیلم‌نامه «روما»، «فرزندان انسان» و «و مادرت را هم» را در این فهرست به خود اختصاص داده است.

چارلی کافمن و آرون سورکین نیز از جمله فیلم‌نامه‌نویسانی هستند که در این فهرست با دو اثر حضور دارند.

 

منبع: دنیای اقتصاد
کد مطلب: ۳۵۵۹۳۴
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت