قارچ زامبی کننده سریال آخرین بازمانده از ما واقعی است؟

قارچ زامبی کننده سریال آخرین بازمانده از ما (The Last of Us) واقعی است و کارشناسان می‌گویند این خیلی دور از ذهن نیست که یک انگل مشابه بتواند انسان‌ها را آلوده کند.

قارچ زامبی کننده سریال آخرین بازمانده از ما واقعی است؟

اگر سریال جدید زامبی محور The Last of Us را تماشا کرده باشید، ممکن است به این فکر کرده باشید که همه چیز این سریال تخیلی و داستانی است و در امان هستید.

این سریال داستان جوئل، قاچاقچی سرسختی را دنبال می‌کند که در حالی که قارچی در سرتاسر جهان پخش می‌شود که قربانیان را به زامبی تبدیل می‌کند، سعی دارد الی نوجوان را از بوستون به سیاتل برساند.

این انگل در واقع بر اساس یک گروه واقعی از قارچ‌ها شکل گرفته است که پس از عفونت در بدن میزبان خود رشد می‌کنند و می‌توانند رفتار آن را کنترل کنند.

حالا متخصصان به‌طرز نگران کننده‌ای اعلام کرده‌اند که ایده رشد قارچ مشابهی که بتواند انسان‌ها را آلوده کند، چندان دور از ذهن نیست.

قارچ زامبی کننده یک سریال واقعی است

 قارچ زامبی کننده یک سریال واقعی است

یکی از این قارچ‌ها Entomophthora Muscae است که مگس‌های ماده خانگی را مبتلا می‌کند و از جسد قربانی خود برای جذب نر‌ها و جفت گیری با آن‌ها استفاده می‌کند. سال گذشته فاش شد که هر چه مدت زمان بیشتری از مرگ میزبان ماده گذشته باشد، برای مگس‌های نر جذاب‌تر است.

E. Muscae ابتدا از طریق پوست مگس خانگی در بدن نفوذ می‌کند و سیستم عصبی آن را آلوده می‌کند.

قارچ پس از حدود یک هفته از هضم، مگس را مجبور می‌کند تا به نقطه مرتفعی صعود کند و قبل از مرگ بال‌های خود را باز کند. در مرحله بعد، قارچ‌ها مجموعه‌ای از ساقه‌های بسیار کوچک را روی جسد رشد می‌دهند، که هر کدام یک توپ مایع تحت فشار با یک تخم قارچ است که می‌تواند به بیرون پرتاب شود.

همچنین یک اثر شیمیایی آزاد می‌کند که مانند فرومون عمل می‌کند تا نر‌های ناآگاه را فریب دهد تا بیایند و با جسد ماده آلوده جفتگیری کنند. نر‌ها توپ‌ها را تحریک می‌کنند و در نهایت با ترشحات هاگ‌های عفونی پوشانده می‌شوند که در نهایت آن را به مگس‌خانه زامبی تبدیل می‌کند. این موضوع تضمین می‌کند که هاگ‌های قارچ تا حد امکان پراکنده می‌شوند تا این روند وحشتناک دوباره در مگس دیگری اتفاق بیفتد.

دکتر هنریک دو فاین لیخت (Henrik de Fine Licht)، استاد دانشگاه کپنهاگ و نویسنده این مطالعه که سریال The Last of Us را تماشا کرده می‌گوید این ایده نه چندان دور از ذهن از یک بیماری قارچی، جهش از یک گونه (در این مورد حشرات) و به سمت انسان را به وجود می‌آورد. بسیاری از بیماری‌های جدید احتمالا از ارگانیسم‌های بیماری‌زا ناشی می‌شوند که از گونه‌های دیگر انتقال می‌یابند، بنابراین این ایده قانع‌کننده است.».

اما با آنکه احتمال بیماری از غیرانسان به انسان وجود دارد، احتمالا کامل شدن روند آن، میلیون‌ها سال تکامل را می‌طلبد.

دکتر دو فاین لیخت گفت: «همه قارچ‌های دستکاری‌کننده‌ی رفتاری مانند Entomophthora muscae که باعث به وجود آمدن «مگس‌های زامبی» می‌شوند یا گونه‌های Ophiocordyceps که باعث به وجود آمدن «مورچه‌های زامبی» می‌شوند، بسیار مختص میزبان هستند. به این معنا که آن‌ها به طور طبیعی فقط یک یا تعداد بسیار کمی از گونه‌های میزبان حشره مرتبط را آلوده می‌کنند.»

توانایی آن‌ها برای دستکاری رفتاری میزبان خود در طول میلیون‌ها سال تکامل مشترک با میزبان حشرات مربوطه تکامل می‌یابد؛ بنابراین این احتمال که این قارچ‌ها به طور ناگهانی بتوانند چیزی متفاوت از یک حشره مانند انسان را آلوده کنند به معنای واقعی کلمه وجود ندارد.

نیل دراکمن و کریگ مازین، خالقان مجموعه The Last of Us، گفتند که قارچ آن‌ها در واقع به طور خاص برگرفته از سرچماقی‌ها (Cordyceps)، سرده‌ای از قارچ‌های کیسه ای، است که مورچه‌های نجار را آلوده می‌کند.

آن‌ها به Collider گفتند: «Cordyceps یک کانسپت جذاب است و کاملا واقعی است. ما می‌خواستیم آن را یک پله جلوتر ببریم و تا جایی که می‌توانیم واقعیت بیشتری به خودمان بدهیم، زیرا هر چه واقعی‌تر باشد، بیشتر به شخصیت‌هایی که در آن فضا هستند و در حال بازی هستند، پیوند برقرار می‌کنیم.»

منبع: فرارو
کد مطلب: ۳۶۵۳۶۳
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت