نقد تند فراستی به «برادران لیلا»/ تحمل حقارت بار گدایی جایزه فرنگی را نپذیرید

مسعود فراستی منتقد سینما: دوستان کن رفته کن زده، نه فقط در کن، که در ونیز و برلین و اسکار و ... دهه‌هاست که دیگر خبری و اثری از هنر نیست

 مسعود فراستی، منتقد شناخته شده سینما در جدیدترین پست اینستاگرامی خود با توجه به حواشی اخیر جشنواره کن نوشت:

دوستان کن رفته کن زده، نه فقط در کن، که در ونیز و برلین و اسکار و ... دهه‌هاست که دیگر خبری و اثری از هنر نیست. هرچه هست مفهوم‌زدگی است و سیاست‌زدگی بورژوایی. در مورد فیلم‌های غیر اروپایی و آمریکایی، پرچم اگزوتیسم همچنان در اهتزاز است و فیلم‌های مضمحل غیر انسانی بی هنر با ظاهر عوامفریب، به دفاع جدی از سرمایه‌داری مشغولند(پارازیت را بیاد بیاورید) و طبعا جایزه می‌گیرند دوستان از خود بیخود نشوید و مرعوب زرق و برق و فرش قرمز. آن‌ها هرگز فیلم ایرانی را بهتر از مردمتان نمی‌فهمند.

و شما نیز یک شبه، «جهانی» نمی‌شوید. پس ملی شوید و همیشه ملی بمانید تا بعد احیانا جهانی به جایزه بی‌ارزش منتقدان «فیپرشی» که در ید قدرت راستهای نئولیبرال است، نبالید. این جایزه چند دهه قبل به فیلم اگزوتیک بهمن قبادی: زمانی برای مستی اسب‌ها،«به خاطر تصویر رقت‌آمیز اما دقیق از مشکلاتی که بین انسانها و اسب‌ها مشترکند» داده شده بود.

و جایزه امروز به «برادران لیلا»، بخاطر «تصویر دقیق از جامعه پدرسالار» نیز در امتداد همان نگرش پاترنالیستی است. به آن افتخار نکنید و جاهلانه به مردم داغدار همیشه سربلند آبادان تقدیمش نکنید. تحمل حقارت بار گدایی جایزه فرنگی را نپذیرید. فیلمتان را برای مخاطب اینجا، نه آنجا با همه جوایزش، بسازید. هیچ فیلمساز جدی برای جایزه فیلم نمیسازد.

منبع: فارس
کد مطلب: ۳۶۰۰۷۱
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت