انتقاد صفا آقاجانی به رقم دستمزد پیشنهادی از سوی برخی پروژه‌ها

لطفا بااین دستمزدها به ما توهین نکنید!

صفاآقاجانی بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون ضمن تشریح آخرین فعالیت‌های هنری خود از رقم دستمزد پیشنهادی از سوی برخی پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی به‌شدت انتقاد کرد.

صفا آقاجانی بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون درباره فعالیت‌های این روزهای خود گفت:

در حال حاضر مشغول خانه‌داری هستم و پروژه دیگری در دست ندارم.

در این مدت کار جذابی به من پیشنهاد نشده است و این بی‌کاری به‌دلیل انتخاب خودم نیست، مگر می‌شود بازیگری دوست نداشته باشد که کار کند، اما در این مدت کار جذابی در سینما و تلویزیون به من پیشنهاد نشده است.

تأثیر محافل مختلف در کم‌کاری و پرکاری بازیگران

شما تصور کنید در حوزه کاری خودتان چند پروژه در دست دارید که می‌خواهید آن را میان همکاران‌تان توزیع کنید.

طبیعتاً افرادی که دم‌دست‌تر هستند و به تازگی با هم احوال‌پرسی داشته‌اید، به ذهن‌تان می‌آیند تا اینکه خیلی آرمانی بخواهیم نگاه کنیم و بگوییم این پروژه خاص در تخصص فلان فرد است و بهتر است که آن را به آن فرد واگذار کنیم!

کمتر پیش می‌آید که در این موارد نگاه تخصصی وجود داشته باشد. کارها در سینما و تلویزیون هم بر اساس انتخاب اشخاص پیش می‌رود و هیچ قانون‌مندی خاصی در آن وجود ندارد.

هنوز نمی‌دانم چگونه باید وارد فضاهای محفلی شوم!

من هنوز نمی‌دانم که در این فضاهای محفلی چگونه می‌توان وارد شد. بالاخره من حداقل سالی یک کار دارم که در آن حداقل با ۲۰ الی ۲۵ نفر از افراد در ارتباط هستم.

خوشبختانه کارم را هم درست انجام می‌دهم و موردتوجه هم قرار می‌گیرد. از نظر اخلاقی هم تا امروز مشکلی نداشته‌ام که کسی را گله‌مند کرده باشم.

از طرف دیگر از نظر دستمزد هم به قول یکی از دوستان ما کف‌کاریم و کف دستمزد را برای کارهایمان می‌گیریم. با تمام این موارد اما قسمت‌مان نیست که در این جریان‌ها وارد شویم!

رقم پایین قرارداد بازیگران پیشکسوت و میان‌سال در تولیدات سینمایی و تلویزیون

این مسئله به تهیه‌کننده آثار برمی‌گردد. بالاخره برای هر نقشی دستمزدی تعیین می‌شود. شاید در مواردی یک کارگردان اصرار کند برای یک نقش کوتاه، بازیگری استفاده شود که دستمزد بالاتری هم می‌گیرد.

شاید با دستمزد بالا بتوانند بازیگر را راضی کنند که یک نقش کوتاه را قبول کند. در این فرآیند معمول این است که توجهی به شأن بازیگران ندارند. بیشتر برای‌شان مهم این است که برای یک نقش، چقدر بودجه در نظر گرفته شده است.

کارگردانی که با رقم پیشنهادی دستمزد عصبانی‌ام کرد!

اخیراً از سوی یک کارگردان سرشناس که در سینما فرد مطرحی است و به تازگی قصد دارد سریالی را برای تلویزیون بسازد، با سلام و صلوات، به دفترشان دعوت شدم.

خیلی هم اصرار داشتند که یک نقش خاص را من ایفا کنم. فیلمنامه هم برایم نفرستادند. وقتی حضوری به دفتر رفتم دیدم هر چند نقش گره‌گشایی در داستان است اما نقش بسیار کوتاهی است و رقمی که در نظر گرفته بودند شاید به اندازه رفت و آمد با اسنپ می‌شد!

واقعاً این شرایط صدای اعتراض من را بلند کرد. کاش لااقل پای تلفن چنین اهانتی بکنند و آدم را تا دفترشان نکشانند که بخواهند حضوری چنین اهانتی بکنند.

من آنقدر عصبی بودم که فقط می‌گفتم چرا پای تلفن نگفتید و من ۶۵ ساله را تا دفترتان کشیده‌اید و اینگونه اهانت می‌کنید.

بالاخره ۵۰ سال است که من در این وادی کار کرده‌ام و به اندازه یک بیل‌زن می‌توانم کارم را انجام دهم، اما چرا اینگونه به ما اهانت می‌کنید؟

در سینما بیش از تلویزیون «روابط» تعیین‌کننده است

در سینما کارها خیلی بیشتر از تلویزیون براساس روابط پیش می‌رود. در کارهای تلویزیونی بالاخره برخی عوامل نظر می‌دهند اما در سینما کارها اینگونه نیست؛ آنجا یک سرمایه‌گذار وجود دارد و اوست که براساس روابط تصمیم می‌گیرد و انتخاب می‌کند.

ترکیب بازیگران هم معمولاً به‌گونه‌ای انتخاب می‌شوند که یا دستمزد پایین بگیرند، یا گیشه‌ساز باشند.

نقش‌های ماندگار صفا آقاجانی در نگاه مردم کوچه و خیابان

فکر می‌کنم «دردسرهای عظیم» به دلیل پخش مکرر بیشتر مورد توجه بوده است. پخش آن در این شبکه تمام می‌شود، شبکه دیگری آن را روی آنتن می‌فرستد و مدام در حال بازپخش است.

این سریال از سال ۹۲ یا ۹۳ تا امروز، هیچ مقطعی نبوده که در حال پخش نباشد! مردم آنقدر به ما لطف و محبت دارند که اگر این لطف و محبت نبود، کار در حوزه تصویر هیچ چیز دیگری برای من نداشت. عنایتی که مردم همواره به سریال‌ها و نقش‌هایی که من بازی کرده‌ام و مهری که می‌ورزند، باعث شده در این ۵۰ سال در این حرفه دوام بیاورم.

منبع: مهر
کد مطلب: ۳۶۱۰۷۷
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت