پشت‌ صحنه‌ای از «شب» با انتظامی، شکیبایی و حیایی

فیلم «شب» به کارگردانی رسول صدرعاملی از معدود فیلم‌های ساخته شده مرتبط با امام رضا (ع) است که بخش‌هایی از پشت صحنه آن با حضور عزت‌الله انتظامی، خسرو شکیبایی و امین حیایی منتشر شده است.

صدرعاملی «شب» را سال ۱۳۸۶ با بازی عزت‌الله انتظامی، خسرو شکیبایی و امین حیایی ساخت که در بیست‌ودومین دوره جشنواره فیم فجر به نمایش درآمد و سیمرغ بلورین بهترین نقش اول را برای حیایی به ارمغان آورد.

این فیلم براساس طرحی از اصغر فرهادی بود که صدرعاملی درباره آن گفته است: یک روز مهدی فرجی از شبکه یک تلویزیون به من گفت ۱۱ طرح قصه از اصغر فرهادی خریده است، اما او الان نمی‌خواهد آن‌ها کار کند و از من خواست تا آن‌ها را بخوانم. من طرح‌ها را خواندم و متوجه شدم همه آن‌ها با تم زائر است و برای من خیلی وسوسه کننده بود. چهار جلسه با اصغر فرهادی گذاشتم و از بین آن‌ها سه طرح «شب»، «هر شب تنهایی» و «در انتظار معجزه» را انتخاب کردم.

پشت‌ صحنه‌ای از «شب» با انتظامی، شکیبایی و حیایی

صدرعاملی برای ساخت این فیلم سراغ کامبوزیا پرتوی هم رفت تا این هنرمند مطرح، فیلمنامه آن را بنویسد، فیلمنامه‌نویس و کارگردانی که سال ۱۳۹۹ بر اثر کرونا از دنیا رفت تا درگذشته‌های نامدار این فیلم، در کنار انتظامی، شکیبایی و کماتل طباطبایی (تهیه‌کننده) به چهار نفر برسد.

صدرعاملی درباره این فیلم در گفت‌وگویی با فریدون جیرانی بیان کرده بود:‌ برای فیلم «شب» شروع بسیار خوبی داشتیم. زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی قصه را خواند، دو سه نکته داشت و وقتی رعایت شد پذیرفت تا بازی کند و زنده یاد خسرو شکیبایی هم به سرعت پذیرفت. در پایان فیلمبرداری پلان آخر که در صحن حرم امام رضا (ع) بود، خسرو شکیبایی از ما جدا شد و به سمت حرم از امام رضا خداحافظی کرد و به او گفت ممکن است دیگر نبینمت. خسرو در طول مدت فیلمبرداری حالش خوب نبود و همسرش دائم با میلاد، دستیارم در تماس بود. برای کبدش قرص‌های بسیار قوی می‌خورد. به خاطر قرص‌ها کبدش داغ می‌شد و چیزی که او را آرام می‌کرد بستنی بود و اصلا برایش خوب نبود.

همزمان با ولادت امام رضا (ع) موزه سینما بخشی از پشت صحنه فیلم «شب» را منتشر کرده که در ادامه می‌بینید: 

 
 
منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۶۰۲۹۷
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت