بر اساس مستند جنجالی این بازیکن

«پله»‌ای که کمتر می‌شناسید

سال گذشته نتفلیکس در راستای ساخت مستندهای فوتبالی و ورزشی خود، از مستند تلویزیونی «پله» رونمایی کرد؛ این فیلم در قالب یک ساعت و ۴۸ دقیقه، حقایقی ناگفته از زندگی این اسطوره به‌یادماندنی فوتبال را برای نخستین بار نمایان می‌کرد.

«پله»‌ای که کمتر می‌شناسید

شامگاه پنجشنبه خبر درگذشت پله، اسطوره دوست‌داشتنی فوتبال برزیل در سن ۸۲ سالگی در رسانه‌های جهان منتشر شد. او مدت‌ها با سرطان مبارزه کرد و در نهایت در دهه‌ی ۸۰ ، با زندگی، چمن سبز و توپ فوتبال خداحافظی کرد.

زندگی پله و حقایق ناگفته درباره‌ی او همچنان پس از مرگش مورد توجه رسانه‌ها و علاقمندان به ورزش است. اینکه این بازیکن چقدر توانسته بود از طریق فوتبال کسب درآمد کند، با چه فوتبالیست‌ها و مربیانی نزدیک بوده و با کدام‌ها اختلاف سلیقه داشته است، همسرش که بوده و چند فرزند داشته، رابطه‌اش با سیاست چگونه بوده است و ... .

ناگفته‌هایی از زندگی پله با مرور مستند جنجالی این بازیکن
نمایی از مستند پله نتفلیکس

اما سرویس تولید و پخش برنامه نتفلیکس که ساخت مستندهای فوتبالی درباره‌ی اسطوره‌هایی چون مارادونا، نیمار، آنتوان گریزمن و ... را دستور کار داشته است، سال ۹۹ مستندی ساخت که بیننده‌اش را با عمق زندگی مردی آشنا می‌کرد که به گمان برخی، بهترین فوتبالست تمام دوران است.

این مستند حاوی تصاویر و مصاحبه‌های آرشیوی با این اسطوره سابق فوتبال برزیل، هم‌تیمی‌های سابقش و برخی روزنامه‌نگاران بود.

ناگفته‌هایی از زندگی پله با مرور مستند جنجالی این بازیکن

در مستند نتفلیکس زندگی «پله» از پانزده سالگی و بازی درتیم سانتوس تا دعوتش به تیم ملی در شانزده سالگی و دو گلش در فینال مسابقات جام جهانی ۱۹۵۸ در هفده سالگی و نهایتاً کسب دو جام جهانی دیگر تا سی سالگی روایت می‌شود.

اما آنچه این مستند را در زمان تولید و پخش جنجالی کرد، پرداختن به واقعیت‌هایی از زندگی پله بود که تا آن روز شاید برای بسیاری از هوادارانش در برزیل و دیگر کشورها پنهان مانده بود و در لابه‌لای حرف‌های صریحش، مشخص می‌شد.

بر اساس این مستند، حذف از مسابقات جام جهانی در انگلستان، غم‌انگیزترین لحظه زندگی‌ پله به بیان خودش بود؛ به نحوی که قصد داشت پس از جام‌جهانی ۱۹۶۶ دیگر در مسابقات جام جهانی شرکت نکند.

پله به دلیل ماندن در حاشیه و نداشتن موضع‌گیری سیاسی در قبال حکومت برزیل در مقطعی مورد انتقاد برخی از مردم کشورش بوده است. این فیلم مدعی است که دولت برزیل از تیم ملی فوتبال این کشور برای بالا بردن اعتبار خود در دهه‌ی ۶۰ میلادی استفاده کرده است. و پله دلیل اتخاذ موضع خنثی را نفهمیدن جریان‌های سیاسی پشت پرده عنوان می‌کند.

از نکات قابل توجه در این فیلم تلاش برخی از جمله سالدانیا، سرمربی وقت تیم ملی برزیل برای کنار گذاشتن پله از تیم بوده است. او افت بینایی پله را علت این مساله عنوان کرده است. در حالی که پله در مصاحبه تلویزیونی خود این ادعا را رد می‌کند. زمانی که هم‌تیمی سابق پله، ماریو زاگالو، جانشین سالدانیا شد، شرایط برای پله به کلی تغییر کرد و او توانست نقش سازنده‌ای در پیروزی تیمش مقابل ایتالیا ایفا کند.

در این مستند پله در پاسخ به پرسشی درباره زندگی شخصی‌اش، اعتراف می‌کند که وفادار ماندن در زندگی برای او سخت بوده است؛ او در طول زندگی سه بار ازدواج کرد.

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۶۴۸۴۵
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت