ستاره‌های سینما چگونه بازیگر شدند؟

اگر سری به دکه‌های روزنامه فروشی زده باشید و نگاهی به مجله‌هایی بیندازید که از گوشه و کنار آن آویزان شده است، یک در میان مجله‌هایی را می‌بینید که عکس یکی از ستاره‌های سینما طرح جلد آن است! حتی سوژه‌هایی که کنار مجله‌ها به چشم می‌خورد اغلب درباره یکی از ستاره‌های سینماست! ستاره‌هایی که اگر یک روز اتفاقی در خیابان یا در مراسمی آن‌ها را ببینیم حتما هر طوری که شده است خودمان را از بین جمعیتی که اطراف‌شان ایستاده‌اند برای گرفتن عکس یا امضا به آن‌ها می‌رسانیم و بعد هم به نشان افتخار این عکس را به همه نشان می‌دهیم.

ستاره‌هایی که وقتی در برنامه یا جشنواره یا... بین جوان‌ها قرار می‌گیرند با سوال‌های تکراری و همیشگی‌ای مواجه می‌‌شوند که شاید از میان همه آن‌ها یک سوال خیلی به چشم می‌خورد: «چطور می‌شود بازیگر شد؟» و در لایه‌های پنهانی این سوال این کنجکاوی همیشگی وجود دارد که «فلان بازیگر چطور وارد دنیای بازیگری شده است؟» .

نوجوانان و جوانانی که علاقمند به دنیای بازیگری هستند با پرسیدن این سوال به دنبال راهی می‌گردند که هر چه زودتر میان‌بر زده و شبیه فلان ستاره سینما مشهور شوند! برخی می‌گویند «پارتی و پول» تنها راه وارد شدن به این دنیاست و برخی هم معتقدند کلاس‌های بازیگری و داشتن استاد خوب بهترین شیوه ورود به دنیای بازیگری‌ست و عده‌ای هم باور دارند که به هر حال استعداد حرف اول را می‌زند!

برای رسیدن به پاسخ این سوال بهتر است با مروری به شیوه ورود ستاره‌های سینما به دنیای بازیگری ببینم چه روش‌هایی تا به امروز وجود داشته است.

آن‌هایی که از راه دانشگاه بازیگر شدند

شاید بگویید چه حوصله‌ای دارید! مگر بازیگری هم رفتن به دانشگاه و تحصیلات آکادمیک می‌خواهد؟ همین که استعداد داشته باشی و بتوانی هر وقت از تو خواستند گریه کنی یا بخندی یا نقشی را که می‌خواهند خوب بازی کنی، یعنی بازیگری بلدی! اما بد نیست این را بدانید که حتی بازیگرانی که از روش‌های غیر آکادمیک وارد دنیای بازیگری شده‌اند بر این باورند که برای حرفه‌ای شدن در بازیگری نیاز به تحصیلات آکادمیک است. یکی از بازیگرانی که بر این مساله تاکید ویژه دارد، «مهناز افشار» است که در ادامه خواهیم گفت چطور وارد دنیای بازیگری شده است.

البته این روش نیازمند صبر و حوصله بسیاری‌ست. باید سال‌ها درس خواند و بعد از گذشتن از غول کنکور وارد دانشگاه شد. عشق و استعداد وقتی در کنار تحصیلات آکادمیک قرار بگیرند از هر علاقمند به بازیگری، ستاره‌ای خواهند ساخت که نام و یادش همواره در این هنر ماندگار شود. از میان چهره‌های معروفی که این روش را برای ورود به دنیای بازیگری انتخاب کرده‌اند و دارای تحصیلات آکادمیک در شاخه‌های مختلف تئاتر، کارگردانی، بازیگری و... هستند این افراد را می‌توان نام برد:

منوچهر آذری، رضا آشتیانی، معصومه آقاجانی، احمد آقالو، داریوش ارجمند، افسر اسدی، بیژن امکانیان، عزت الله انتظامی،

فتحعلی اویسی، رضا ایرانمش، بهروز بقایی، حامد بهداد، پانته‌آ بهرام، آتیلا پسیانی، ماهایا پطروسیان، پرویز پورحسینی،

ابوالفضل پورعرب، امین تارخ، آتش نقی پور، رویا تیموریان، محمود جعفری، فرهاد جم، حسن جوهرچی، آزیتا حاجیان، بهزاد خداویسی، رضا خندان، حبیب دهقان نصب، علی دهکردی،ایرج راد،  هما روستا.

بعد از خواندن این اسامی شاید با ما هم عقیده شده باشید که نقش تحصیلات دانشگاهی در بازیگری حرفه‌ای خالی از اهمیت نیست. شاید به همین خاطر باشد که بسیاری از ستاره‌ها و اساتید سینما، مناسبت‌ترین راه ورود علاقمندان به بازیگری را از راه تحصیل در دانشگاه می‌دانند.

آن‌هایی که از راه آموزشگاه‌ها بازیگر شدند

حتما تا به حال در بیوگرافی بعضی از بازیگران خوانده‌اید که رشته تحصیلی آن‌ها در دانشگاه مرتبط با فعالیت هنری که دارند نیست. برخی از این ستاره‌ها برای تحصیل در رشته بازیگری در یکی از آموزشگاه‌ها آموزش دیده‌اند. اگرچه امروزه آموزشگاه‌های بازیگری در سطح کشور از شمار بالایی برخوردار هستند و تعداد متقاضیان و علاقمندان به بازیگری که به این آموزشگاه‌ها مراجعه می‌کنند، بسیار زیاد است، اما آنچه اهمیت دارد، اعتبار آن‌هاست. اعتباری که در پس آن، نام یکی از پیشکسوتان بازیگری به چشم می‌خورد. همینطور آمار قابل توجهی از ستارگان سینما که از این آموزشگاه‌ها فارغ التحصیل و به سینما و تلویزیون راه پیدا کرده‌اند از دیگر نشانه‌های موفق بودن بعضی از این دوره‌های آموزشی‌ست.

کارگاه آزاد بازیگری سیما فیلم زیر نظر «امین تارخ» و آموزشگاه «حمید سمندریان» از آموزشگاه‌های بازیگری موفقی‌ست که تا امروز ستارگان بسیاری را به سینما معرفی کرده است. «ترانه علیدوستی» هنرجو 17 ساله آموزشگاه امین تارخ بود که در میان 700 هنرجو این آموزشگاه در تست فیلم «من ترانه 15 سال دارم» انتخاب شد. او به اندازه‌ای در این تست باور‌پذیر و موفق ظاهر شد که در حال حاضر هنوز هم برای هنرجویان تازه وارد آموزشگاه فیلم تست او را پخش می‌کنند. اگرچه انتخاب بازیگر از میان بی‌شمار هنرجویانی که وارد این آموزشگاه‌ها می‌شوند، رقابت دشواری را می‌طلبد اما استعداد و توانایی‌های فردی از مهمترین فاکتورهایی‌ست که شخص علاقمند و مستعد بازیگری را از دیگر هنرجویان شاخص می‌کند.

بهرام رادان، حبیب رضایی، هما خاکپاش، ویشکا آسایش، رضا بنفشه خواه، محمود بنفشه خواه، لیلا بوشهری، حسین پناهی، پارسا پیروزفر، چکامه چمن ماه از جمله بازیگرانی هستند که در دوره‌های آزاد آموزشگاه‌های هنرپیشگی زیر نظر اساتید این رشته آموزش دیده‌اند و بامعرفی این آموزشگاه‌ها به دنیای سینما و تلویزیون راه یافته‌اند.

 

آن‌هایی که اتفاقی وارد دنیای بازیگری شدند

شاید این گروه بازیگران را بتوان آدم‌های خوش شانسی تلقی کرد که در حال انجام یکی از کارهای روزانه خود توجه کارگردان یا تهیه کننده‌ای را به خود جلب کرده‌اند و برای بازیگری از آن‌ها دعوت به همکاری شده است.

کسانی که شاید هرگز فکرش را هم نمی‌کردند روزی بازیگر بشوند و در شرایطی کاملا تصادفی، مسیر زندگی‌شان تغییر کرده است.

«هدیه تهرانی» یکی از بازیگرانی‌ست که از این راه وارد سینما شده است. اتفاقی که در یکی از  بازارهای تهران رقم می‌خورد و «محمدرضا شریفی نیا» و «آزیتا حاجیان» او را زیر نظر می‌گیرند و به تهرانی پیشنهاد بازیگری می‌دهند. اگرچه ابتدا به این پیشنهاد «نه» می‌گوید اما با پافشاری‌های بعدی جواب مثبت می‌دهد و پس از ورود به دفتر سینمایی هدایت فیلم و تست گریم راهیِ دنیای بازیگری می‌شود. همینطور می‌توان از «همایون ارشادی» نام برد که پشت چراغ قرمزی، «عباس کیارستمی» او را برای بازی در یکی از فیلم‌هایش انتخاب می‌کند.

البته گاهی هم این اتفاق در ارتباط‌های کاری رقم می‌خورد شبیه «مهناز افشار» که به کار تدوین مشغول بوده است و «علی شاه حاتمی» او را در یکی از موسسه‌های غیرانتفاعی می‌بیند و برای فیلم‌اش انتخاب می‌کند.

آن‌هایی که از راه شهرت وارد دنیای بازیگری شدند

شاید کمی عجیب به نظر برسد که شهرت چطور می‌تواند زمینه ورود به دنیای بازیگری را فراهم کند؛ وقتی روش‌هایی مانند تحصیلات آکادمیک وجود دارد که نیازمندِ صرف زمان بسیار است یا ثبت نام در یکی از آموزشگاه‌های بازیگری که آن هم فرد ممکن است پس از طی کردن دوره‌های متعدد باز هم از میان هنرجویان بسیار انتخاب نشود، شهرت چطور می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن فردی را به دنیای بازیگری معرفی کند. اما آنچه به ویژه در سال‌های اخیر به چشم می‌خورد نشان می‌دهد که این راه را هم می‌توان به عنوان شیوه‌ای برای ورود به دنیای بازیگری در نظر گرفت. اگر بخواهیم از کسانی که به این شیوه بازیگر شده اند نام ببریم می‌توانیم از «رضا صادقی» شروع کنیم خواننده پاپ که به دعوت «کیومرث پوراحمد» در فیلم «بی‌خداحافظی» نقش آفرینی کرد یا «مازیار فلاحی» از خوانندگان نسل جوان که در فیلم« قلب یخی» بازی کرده است.

پیام صالحی، رضا یزدانی، فرزاد فرزین، محمدرضا گلزار نیز خوانندگانی هستند که به دنیای بازیگری راه یافتند.

از دنیای فوتبال نیز می‌توان «پژمان جمشیدی» را نام برد که برای بازی در سریال طنز «ساختمان پزشکان» دعوت شد و پس از آن نیز در سریال «پژمان» نقش آفرینی کرد. اگرچه می‌توان فوتبالیست‌های قدیمی را هم نام برد که تجربه بازیگری داشته‌اند: «عزیز اصلی» دروازه‌بان مشهور دهه 40 پرسپولیس و دارایی با بازی در فیلم «بی عشق هرگز»، «مهراب شاهرخی» بازیکن سال‌های قدیم تیم ملی ایران و پرسپولیس با بازی در فیلم «علف‌های هرز»، «جواد زرینچه» کاپیتان دهه 70 استقلال با بازی در فیلم «مثلث آبی»، «علی پروین» و «حمید استیلی» با بازی در فیلم «فوتبالیست‌ها»، «احمدرضا عابدزاده» با بازی در فیلم «ازدواج غیابی»، «علی نصیریان» با بازی در مجموعه «زیر آسمان شهر» ، «کریم باقری» و «آرش برهانی» با بازی در سریال «در مسیر زاینده رود».

 «هادی ساعی» تکواندو کار معروف کشورمان نیز از دیگر چهره‌های مشهوری‌ست که برای بازی در فیلم «مرواریدهای خلیج فارس» از او دعوت شده است.

آن‌هایی که از راه فامیلی بازیگر شدند

در میان راه‌هایی که برای ورود به دنیای بازیگری وجود دارد به نظر می‌رسد این شیوه لیست انبوهی از ستاره‌های سینما را در برگیرد. اگر چه نمی‌توان از استعدادها و توانمندی‌های این بازیگران چشم پوشی کرد و تنها دلیل ماندگاری آن‌ها در سینما را ارتباط‌های فامیلی یا دوستی برشمرد اما در میان انبوهی از متقاضیانی که هر ساله از دانشگاه‌ها در این رشته فارغ‌التحصیل می‌شوند یا کسانی که پس از دوره‌های طولانی بازیگری و صرف هزینه‌های زیاد باز هم شانس ورود به دنیای بازیگری را ندارند، این راه را می‌توان امتیازی دانست که بسیاری از مشتاقان و علاقمندان به بازیگری از آن محروم هستند.

به ویژه وقتی این شیوه فهرست پرشماری از خانواده بازیگران را شامل می شود. محمدرضا شریفی نیا و همسرش به اتفاق دختران شان مهرواره و ملیکا شریفی نیا. گلاب آدینه و مهدی هاشمی به همراه دخترش نورا هاشمی، مرحوم منوچهر نوذری و پسرش ایرج نوذری، مسعود کیمیایی و پسرش پولاد کیمیایی، سپند و کمند امیرسلیمانی به همراه پدرشان سعید امیر سلیمانی، لیلی رشیدی به همراه پدرش داوود رشیدی، باران کوثری به همراه پدر و مادرش رخشان بنی اعتماد و جهانگیر کوثری، آتیلا پسیانی به همراه مرحوم مادرش جمیله شیخی، پگاه آهنگرانی به همراه مادرش منیژه حکمت و... تعدادی از بازیگرانی هستند که با یکدیگر ارتباط فامیلی دارند. بازیگرانی که برخی از آن‌ها با بازی‌های درخشان خود در فیلم‌های سینمایی سیمرغ بلورین بسیاری از جشنواره‌ها را نیز از آن خود کرده‌اند. لیلا حاتمی فرزند زنده یاد علی حاتمی نیز از ستاره‌های موفقی‌ست که همواره نام او یادآور نام ماندگار علی حاتمی‌ست.

آن‌هایی که به دلیل چهره زیبا بازیگر شدند

از خوش‌شانس‌ترین افرادی که وارد دنیای بازیگر شده‌اند، کسانی هستند که به دلیل چهره زیبا یا جذاب برای نقش آفرینی انتخاب شده اند. شیوه‌ای نه می‌توان آن را غیر حرفه‌ای برشمرد و نه حرفه‌ای تلقی کرد! از این رو که برای برخی از نقش‌ها به واسطه ویژگی‌های ظاهری یک نقش، باید فردی انتخاب شود که از زیبایی‌های ظاهری برخوردار باشد. دلیلی که باعث شد «مصطفی زمانی» برای بازی در نقش یوزارسیف در فیلم «یوسف پیامبر» انتخاب شود و گاهی می‌توان این روش را غیرحرفه‌ای برشمرد به دلیلِ تنها در نظر گرفتن زیبایی‌های ظاهری یک فرد که قرار است به شیوه تجاری برای بالا بردن فروش یک فیلم در گیشه‌ها یا جذاب و چشمگیر بودن پوسترهای فیلم باشد. زیبایی‌های سطحی که اگر چه ممکن است مدتی فردی را تبدیل به سوپراستار یا بازیگر مورد علاقه نوجوانان کند اما اگر با بازی حرفه‌ای و باور پذیر بازیگر همراه نباشد نه تنها در ذهن سینما ماندگار نخواهد بود بلکه پس از مدتی از ذهن طرفداران نیز پاک خواهد شد.

از سویی دیگر انتخاب افرادی که تنها به دلیل زیبایی به دنیای بازیگری راه می‌یابند این انحراف را در ذهن برخی از هنرجویان رشته های تئاتر، بازیگری و... ایجاد خواهد کرد که با صرفِ هزینه‌های کلان زیبایی، خود را شبیه بازیگری کنند که بیش از پرداختن به نقش‌اش، ذهن مخاطب را با ظاهر خود مشغول کرده است.

اگرچه در میان بازیگرانی که شاید برای نخستین بار به دلایل زیبایی چهره انتخاب شده‌اند می‌توان افرادی را نیز دید که پس از آن با ثبت نام در دوره‌های آزاد بازیگری یا دانشگاه تلاش کرده‌اند این هنر را به صورت آکادمیک بیاموزند.

منبع: خبر فوری
کد مطلب: ۳۶۲۵۸۳
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت