جایزه جشنواره سن سباستین به چه کسی رسید؟

«پادشاهان جهان» ساخته لورا مورا اورتگا کلمبیایی که پیشتر جایزه جشنواره سن سباستین را از آن خود کرده بود، به عنوان بهترین فیلم هجدهمین جشنواره فیلم زوریخ شناخته شد.

جایزه جشنواره سن سباستین به چه کسی رسید؟

جشنواره فیلم زوریخ با ثبت رکورد ۱۳۷ هزار شرکت‌کننده در دو هفته (۲۰ هزار نفر بیش از همه‌گیری کرونا) با نمایش ۱۴۶ فیلم به کار خود پایان داد.

در این دوره، از ۴۹ کشور جهان آثاری ارائه شده بود که ۳۸ اثر از این تعداد را تولیدات جهانی و اروپایی شامل می‌شد. ۴۱.۴ درصد آثار هم توسط زنان کارگردانی شده بود.

در این دوره، لورا مورا اورتگا که پیشتر با فیلم پادشاهان جهان - Los Reyes Del Mundo پوسته طلایی هفتادمین جشنواره فیلم سن سباستین اسپانیا را گرفت، چشم طلایی جشنواره زوریخ را در بخش فیلم‌های بلند به فهرست افتخارات خود اضافه کرد.

پادشاهان جهان که در مناظر طبیعی دیدنی کلمبیا فیلمبرداری شده از سوی هیات دواران که ریاست آن را اصغر فرهادی بر عهده داشت، به عنوان «داستانی مهم و قدرتمند درباره حاشیه نشینان در جامعه» فاتح زوریخ شد. پادشاهان جهان یک هفته پیش نخستین بار در جهان، در جشنواره سن سباستین اسپانیا اکران شد.

پترا ولپه کارگردان سوییسی، دنیل دریفس تهیه‌کننده، پیتر گوستافسن تهیه‌کننده و کلیو برنارد کارگردان بریتانیایی اصغر فرهادی را در هیات داوران این دوره از جشنواره همراهی کردند.
درام اورتگا، داستان پنج کودک اهل مدلین دومین شهر بزرگ کلمبیا را روایت می‌کند که سعی می‌کنند در زندگی پیشروی کنند؛ این کودکان خیابانی پس از تصاحب زمینی از خانواده یکی از این‌ها در جریان درگیری‌های ۵۲ ساله کلمبیا توسط شبه نظامیان عاز م سفری خطرناک به مناطق داخلی این کشور می‌شوند. درگیری‌های کلمبیا منجر به آوارگی بیش از ۵ میلیون نفر شد.

همچنین چشم‌هایی طلایی جشنواره زوریخ در بخش تمرکز به زنان بدلکار نخستین مستند بلند کارگردان سوئیسی النا آودیجا و در بخش مستند به سم نو اثر رید هارکنس از آمریکا رسید.

لوسی تحت تعقیب به کارگردانی تایل اندمن از آلمان هم جایزه ویژه هیات داوران را گرفت. برادر ربات من ساخته فردریک ملدال نورگارد از دانمارک هم به عنوان بهترین فیلم از نگاه مخاطبان معرفی شد.

منتقدان هم در بخش استعدادهای نوظهور سوئیس جایزه خود را به تندر به کارگردانی کارمن ژاکیر دادند.

منبع: ایرنا
کد مطلب: ۳۶۲۸۵۸
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت