جشنواره فیلم فجر ؛ این چه رازیست همه بلیت‌ها فروخته شده اما سالن خالی است! (+عکس و فیلم)

انگار بیشتر در فکر این هستند که با تکیه بر این فروش اینترنتی و آمار و ارقام آن بگویند که استقبال از جشنواره فجر امسال بی نظیر بود! که در واقعیت چنین نیست.

جشنواره فیلم فجر ؛ این چه رازیست همه بلیت‌ها فروخته شده اما سالن خالی است! (+عکس و فیلم)

حاشیه های جشنواره فجر چهل و یکم همچنان ادامه دارد و هر روز وارد مرحله جدیدی می‌شود از  تهدید ضمنی  روح‌الله سهرابی ،مدیرکل نظارت بر عرضه و نمایش سازمان سینمایی گرفته تا  انصراف فیلمسازان بخش بین الملل  از حضور فیلمشان در بخش «جشنواره، جشنواره‌ها» ، اعلام روزانه فیلم‌های بخش بین الملل! و یا حمله تهیه کننده یک فیلم به بازیگران در نشست خبری و ...

امروز (یکشنبه 16 بهمن) محمدرضا فرجی مدیر امور سینماهای مردمی جشنواره بین المللی فیلم فجر  اولین آمار رسمی فروش بلیت  سینماهای مردمی این دوره از جشنواره را اعلام کرد.

براساس اعلام مدیر امور سینماهای جشنواره فجر ۴۱  در چهار روز اول  جشنواره بیش از  ۸۳ هزار نفر  در سینماهای مردمی به تماشای فیلم های این دوره از جشنواره نشستند که در این میان سینماهای کوروش، زندگی، فرهنگ، آزادی و پردیس سینما شهر قرچک بیشترین میزان استقبال مردمی را داشتند.

جشنواره فجر از قدیم الایام همواره با استقبال مخاطبان روبرو می‌شد و  صف‌های طولانی  و ساعت‌ها انتظار برای خریدن بلیط و دیدن فیلم‌ها یک بخش لاینفک این رویداد فرهنگی- هنری سالانه بود.

اما  امسال یک مورد جالب توجه این است که برخی از سینماهای مردمی که در  سامانه آنلاین  تمامی بلیت سالن فروش رفته است در زمان نمایش فیلم تقریبا سالن  خالی  است و تماشاگر زیادی ندارد.

برای مثال در  پردیس سینمایی نارسیس  واقع در تهرانپارس روز جمعه 14 بهمن برای فیلم  «در آغوش درخت»  در "سالن یک" سامانه نشان می‌داد که فقط  2 صندلی  خالی وجود دارد اما در زمان نمایش فیلم بیش از 70 درصد صندلی‌های سالن خالی بود.

بلیت‌های فروخته شده در سامانه "سالن یک پردیس سینمایی نارسیس" فیلم «در آغوش درخت»

جشنواره فجر

 

این اتفاق برای چند فیلم دیگر هم در زمان‌های دیگر افتاده است حتی در  سالن‌های دیگر  ونقاط دیگر شهر هم به این قضیه اشاره شده است، اما داستان چیست؟ 

انگار نهادها یا ارگان‌ها به شکل آنلاین بلیت‌ها را خریداری کرده‌اند و در اختیار کسانی قرار داده‌اند که آن اشخاص برای دیدن فیلم نرفته‌اند و به همین دلیل در سامانه تمام بلیت‌ها فروش رفته است اما افراد حاضر در سالن سینما بسیار کمتر از آن است که باید باشد.

ضربه اصلی این قضیه به  دوستداران سینما  و  بینندگان واقعی  فیلم‌های جشنواره است، چون او وقتی به سامانه مراجعه می‌کند تا برای خرید فیلم مد نظرش اقدام کند  امکان خرید بلیت ندارد  و از آن طرف هم سالن ظریفتش پر نشده است و فقط این بیننده واقعی سینما از دیدن فیلم  محروم  شده است.

از یک طرف دیگر هم این اقدام ضربه‌ای به  فیلمساز و گروه سازنده فیلم  است که مخاطب واقعی از دیدن فیلمش محروم شده و افراد زیادی هم به دیدن فیلم نرفته‌اند.

شاید به نظر آید  سینمادار  راضی است چون او پول بلیت سالن پر را می‌گیرد در صورتی که سالن پر نبوده است، و این یعنی استهلاک و زحمت کمتر برای سینمادار، اما واقعا سینماداران هم از این قضیه راضی نیستند چون ترجیح آنها حضور همان سینما دوستان واقعی است که در طول سال حضوری مستمر دارند و آنها باعث رونق کارشان هستند، نه یک گروه معدودی که فقط در زمان جشنواره با  بلیت‌های اهدایی  به سینما بیایند یا نیایند!

جشنواره فجر

چون نحوه فروش بلیت برای فیلم‌های جشنواره هم فقط از طریق سامانه است واقعا هیچ راه دیگری برای مخاطب واقعی سینما نمی‌ماند و این باز یک دلزدگی نسبت به سینما رارقم می‌زند. حداقل بلیت فروشی در گیشه سینما مقدور بود وقتی می‌دیدند که تا 10 دقیقه قبل از شروع نصف سالن خالی است، آن را در اختیار کسانی قرار می‌دادند که حضوری در سالن حاضر شده‌اند.

بهرحال انگار به تنها کسی که فکر نمی‌شود مخاطبان واقعی سینماست. 

انگار بیشتر در فکر این هستند که با تکیه بر این فروش اینترنتی و آمار و ارقام آن بگویند که استقبال از جشنواره فجر امسال بی نظیر بود که در واقعیت چنین نیست. 

اصلا با رفتن به یک سالن سینما در هرجای شهر تهران می‌توان فهمید که استقبال از فیلم‌ها و تعداد افراد حاضر شده در هر سانس چقدر است و واقعا مانند آن که در سامانه می‌بینیم تمام سالن پر از تماشاچی است؟

پی نوشت:  عکس‌هایی از زمان نمایش فیلم هم گذاشته شد تا این شائبه پیش نیایید در زمان تمام شدن فیلم سالن خالی شده است و بعد عکس و فیلم گرفته شئه است.

جشنواره فیلم فجر ؛ این چه رازی است همه بلیت‌ها فروخته شده اما سالن خالی است! (+عکس و فیلم)

جشنواره فیلم فجر ؛ این چه رازی است همه بلیت‌ها فروخته شده اما سالن خالی است! (+عکس و فیلم)

جشنواره فیلم فجر ؛ این چه رازی است همه بلیت‌ها فروخته شده اما سالن خالی است! (+عکس و فیلم)

جشنواره فیلم فجر ؛ این چه رازیست همه بلیت‌ها فروخته شده اما سالن خالی است! (+عکس و فیلم)

 
منبع: عصر ایران
کد مطلب: ۳۶۵۶۶۸
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت