ملک‌جهان خزاعی: به آینده نسل جوان خوشبینم

ملک‌جهان خزاعی گفت: «یکی از دلایلی که طراحان جوان از زمان جوانی ما جلوتر هستند، به‌خاطر روزآمدی آنهاست. از جوانان هنرمند و علاقمند این مسیر می‌خواهم همین راه را ادامه دهند و به آینده این نسل خوشبین هستم.»

ملک‌جهان خزاعی: به آینده نسل جوان خوشبینم

این طراح صحنه و لباس دارنده سیمرغ بلورین ادوار جشنواره در گفت‌وگو با مرکز اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی جشنواره فیلم فجر، با بیان این مطلب اظهار کرد: «فیلم بلندی‌های صفر، اولین فیلمی بود که برای آن به ایران دعوت شدم و کار کردم و برای آن سیمرغ بلورین جشنواره را گرفتم. همچنین برای فیلم «تولد یک پروانه» در بخش بین‌الملل جشنواره جایزه گرفتم و یک‌بار هم دکور جشنواره فیلم فجر را طراحی کردم. به‌نظرم برگزاری جشنواره فیلم فجر یکی از بهترین رویدادهایی است که بعد از انقلاب اسلامی شکل گرفت تا بتوانیم در آن مجموعه‌ای از آثار تولید شده در یک سال را ببینیم.»

او افزود: «درست است که فیلم‌ها بسته به‌نظر هیات انتخاب هر سال با هم تفاوت می‌کند اما همین که می‌توانیم همه فیلم‌ها را باهم ببینیم و مقایسه کنیم، اتفاق خوبی است؛ به‌ویژه اگر بخش ملی و بین‌الملل با هم برگزار شود. معمولا فیلم‌ها را در جشنواره با مهمانان خارجی تماشا می‌کردم و برایم بسیار دل‌چسب بود. از دست‌اندرکاران و برگزارکنندگان جشنواره فیلم فجر تشکر می‌کنم که تلاش می‌کنند هرسال جشنواره را به بهترین شکل برگزار کنند.»

خزاعی درباره نقش طراحی هنری در ارتقای صنعت سینمای کشور گفت: «من یکی از اولین طراحان هنری سینمای ایران هستم و بسیاری از طراحان بزرگ ایران از جمله ایرج رامین‌فر، حسن فارسی، مجید میرفخرایی و... شاگردان من بودند. درحال حاضر وقتی کارهای نسل جدید و جوانان امروزی را در جشنواره می‌بینم، از اینکه طراحی صحنه در این مدت کوتاه (بیست سال) توانسته است در این حد اوج بگیرد، عمیقا خوشحال می‌شوم. افتخار می‌کنم که این بچه‌ها به‌صورت خودآموخته یا در دانشکده‌ها این‌قدر خوب کار می‌کنند.»

این طراح هنری درباره نقش جوانان در ارتقای سینمای کشور گفت: «پیشرفت جوانان امروز در عرصه هنر کمی مربوط به علاقه شخصی آنهاست؛ در کنار آن فرصتی است که اینترنت برای تحقیق به جوانان می‌دهد که آن نیز بسیار موثر است. زمانی که تدریس می‌کردم کتاب کافی در این زمینه نبود و مجبور بودم که خودم منبع خارجی را بیابم و ترجمه و تکثیر کنم. کمکی که به جوانان جهان امروز شده امکان اینترنت و تحقیق است. اکنون اینترنت امکان تحقیق را تسهیل و همه جهان را به هم نزدیک کرده است؛ شاید کمی نقش کتاب کمرنگ‌تر شده باشد ولی به هر حال تحقیق، چه از طریق اینترنت و چه از طریق کتاب ارزشمند است.»

او اضافه کرد: «شاید یکی از دلایلی که طراحان جوان از زمان جوانی ما جلوترند، اطلاعاتی است که توسط اینترنت هر زمان دوست داشته باشند، چه به‌صورت تصویری و چه به‌روش کلامی می‌توانند پیدا کنند. از جوانان علاقمند این مسیر می‌خواهم همین راه را ادامه دهند و به آینده این نسل خوشبین هستم.»

 

کد مطلب: ۳۵۶۵۹۹
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت