جولان شیطان پرستان در فیلم «بچه رزمری»

یک کارشناس سینمایی گفت: شیطان‌پرستان معتقد بودند که پولانسکی در فیلم «بچه رزمری» ناگفته‌های شیطان را مطرح کرده است.

محمد‌جواد اتابکی، کارشناس و پژوهشگر حوزه فرهنگ و هنر در برنامه «نقد آورد» رادیو نمایش درباره فیلم فیلم «بچه رزمری» ساخته رومن پولانسکی گفت: فیلم به صورت جدی برگرفته از آیین مسیحیت است. کلاً هالیوود نوع نگاهش به شیطان و مسئله شر مسیحی است که به ادیان ابراهیمی دیگر تعمیم می‌دهد.

اتابکی ادامه داد: اما تا اینکه مراسم شیطان‌پرستی شروع می‌شود، زن معصومیتی پیدا می‌کند و شبیه راهبه‌ها می‌شود. گویا سیر و سلوکی درون زن اتفاق می‌افتد. برعکس مادر‌های دیگر که دچار اضافه وزن می‌شوند، این زن کاهش وزن پیدا می‌کند. در نهایت این زن با فرزندش که همان شیطان است، مادرانه رفتار می‌کند. 

وی با بیان اینکه در آیین مسیحیت شیطان تجسد می‌یابد، افزود: یعنی شیطان به زبان عامیانه پادشاه دوزخ است و بعد از طریق دست‌اندرکارانش زمین را اداره می‌کند. همان‌گونه که خداوند در آسمان است و از طریق واسطه‌هایش زمین را اداره می‌کند. در نهایت مسئله تقابل خیر و شر شکل می‌گیرد. 

امیر‌حسن ندایی، کارشناس سینمایی درباره مفهوم سنت گفت: رابطه میان خیر و شر در فیلم «بچه رزمری» نکته مهمی است. تعریف خیر و شر در اینجا مورد مناقشه قرار می‌گیرد. چون آپارتمان این زوج در طبقه هفتم قرار دارد. اعدادی مثل ۳، ۷،۹ و ۶ اعداد مهمی هستند که در حوزه کارکرد‌های دینی می‌بینیم. 

وی با بیان اینکه پولانسکی در این فیلم از آن سو به مفهوم دین نگاه می‌کند، افزود: بنابراین هم مورد حمله کاتولیک‌ها قرار می‌گیرد و هم مورد هجمه شیطان‌پرستان قرار می‌دهد. شیطان‌پرستان معتقد بودند که پولانسکی ناگفته‌های این شیطان را مطرح کرده است. در انجیل بخشی به نام مکاشفات یوحنا وجود دارد. در این بخش یوحنا یکی از حواریون مسیحی است که در یک مکاشفه‌ای وقایع روز قیامت را تعریف می‌کند. 

این کارشناس سینمایی افزود: در یکی از بخش‌های مکاشفه یوحنا به تولد فرزند شیطان اشاره می‌کند که فرزند شیطان در یک جایگاه برجسته‌ای متولد می‌شود و او یک نشان بر بدنش دارد که سه تا شش است. در این فیلم زن خانواده که خانم میا فارو نقشش را بازی می‌کند، زن بسیار ساده است که به مفاهیم دینی کاتولیک پایبند است. او به عنوان کسی که قرار است فرزند شیطان را به دنیا بیاورد، بدون اینکه خودش بداند، انتخاب می‌شود. 

ندایی توضیح داد: به دنیا آوردن فرزند شیطان از یک زنِ سنتیِ، آرام، پاک و مهربان و پدر شیطان وجه آن سوی با مفهوم مسیح دارد. چون مسیح هم در روایت‌های مسیحی پدرش خداوند و مادرش حضرت مریم است. 

گفته می‌شود که اعضای فرقه منسون که به «خانواده منسون» مشهور بودند سال ۱۹۶۹ دست به جنایتی هولناک زدند و در آن هفت نفر را به قتل رساندند. 

یکی از قربانیان شارون تیت بازیگر سرشناس هالیوود و همسر باردار رومن پولانسکی کارگردان برنده جایزه اسکار بود. او در خانه‌اش به همراه چهار نفر دیگر با ضربات چاقو به قتل رسید. اعضای «خانواده منسون» فردای آن روز نیز یک زوج ثروتمند را در لس‌آنجلس کشتند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
کد مطلب: ۳۶۳۱۰۵
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت