۱۶ نکته پنهان در انیمیشن های دیزنی که کمتر کسی از آن ها باخبر است

خالقان فیلم های انیمیشنی گاهی نکات مهمی را در کوچک ترین جزئیات پنهان می کند و اشارات و ارجاعات جالبی برای تماشاگران قرار می دهند. هدف آن ها از این کار تبدیل اثر خود به ماجراجویی ای شگفت انگیز است که با هر بار تماشا چیز جدیدی در آن بیابید.

۱۶ نکته پنهان در انیمیشن های دیزنی که کمتر کسی از آن ها باخبر است

یخ زده (Frozen)

دسته موی سفید رنگ آنا یکی از جزئیاتی است که به مشکلات میان او و خواهرش اشاره دارد. این دسته موی سفید زمانی به وجود می آید که السا برحسب تصادف آنا را مجروح می کند، اتفاقی که میان این دو خواهر فاصله می اندازد. اما این دسته موی سفید در انتهای داستان از میان می رود، زمانی که السا و آنا بر مشکلات غلبه می یابند و دوباره به یکدیگر نزدیک می شوند.

یخ زده ۲ (Frozen II)

در ابتدای فیلم شاهد رابطه ی گرم السا و آنا با پدر و مادر خود هستیم اما جزئیاتی وجود دارد که نشان می دهد این آخرین روز حضور این خانواده در کنار یکدیگر است.

پیش از آنکه شاه آگنار داستان جنگل افسون شده را برای دخترانش تعریف کند، آنا آهسته به السا می گوید که قرار است آدم برفی درست کنند. این جمله و همین لباس ها در قسمت اول این فرانشایز هم وجود دارد.

پیش از آن حادثه، السا بسیاری از اوقات از قدرت جادویی خود برای سرگرم کردن خواهرش استفاده می کرد. مثلاً السا چند مجسمه ی برفی جالب درسته کرده بود که بعضی از آن ها شخصیت های معروف دیزنی بودند، مثل دامبو، بیمکس، سفید برفی و پرنس چارمینگ.

دیو و دلبر (Beauty and the Beast)

پدر بل در راه قصر ترسناک دیو، مسیرهای جالب دیگری هم برای انتخاب داشت. روی تابلویی که موریس با آن مواجه می شود کلمات «والنسیا» و «آناهایم» به چشم می خورد. والنسیا جایی است که مؤسسه هنر کالیفرنیا قرار دارد و بسیاری از شاگردان دیزنی در آنجا درس خواندند. آناهایم نیز شهر کوچکی در جنوب کالیفرنیا است که دیزنی لند در آن قرار دارد.

گوژپشت نتردام (The Hunchback of Notre Dame)

انیماتورها سعی کرده بودند زیبایی کلیسای نتردام پاریس را با پرداختن به مجسمه های آن نشان دهند. بعضی از آن ها با شخصیت اصلی دوست شده بودند و نکات پنهانی در خود داشتند. در صحنه ای که کازیمودو و اسمرالدا سعی می کنند از دست فرولو بگریزند، می توانید مجسمه ی پومبا، گراز معروف انیمیشن «شیر شاه» (The Lion King) را ببینید.

زوتوپیا (Zootopia)

در انیمیشن زوتوپیا، میان دی‌وی‌وی های قاچاق می توان نسخه ی دیگری از بعضی انیمیشن های معروف دیزنی را دید،  مثل «۶ قهرمان بزرگ» (Big Hero 6)، «گیسو کمند» (Tangled)، «رالف خرابکار» (Wreck-It Ralph)، «موانا» (Moana) و حتی «یخ زده ۲» که آن زمان هنوز منتشر نشده بود.

فروشنده ی دی‌وی‌وی ها هم شخصیت جالبی است. دوک ویزلتون که صداپیشه ی آن آلن تادیک بود، همان کسی که صداپیشگی شخصیت دوک ِ وزلتون در انیمیشن «یخ زده» را برعهده داشت. با نگاهی به این دو اسم می توان به شباهت میان آن ها پی برد: دوک ویزلتون و دوک ِ وزلتون.

علاوه بر این، افسر بوگو نیز آشکارا از طرفداران انیمیشن «۶ قهرمان بزرگ» (Big Hero 6) یا در دنیای آن ها «۶ خوک قهرمان» (Pig Hero 6) است. در دفتر کار او تقویمی با تصویر «سانفرانسوکیو» به چشم می خورد، شهری که داستان انیمیشن «۶ قهرمان بزرگ» در آن رخ می دهد.

سیاره گنج (Treasure Planet)

در اتاق های شخصیت های اصلی مملوء از نکات ریزی درباره ی آن ها، نقاط عطف آینده ی داستان و رازهایی ویژه است. مثلاً روی طاقچه ی اتاق جیم هاوکینز می توان شخصیت استیچ در انیمیشن «لیلو و استیچ» (Lilo & Stitch) را دید.

پری دریایی کوچولو (The Little Mermaid)

اشاره به شخصیت های فیلم های قبلی دیزنی از گذشته در میان انیماتورهای دیزنی وجود داشته است. اما خالقان انیمیشن «پری دریایی کوچولو» پا را از آن هم فراتر گذاشتند. نه تنها گوفی، دانلد داک و میکی موس، بلکه کرمیت قورباغه، یکی از شخصیت های اصلی برنامه ی تلویزیونی عروسکی معروف «ماپت شو» (The Muppet Show) هم برای گوش دادن به آوازهای آریل و خواهرانش می آیند.

گیسو کمند (Tangled)

انیماتورهای «گیسو کمند» هم نکات ریزی را در این انیمیشن پنهان کرده بودند تا تماشاگران آن ها را پیدا کنند. راپانزل در مدت حضورش در برج، همه جای قصر را نقاشی کرده بود. اما نقاشی های او روی پله ها به ویژه جالب هستند، چرا که اشاره ای به پرنسس های دیگر دیزنی هستند؛ سیب برای سفید برفی، کفش برای سیندرلا، رز برای بل، و صدف برای آریل.

لیلو و استیچ (Lilo & Stitch)

کریس سندرز بعد از تجربه ی موفقش در ساخت انیمیشن «مولان» (Mulan)، کارگردانی «لیلو و استیچ» را برعهده گرفن. احتمالاً به همین خاطر است که دو اشاره ی ریز به «مولان» در انیمیشن «لیلو و استیچ» وجود دارد: یکی در پوستر روی دیوار اتاق نانی و دیگری در نام رستوران «مولان ووک».

موانا (Moana)

وقتی موانا تصمیم به نجات جزیره اش می گیرد، تنها چیزهای مهم را با خود می برد: چند بشقاب، مقداری غذا و تکه ای از اولاف، آدم برفی انیمیشن «یخ زده». او می خواست برای همه چیز آماده باشد. اگر یکباره باید آدم برفی درست می کرد چه؟

رون کلمنتس و جان ماسکر، مدت ها بعد از ساخت «پری دریایی کوچولو» و «علاء الدین» (Aladdin)، کارگردانی «موانا» را برعهده گرفتند. به همین دلیل عجیب نیست که در «موانا» اشاراتی به هر دوی این انیمیشن ها وجود دارد. زمانی که موآی مشغول آوازخوانی است، می توانید فلاندر، دوست آریل را ببینید و در خزانه ی تاماتوآ هم چراغ علاء الدین را.

رالف اینترنت را خراب می کند (Ralph Breaks the Internet)

وقتی رالف و وانلوپ وارد اینترنت می شوند، تبلیغ ها به دنبال شان می روند. روی یکی از پوسترها می توانید تصویر کاس هامادا، خاله ی هیرو هامادا، شخصیت انیمیشن «۶ قهرمان بزرگ» را ببینید.

منبع: روزیاتو
کد مطلب: ۳۶۵۲۴۶
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت