انتقاد شدید سینماگران نسبت به عملکرد صندوق اعتباری هنر

برخی از سینماگران گفتند: عنوان صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان با عملکردش سنخیتی ندارد چرا که با تصمیم به حذف برخی اعضا این نهاد رسما عدم حمایت خود از هنرمندان را آشکار کرده است!

در خصوص حذف خدمات صندوق اعتباری هنر برای جمعی از سینماگران و شنیده شدن خبرهایی مبنی بر تعلیق عضویت بخشی از اعضای خانه سینما، فعالان سینمایی با انتقاد شدید از تصمیم صندوق اعتباری هنر و انفعال مدیران خانه سینما و سازمان سینمایی در برابر این ظلم متذکر شدند: چرا صدای اهالی سینما را نمی شنوید و تکلیف شاه نشینان خانه سینما را روشن نمی کنید؟ در هر صنفی هرچه اعتبار و سابقه افراد بالاتر می رود دستمزد و احترام و جایگاه شان افزایش پیدا می کند اما اینجا هرچه از سن ما می‌گذرد مشکلاتمان بیشتر می‌شود؛ این دسته از سینماگران تأکید کردند: عنوان صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان با عملکردش سنخیتی ندارد چرا که با تصمیم به حذف برخی اعضا این نهاد رسما عدم حمایت خود از هنرمندان را آشکار کرده است!

در حالی که سینماگران سال‌هاست در وضعیت بسیار بد مالی و معیشتی به سر می برند و علاوه بر باندبازی شدید رایج در سینما که باعث بیکاری مطلق بخش کثیری از سینماگران شده بحران کرونا و تولیدات اندک آثار سینمایی نیز باعث شده تا بیکاری، فقر، استیصال و خانه نشینی گریبان بخش اعظمی از سینماگران را بگیرد، به تازگی خبرهایی مبنی بر پالایش اعضای خانه سینما توسط صندوق اعتباری هنر به گوش می‌رسد.

 سینما پرس در مصاحبه با ده نفر از فعالان عرصه سینما در خصوص حذف خدمات صندوق اعتباری هنر برای عده ای از سینماگران و شنیده شدن خبرهایی مبنی بر تعلیق عضویت بخش کثیری از اعضای خانه سینما به موضوع پرداخته است، که در ادامه به شکل خلاصه این نظرات ارائه می‌شود.

در این باره حسن راستگو طراح جلوه های ویژه گفته است: عنوان صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان با عملکردش سنخیتی ندارد چرا که با تصمیم به حذف برخی اعضا این نهاد رسما عدم حمایت خود از هنرمندان را آشکار کرده؛ بنده واقعا نمی دانم صندوق اعتباری هنر بر اساس چه سیاستی کار می‌کند و چرا تصمیم به چنین کاری گرفته و در این بحران کرونا و بیکاری بخش اعظمی از سینماگران دل آن ها و خانواده های شان را بیش از پیش خون کرده است! شب عید برای برخی افراد عیدی ریختند و در آن واحد خودشان برداشت کردند! چرا این اتفاق افتاده؟ صندوق اعتباری هنر باید در مورد این مسائل شفاف سازی کند. آن ها چرا به اسم حمایت از هنرمندان بودجه می‌گیرند و رفتاری این چنینی با هنرمندان دارند؟ این پول‌ها که برگشت خورده به کجا می رود؟ این نهاد تابع چه قانون و معیاری است؟ این ها پرسش‌هایی است که مدیران این صندوق باید به آن پاسخ دهند.

حسن زاهدی صدابردار پیشکسوت سینما در این باره گفته است: حذف هر عضو از صندوق اعتباری هنر مصداق بارز بی‌انصافی و بداخلاقی است! در این بحران کرونا و روزهای سخت بیکاری و خانه نشینی سینماگران و در این اوضاع اسفبار اقتصادی به جای اینکه هوای همه اعضای تان را داشته باشید می خواهید کسانی را که چند سال است نتوانسته اند کار کنند حذف کنید؟ آیا از نظر شما هنر تاریخ مصرف دارد؟ 

پروانه معصومی نیز بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون با انتقاد شدید از این تصمیمات خلق‌الساعه اظهار داشت: تصمیمات نابخردانه‌ای همچون تعلیق عضویت هنرمندان باعث بدنامی مدیران می شود؛ هنرمندان که هیچ وقت چیزی نداشته اند و کمکی به آن ها نمی‌شده حالا این بی‌توجهی و بی‌احترامی جدید هم روی همه مشکلات قبلی شان!؛ من واقعاً برای این شرایط بسیار متأسفم! نکته تلخی که این روزها ما را بسیار آزار داده این است که مسئولان صندوق اعتباری هنر برای هنرمند خطاب کردن هنرمندان تاریخ و زمان تعیین کرده اند! با کدام خرد و تفکر و اندیشه ای برای هنرمند دانستن هنرمندان تاریخ و زمان تعیین می کنند؟ به عنوان مثال هنرمندی که کتاب می نویسد اگر ۱۰ سال ننویسد دیگر هنرمند نیست؟ آیا هنر زمان دارد؟ اصلاً چرا تاریخ تعیین می کنند؟ این ها که خودشان را متولی هنر می دانند بیایند و ما را تفهیم کنند که هنر از نظرشان چیست؟

آریا عظیمی نژاد آهنگساز سینما در خصوص حذف خدمات صندوق اعتباری هنر برای عده ای از سینماگران و شنیده شدن خبرهایی مبنی بر تعلیق عضویت بخش کثیری از اعضای خانه سینما گفت: ما اگر نیم نگاهی به تاریخ سینما در کشورمان بیندازیم متوجه می شویم که هنرمندان در کشورمان جایگاه به شدت ناپایدار و نامشخصی دارند؛ حتی دیده شده بازیگران که جلوی دوربین هستند و برای مردم بسیار محبوب، در اواخر عمر دچار مشکلات مالی شده و در مضیقه شدید به سر می بردند و در عین اجاره نشینی نمی توانستند از پس مخارج زندگی شان برآیند! در این میان وضعیت کسانی که در پشت صحنه ها کار می کردند بسیار خطرناک تر و وخیم تر بوده و هست. من امیدوارم بحث پالایش اعضا به تعویق بیفتد و ضمناً حق هیچ کسی به ویژه کسانی که سال ها خاک سینما را خورده اند ضایع نشود. بی شک این کمک های حداقلی مانند بیمه باید به همه هنرمندان به صورت یکسان اعطا شود و همه هنرمندان بتوانند با کمی آرامش خیال در این روزهای بحرانی روزگار بگذرانند.

پیمان عباسی فیلمنامه نویس سینما با انتقاد شدید از این تصمیم اظهار داشت: بدترین شغل در ایران سینماگر بودن است؛ ما واقعا شغل بسیار بدی داریم! در هر صنفی هرچه اعتبار و سابقه افراد بالاتر می رود دستمزد و احترام و جایگاه شان افزایش پیدا می کند اما در ایران هرچه از سن ما می گذرد احتمال فلاکت و بدبختی مان بیشتر می شود؛ تشدید بی رحمی ها توسط نهادهایی که قرار بوده حامی سینماگران باشند روح و روان مان را زخم کرده است و من امیدوارم در این بازار مکاره فریادرسی پیدا شود و توجهی به ما درماندگان داشته باشد! مدیران فرهنگی و سینمایی، دست اندرکاران خانه سینما و صندوق اعتباری هنر و... به جای آنکه تدبیری برای رفع بحران مالی و معیشتی سینماگران بخت برگشته داشته باشند حالا با ارسال پیامک تهدید به هرس کردن بی رحمانه اعضای بیکار کرده اند!

ناهید علامی بازرس انجمن چهره پردازان سینمای ایران تصریح کرد: آقای خزاعی چرا صدای ضجه زدن‌های اهالی سینما را نمی‌شنوید و تکلیف شاه‌نشینان خانه سینما را روشن نمی‌کنید؟ آقای خزاعی ما به حضور شما در سینما امید داشتیم و فکر می‌کردیم شما با قدرت تکلیف این نهاد ضدصنفی که بخش اعظمی از سینماگران از جمله من آرزوی بسته شدنش را داریم روشن می‌کنید اما نه تنها این کار را نکردید بلکه فریادهای استغاثه ما را نیز نشنیدید! افسوس که مدیران سازمان سینمایی فقط وعده می‌دهند و به جای آنکه سر و سامانی به زندگی سینماگران نگون بخت بدهند آن‌ها را به حال خود رها می کنند. 

محرم براتی دبیر کانون پخش کنندگان سینمای ایران در گفتگو با سینماپرس اظهار داشت: باعث تأسف است که نهادها به جای حمایت از اقشار ضعیف و آسیب پذیر سینما توجه خود را تنها به سلبریتی ها و چهره های مطرح معطوف می کنند؛ صندوق اعتباری هنر رسماً توجه خود را به سمت چهره های مطرح و سلبریتی ها معطوف کرده و از نام آن ها برای خود اعتبار کسب می کند و اگر به ضعفای سینما توجهی ندارد به این علت است که فکر می کنند صدای ضعیفان را کسی نمی شنود و بود و نبودشان در سینما بی اهمیت است!

منبع: سینماپرس
کد مطلب: ۳۵۹۶۳۶
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت