از ملاقات خصوصی پریناز ایزدیار و هوتن شکیبا تا روز صفر امیر جدیدی/ اکران نوروزی فیلم

در صف طولانی متقاضی اکران نوروز۱۴۰۱ که مهم‌ترین فصل اکران سینمای ایران است همه نوع فیلمی به چشم می‌خورد. از فیلم‌های شاخص جشنواره تا تولیداتی که سال‌هاست به دلایل مختلف امکان اکران عمومی نشده‌اند.

از ملاقات خصوصی پریناز ایزدیار و هوتن شکیبا تا روز صفر امیر جدیدی/ اکران نوروزی فیلم

به سنت این سال‌ها با پایان جشنواره، گمانه‌زنی‌ها درباره اکران نوروزی شروع شد؛ مهم‌ترین فصل اکران سینمای ایران که معمولا صاحبان فیلم‌ها اشتیاق زیادی برای حضور در آن دارند. 

ملاقات خصوصی

در صف طولانی متقاضی اکران نوروز۱۴۰۱ همه نوع فیلمی به چشم می‌خورد. از فیلم‌های شاخص جشنواره تا تولیداتی که سال‌هاست به دلایل مختلف امکان اکران عمومی نشده‌اند؛ از فیلم رضا درمیشیان تا فیلم حسین فرحبخش، از مهرجویی تا مهدویان، از کمدی تا درام و از ملودرام اجتماعی تا تریلر جاسوسی. جنس متقاضیان اکران نوروزی روی کاغذ جور به‌نظر می‌رسد. از تولیدات متاخر، نام هر ۵فیلم صدرنشین جدول بهترین‌های مردمی جشنواره امسال در فهرست متقاضیان به چشم می‌خورد: «ملاقات خصوصی»، «موقعیت مهدی»، «علف‌زار»، «شادروان» و «مرد بازنده». از فیلم‌هایی که محصول سال‌های پیش هستند، می‌توان به «لامینور»، «مجبوریم»،  
«دو زیست» و «روز صفر» اشاره کرد. ضمن اینکه «شیشلیک»، «ملاقات با جادوگر»، «قدغن» هم در نوبت این اکران هستند. اسامی فیلم‌های متقاضی اکران نوروز تقریباً همزمان با خبر کاهش ظرفیت سالن‌های سینما به‌علت شیوع کرونا رسانه‌ای شد. موضوعی که می‌تواند اکران نوروزی را مثل ۲سال اخیر تحت‌الشعاع قرار دهد. ‌ تا وقتی سایه سنگین کرونا وجود دارد هر اتفاق و هر احتمالی محتمل است.

بعد از ۲ سال فترت

اکران نوروزی بعد از ۲سال فترت، قرار است آغاز فصلی تازه برای سینمای ایران باشد؛ سینمایی که از نیمه دوم امسال کمی جان گرفت و حالا چشم انتظار موعد نمایشی است که به‌صورت سنتی معمولا پرمخاطب‌ترین فیلم‌های سال در آن به نمایش درمی آیند. با این توضیح که الزاما همه فیلم‌های اکران عید پرفروش نمی‌شوند و معمولا بهترین سانس‌ها و سالن‌ها میان ۳ یا حداکثر ۴فیلم تقسیم می‌شود. با توجه به انبوه فیلم‌های پشت خط اکران مانده که فیلم‌های جشنواره امسال هم به آن اضافه شده، صف اکران نوروزی طولانی‌تر از همیشه شده است. نگاهی به ترکیب متقاضیان نشان می‌دهد دست سینمای ایران برای سکانس افتتاحیه۱۴۰۱ است و تقریبا برای هر سلیقه و گرایشی گزینه وجود دارد.

 

«مجبوریم» چهارمین ساخته بلند رضا درمیشیان محصول سال۱۳۹۸ است؛ فیلمی که در چندین جشنواره جهانی حضور یافته و جوایزی هم کسب کرده است. شهرت کارگردان و ترکیب پر بازیگر، از مواردی است که می‌تواند سینماداران را به حضور مجبوریم در جشنواره متقاعد کند. فاطمه معتمد آریا، نگار جواهریان، پارسا پیروزفر، بهمن فرمان‌آرا، پردیس احمدیه و بابک کریمی ازجمله بازیگران این فیلم هستند.

«دوزیست» به کارگردانی برزو نیک‌نژاد دیگر محصول سال۱۳۹۸ است که بعد از نمایش در جشنواره سی و هشتم ۲سال پشت خط اکران ماند؛ محصولی کمدی با بازیگرانی محبوب که می‌تواند گزینه مطلوب شورای صنفی نمایش باشد. در این فیلم جواد عزتی، هادی حجازی‌فر، ستاره پسیانی، مجید نوروزی، پژمان جمشیدی، مانی حقیقی و سعید پورصمیمی حضور یافته‌اند. یکی از پربازیگرترین فیلم‌های متقاضی اکران نوروز که میانشان چند چهره محبوب این سال‌ها به چشم می‌خورد.

 

«روز صفر» ساخته سعید ملکان دیگر فیلم حاضر در جشنواره سی و هشتم است که در نوبت اکران به سر می‌برد؛ تریلری جاسوسی با بازی امیر جدیدی و ساعد سهیلی، با محوریت دستگیری عبدالمالک ریگی با لوکیشن‌های خارج از کشور و صحنه‌های اکشن به سبک فیلم‌های جیمز باند. از آن فیلم‌هایی که مشابه‌اش در سینمای ایران کمتر ساخته می‌شود.

از «شیشلیک» هم به‌عنوان گزینه نوروزی نام برده شده؛ فیلمی به کارگردانی محمد حسین مهدویان که نمایشش در جشنواره سی و نهم با واکنش‌های متفاوتی مواجه شد. حضور رضا عطاران و پژمان جمشیدی و شهرت کارگردان، شیشلیک را گزینه نوروزی کرده ولی هنوز تکلیف پروانه نمایش فیلم مشخص نیست. شیشلیک جزو فیلم‌هایی است که در دولت گذشته موفق به دریافت پروانه نشد.

یکی از فیلم‌هایی که مدت‌هاست در نوبت نمایش به سر می‌برد «لامینور» است. آخرین ساخته داریوش مهرجویی قرار بود در اکران نوروز۹۹ روی پرده بیاید ولی شیوع کرونا اکرانش را به تعویق انداخت. علی نصیریان با حضور در لامینور، پس از ۴دهه در فیلمی به کارگردانی مهرجویی بازی کرده است. عزت‌الله رمضانی‌فر (که او هم پس از سال‌های طولانی در فیلمی از مهرجویی ظاهر شده)، پردیس احمدیه، علی مصفا، سیامک انصاری، مهرداد صدیقیان، بیتا فرهی، بهناز جعفری و فریماه فرجامی از دیگر بازیگران این فیلم هستند. لامینور فیلمی با محوریت موسیقی است و از این منظر می‌تواند «سنتوری» را به یاد بیاورد.

محبوب‌ترین‌های جشنواره

همه فیلم‌های محبوب جشنواره فجر جزو گزینه‌های اکران نوروزی هستند. فاصله کوتاه برگزاری جشنواره و اکران نوروزی معمولاً باعث می‌شود فیلم‌های مطرح فستیوال با بهره‌گیری از بازخوردهای جشنواره‌ای و سر و صدایی که ایجاد کرده‌اند روی موج فیلم فجر و سیمرغ و جنجال و خبرسازی به اکران عید بیایند. امسال هم این اتفاق رخ داده است. در صدر گزینه‌ها، «ملاقات خصوصی» ساخته امید شمس قرار دارد؛ فیلم جنجالی جشنواره تا روز آخر در صدر جدول انتخاب‌های مردمی قرار داشت و بعد از حذف سیمرغ مردمی جنجال‌ساز شد. مضمون عاشقانه، زوج هوتن شکیبا و پریناز ایزدیار و محبوبیت میان تماشاگران جشنواره و انبوهی جنجال و حاشیه، برای قرار گرفتن در فهرست نوروزی کفایت می‌کند.

معمولا فیلم برگزیده جشنواره هم در اکران عمومی مورد توجه ویژه قرار می‌گیرد. «موقعیت مهدی» به کارگردانی و بازی هادی حجازی‌فر به‌عنوان بهترین فیلم جشنواره امسال، اگر به اکران نوروزی بیاید، پس از سال‌ها فیلمی دفاع‌مقدسی در ایام عید روی پرده می‌آید. زندگینامه شهید مهدی باکری پس از درخشش در جشنواره، حالا افق‌های تازه‌ای را در اکران جست‌وجو می‌کند و به‌عنوان محصولی از صدا و سیما می‌تواند روی گزینه تیزرهای تلویزیونی هم حساب ویژه‌ای باز کند.

«علف‌زار» ساخته کاظم دانشی هم به‌عنوان فیلمی جنایی، از تصویر معمول و متداول پژمان جمشیدی آشنایی زدایی می‌کند. نخستین تجربه تهیه‌کنندگی بهرام رادان که خبر انتشار غیرقانونی‌اش بعد از پایان جشنواره رسانه‌ای شد، احتمالا جزو فیلم‌هایی است که در نخستین فرصت روی پرده خواهد آمد؛ فیلمی که چند سیمرغ گرفت و توجه عمومی کسب کرد و حالا در نوبت اکران است. شادروان ساخته حسین نمازی هم تنها فیلم تقریبا کمدی جشنواره بود که نمایشش با اقبال نسبی مواجه شد؛ فیلمی با موقعیت‌های طنزآمیز و آدم‌هایی حاشیه نشین، که حال و هوای مفرحش میان فیلم‌های اغلب تلخ جشنواره به چشم آمد. بهرام ابراهیمی، گلاره عباسی، رضا رویگری، نازنین بیاتی، ‌رؤیا تیموریان و بهرام ابراهیمی ازجمله بازیگران این فیلم هستند. شادروان بازیگر پولساز ندارد. درست برعکس «مرد بازنده» که جواد عزتی بازیگر اصلی‌اش است. این ساخته محمد حسین مهدویان گرچه خیلی در جشنواره تحویل گرفته نشد ولی عده‌ای آن را در امتداد سریال «زخم‌ کاری» جزو آثاری می‌دانند که بخت موفقیتش در گیشه بالاست. زوج اصلی زخم‌ کاری (جواد عزتی و رعنا آزادی‌ور) به همراه آناهیتا درگاهی، بابک کریمی، امیر دژاکام، مهدی زمین‌پرداز و شبنم مقدمی بازیگران اثری هستند که دوستدارانش آن را فیلم ژانر نامیده‌اند.

دیگر گزینه‌ها 

فیلم‌های حسین فرحبخش معمولاً بی‌سر و صدا ساخته می‌شوند و به اکران می‌رسند. فیلم‌های فرحبخش نوعی از سینمای تجاری را نمایندگی می‌کنند که عده‌ای اعتقاد دارند سال‌هاست دورانش سپری شده است. با این همه فیلم‌های فرحبخش همچنان ساخته شده، روی پرده آمده و اتفاقا اغلب‌شان هم سودآور هستند. فیلم‌هایی که با توجه به مهارت و سرعت تهیه‌کننده ارزان ساخته می‌شوند و اغلب پخش خوبی هم دارد. در «قدغن» محصول تازه فرحبخش به کارگردانی مجید مافی این بازیگران حضور یافته‌اند: سام درخشانی، ساناز سعیدی، افسانه چهره‌آزاد، محمود جعفری و... «ملاقات با جادوگر» هم ازجمله کمدی‌هایی است که می‌تواند به اکران نوروزی بیاید. این ساخته جمشید بهرامیان که پروانه نمایش هم گرفته با توجه به علاقه سینماداران به اکران فیلم‌های کمدی در عید، شاید در فهرست نهایی نوروزی قرار گیرد. امیر مهدی ژوله، مانی حقیقی، هستی مهدوی‌فر و علیرضا خمسه ازجمله بازیگران این فیلم هستند.

 
منبع: همشهری
کد مطلب: ۳۵۷۵۱۴
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت