از ۴۰ سینمای قبل از انقلاب تنها ۵ تا باقی مانده/ آن‌ها رابشناسید

عبدالله علیخانی، یکی از سهامدارن سینما عصر جدید اعلام کرد که از میان ۴۰ سینمایی که پیش از انقلاب ساخته شده، تنها ۵ سینما به فعالیت خودشان ادامه می‌دهند و باقی تخریب شده‌اند.

از ۴۰ سینمای قبل از انقلاب تنها ۵ تا باقی مانده/ آن‌ها رابشناسید

این روزها بحث تغییر کاربری سینماها بسیار مطرح می‌شود. اما عبدالله علیخانی، تهیه کننه سینما و یکی از سهامدارن سینما عصر جدید دل خوشی از تغییر کاربری سینماها ندارد، او با تاسف زیادی می‌گوید: «شاید برایتان جالب باشد که از سال ۱۳۰۴ تا ۱۳۳۵، در مجموع ۳۹ سالن سینمایی در تهران ساخته شده که از این تعداد سینما تنها ۵ سالن توانستند به فعالیت خودشان ادامه دهند. سینما «دیانا» یا همان «سپیده» فعلی، سینما «رویال» که نام فعلی آن «فردوسی» است، «مولن روژ» که در حال حاضر آن را با نام «سروش» می‌شناسیم، سینما «لاله» که اکنون نامش«میلاد» است و «سیلوانا» که حالا آن را با نام«شکوفه» می‌شناسیم.»

 

علیخانی در تکمیل صحبت‌هایش می‌گوید: « در نوروز سال ۱۳۳۵ روزنامه ستاره سینما مطلبی با عنوان«از سینماهای ایران چه می‌دانید؟» منتشر کرد.»

 

علیخانی که از تغییر کاربری سینماها ناراحت است درباره قدمت سینما «عصر جدید» می‌گوید: «در سه ماهه ابتدایی سال ۱۳۳۶ دو سینما به نام‌های «عصر جدید» و «آپادانا» ساخته شد که بعدها نام «آپادانا» به «گلریز» تغییر پیدا کرد و این سینما هم اکنون در یوسف‌آباد قرار دارد.»

منبع: خبر آنلاین
کد مطلب: ۳۶۴۷۱۰
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت