فیلم کاناپه ؛ فیلم توقیف شده کیانوش عیاری به دلیل استفاده زنان از کلاه گیس!

فیلم کاناپه که این روزها خبر توقیفش دوباره نقل محاف خبری شده و در فضای مجازی هم دست به دست می شود، فیلمی به کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی کیانوش عیاری محصول سال ۱۳۹۵ است.

فیلم کاناپه روایت زندگی دو خانواده‌ است که می‌خواهند با هم وصلت کنند اما در نهایت یک کاناپه باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی آنها می‌شود.

بازیگران این فیلم سینمایی فرهاد آئیش، فرگل فربخش، ابوالفضل پورعرب، فریبا کامران، بیتا بیگی، بابک حمیدیان، آتوسا انواریان هستند.

از عوامل اصلی این سریال نیز می توان به کیانوش عیاری (تهیه کننده، نویسنده وکارگران)، حسن آقاکریمی (مدیر تولید)، شاهرخ دستورتبار (مجری طرح) اشاره کرد.

دلیل توقیف فیلم کاناپه چه بود؟

کیانوش عیاری، فیلمساز نام‌آشنای سینمای ایران، دو سال پیش کاناپه را ساخت. اما با دردسرهای زیادی که روبه‌رو شد نیز نتوانست مجوز نمایش در جشنواره ۹۵ را بگیرد. به گفته‌ی دبیر جشنواره این فیلم “به دلیل مسائل ممیزی مورد بررسی قرار نگرفت” و از شرکت در بخش مسابقه جشنواره بازماند.

ابراهیم داروغه، معاون ارزشیابی و نظارت سازمان امور سینمایی در این باره گفته بود که “موضوع حجاب در کاناپه مطرح است و تصمیم اکران فیلم فراتر از تصمیم ماست.

دلیل حساسیت‌های ویژه نسبت به این فیلم به طور عمده مربوط به این موضوع است که کیانوش عیاری برای بازیگران زن در این فیلم از کلاه‌گیس استفاده کرده است. شش بازیگر اصلی زن فیلم “کاناپه” موهای خود را تراشیده‌اند و در تمامی صحنه‌ها از کلاه‌گیس به جای روسری استفاده کرده‌اند.

عیاری با تاکید بر این که نپذیرفته شدن فیلم کاناپه برای بخش مسابقه جشنواره فجر ۹۵ غیرمنتظره نبوده، گفته است: «دیگر هیچ فیلم سینمایی نمی‌سازم که خانم‌ها در آن روسری به سر داشته باشند؛ چه در خلوت خودشان چه در مقابل محارم این کار را نخواهم کرد.»

این عمل کارگردان “کاناپه” اقدامی غیرمعمول در سینمای بعد از انقلاب ایران است و به همین جهت نه تنها مسئولان سینمایی بلکه “مقامات بالاتر” نیز باید نظر خود را درباره اکران فیلم ابراز می‌کردند.

کارگران این فیلم در سال ۱۳۹۵ در حالی که با اکران فیلم “خانه پدری” دچار مشکل شده بود، “کاناپه” را ساخت. فیلم “خانه پدری” کیانوش عیاری هم اجازه اکران نگرفت.

 

منبع: سینماسینما
کد مطلب: ۳۵۶۴۰۹
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت