جایزه غیرآمریکایی راه‌اندازی می‌شود؟

جنگ روس‌ها با اسکار

جنگ نظامی روسیه و اوکراین، حالا به جنگ هنری روسیه با امریکا و برخی کشورهای اروپایی نیز دامن زده است. مقام‌های دولتی روسیه به‌تازگی اعلام کرده‌اند هیچ فیلمی به رویداد اسکار ۲۰۲۳ نخواهند فرستاد. گویا چنان که شش سال پیش هم مطرح شده بود، روسیه قصد دارد یک رویداد جایگزین را برای اسکار طراحی و راه‌اندازی کند. رویدادی که بتواند جانشین جایزه معتبر اسکار در اروپا و آسیا شود.

جنگ روس‌ها با اسکار
قضیه از این قرار است که به‌تازگی، آکادمی فیلم روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد امسال هیچ فیلمی را برای شرکت در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی در اسکار ۲۰۲۳ که در آمریکا برگزار می‌شود، ارسال نخواهد کرد. تصمیمی که با واکنش «پاول چوخرای» رئیس کمیته اسکار سینمای روسیه همراه شده و او عنوان کرده این تصمیم دولت روسیه بدون هماهنگی با او گرفته شده و ضمن محکوم کردن این اقدام، استعفای خود را اعلام کرده است.تصمیم دولت روسیه برای بایکوت جوایز اسکار ۲۰۲۳ در حالی به صورت رسمی اعلام شده که پیش از این چندین جشنواره بین‌المللی مانند جشنواره فیلم کن از حضور هیات‌های روسی یا هر فرد مرتبط با دولت روسیه ممانعت کرده بودند، اگرچه فیلمسازان مستقل روس اجازه حضور در کن را داشتند.نیکیتا میخالکوف، فیلمساز مطرح روسی و یکی از طرفداران رئیس‌جمهور ولادیمیر پوتین، ضمن ارائه پیشنهاد برگزاری اسکار اوراسیایی (ویژه آسیا و اروپا) به خبرگزاری تاس (TASS) گفته حضور روسیه در جایزه اسکار غیرضروری بوده است. به نظر او انتخاب فیلم به نمایندگی از روسیه برای شرکت در جوایز اسکار در کشوری که در واقع در مقطع کنونی موجودیت روسیه را انکار می‌کند، به طور کلی معنی نمی‌دهد.اما چند سال پیش یعنی در سال ۱۳۹۵ نیز روسیه طرحی را برای راه‌اندازی یک اسکار غیرامریکایی آغاز کرده بود.آنها از طرحی برای راه‌اندازی یک جایزه سینمایی سالانه تحت عنوان «اسکار اوراسیا» خبر داده بودند.

نیکیتا میخالکوف، کارگردان برنده اسکار، رئیس اتحادیه فیلمسازان روسیه و همچنین رئیس جشنواره فیلم مسکو که اکنون به خاطر عدم هماهنگی در موضوع اسکار،‌ استعفا کرده است،‌ گفته بود: اوراسیا (آسیا و اروپا) بخش بزرگی از جهان را به خود اختصاص می‌دهد و شایسته توجه بیشتری نسبت به اکنون است اما این تلاشی برای جنگ با هالیوود نیست.او گفته بود: فیلم‌هایی از کره جنوبی، هند و پاکستان در جایزه «اسکار اوراسیا» از آثار برجسته خواهند بود و این سینمای حقیقی برخاسته از کشورهایی است که با مشکلات سیاسی و اجتماعی درگیر هستند.مقامات سینمایی روس در حالی از عدم جنگ و رقابت با هالیوود سخن گفته بودند که طرح تعیین سهمیه برای اکران فیلم‌های داخلی روسیه به منظور محدود کردن نمایش آثار هالیوودی سال‌ها بررسی و بحث شده و رویکرد ضدهالیوودی در کل فضای سینمای روسیه وجود دارد.

منبع: دنیای اقتصاد
کد مطلب: ۳۶۲۷۸۵
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت