نویسنده"های پاور": بخاطر مسائل امنیتی ۴۰ درصد فیلمنامه حذف شده است

قهرمان اصلی من در فیلمنامه شهید ستاری نیست و رخداد درام تاریخی است و شخصیت اصلی من امانی است ولی به دلیل اینکه شخصیت شهید ستاری در این پررنگ شده الان مخاطب سردرگم می ماند.

نویسنده"های پاور": بخاطر مسائل امنیتی ۴۰ درصد فیلمنامه حذف شده است

امیر شایان مهر نویسنده فیلم سینمایی"های پاور" گفت: اصولا ساخت قسمتی از زندگی یک قهرمان در سینما کار راحتی نیست و به مطالعات احتیاج دارد و باید مشخص کنیم کدام وجهش اهمیت دارد؟

 

اول کارکه به من سفارش شد که بنویسم چون فکر می کنم نویسندگی مثل نوازنده که نت را به او می دهند که شروع کند به نواختن ، من هم این سوژه انتخابی خود من نبود و اینکه بگویم کار دلی بود خیر، اینطور نبود و به من سفارش شد و سفارشی کار شروع شد و در چارچوب سفارش دهنده هم کار پیشرفت کرد یعنی بر اساس ملاحظات کار پیش رفت ولی تلاش من این بود که با رعایت ملاحظات دوستان و چیزهایی که دوستان تمایل دارند باشد و من هم درامم را خلق کردم. 

 

درادامه گفت: در موقعیت، اول یک فیلمنامه نوشتیم که در رابطه با شخصیت شهید ستاری بود و بعد دوستان گفتند که نه ما می خواهیم که عملیات روایت شود برای همین ژانر کار از ژانر درام بیوگرافی به ژانر درام تاریخی تغییر کرد و ما هم سراغ درامی رفتیم که بخشی از تاریخ روایت را تعریف کند و عملیات های وافر است که بخشی از عملیات والفجر است یعنی حمایت پدافندی از نیروهای ما در خط مقدم و زدن هواپیماهای دشمن که با طرح ابتکاری شهید ستاری این کار عملیاتی می شود.

امیرشایان مهر تصریح کرد: البته فیلم بیوگرافی دیده می شود چون دوستان در اجرا خیلی از سکانس ها را به کار اضافه کردند سکانس خانه و رابطه شهید ستاری با همسرش که در فیلمنامه اولیه نبود به دلیل اینکه کار سفارشی بود وقتی سفارش را نوشتم و تایید نهایی را گرفتم کار تحویل خودشان داده شد که ساخته شود و اشتباه هم کردم باید می رفتم سر صحنه تصویربرداری به دلیل اینکه اساسا دوستان یک ملاحظاتی دارند وقتی که خود یک نهادی یک فیلم را تهیه می کند می خواهد همه اهدافش در آن باشد و همه توانمندی هایش جلوه گر شود و برای همین ممکن است به درام آسیب برساند.

 

وی گفت: مثلا دیالوگی که در فیلمنامه هست که شخصیت شهید صدیق که آن زمان فرمانده نیروی هوایی ارتش است رو به شهید ستاری در فیلمنامه سرهنگ ستاری می گوید که دیالوگی هست که من ننوشتم و این نشان داد این پدافند قلب تپنده است و روی دیوار پادگان ها اصولا نوشته می شود و دوستان دوست داشتند که این شعارها در کار گنجانده شود و اینها را سر صحنه اضافه کردند که اینها به کار ضربه زده علاوه بر اینکه به دلیل مسائل کارشناسی و اینکه حفاظت ارتش و پدافند گفته این سکانس هایی که شما نوشتید و فیلمبرداری هم شده بوده با مسائل امنیتی ما هماهنگی ندارد و باید این ها را حذف کرد. در واقع 60 درصد فیلمنامه روایت شده است و بسیاری از خرده قصه ها و فیلمنامه که در اوج با هم گره می خورد و یک فضای پرتعلیق دراماتیکی را خلق می کرد.

 

وی ادامه داد: فیلمنامه 80 دقیقه است و جا دارد تا 100 دقیقه برود و یا حداقل 95 دقیقه برود و 15 دقیقه می شود به کار اضافه کرد سکانس هایی است که قصه را در می آورد و الان رها شده و شما نمی دانید گروگانگیری چه ارتباطی دارد با بقیه ماجرا و در فیلمنامه.

 

شایان مهر تصریح کرد: قطعا سینما تجربه اولم بود و فیلمنامه هایی که نوشتم در تلویزیون و تئاتر بوده است و آقای نعمت الله کار خوبی می کند که کنار کارگردان سر هر پلان می ایستد و چون واقعا یک دیالوگ وقتی نوشته می شود هر دیالوگ با هر آکسان گذاری دیگر که در ذهن هست باید ادا شود وگرنه روایت قصه به هم می ریزد بتظر من باید سر فیلمبرداری باشی و کمک کنی و البته هم قبول دارم آدم تنبلی هستم و علاقه ای به اینکه سر صحنه بروم ندارم. ولی الان که میبینم این همه زحمت کشیده شده و قصه خوب و درستی داریم اما فیلم موضوع ملتهبی ندارد.

 

در ادامه گفت: معمولا در جشنواره ها مخاطبان از این فیلم ها خوششان می آید که موضوعات اجتماعی را بیان کنند و یا از لحاظ هنری ساختار دراماتیک و نگاه متفاوت داشته باشد و این فیلم نه از آن بابت فیلم خاصی است و نه از لحاظ ساختاری روایت پیچیده و نویی دارد.

 

شایان مهر در پاسخ به این سوال خبرنگار که آیا فکر می کنید کار به سینما نمی رود و در تلویزیون پخش میشود تا مخاطب لذت ببرد گفت: تا همین حد هم چون ظرفیت قصه یک قصه جذاب و از آن طرف عملیاتی بزرگ رخ می دهد و گره هایی که با شخصیت ها خورده و قصه ظرفیت بزرگی از لحاظ همراه کردن مخاطب عام و تعلیق اینکه بعد چه اتفاقی می افتد دارد و الان هم با وجود اینکه 40 درصد کار حیف و میل شده همین ظرفیت که باقی مانده می تواند مخاطب عام را جذب کند و مخاطبانی که سلیقه شان این گونه فیلم ها است یا خودشان در جنگ بودند و خاطره دارند را راضی می کند.

 

وی تصریح کرد: قهرمان اصلی من در فیلمنامه شهید ستاری نیست و رخداد درام تاریخی است و شخصیت اصلی من امانی است ولی به دلیل اینکه شخصیت شهید ستاری در این پررنگ شده الان مخاطب سردرگم می ماند که ماجرای امانی و همسرش را بیان می کنیم یا شهید ستاری، شهید ستاری باید در دل یک ماجرای دراماتیک برای امانی رخ می دهد روایت می شد اما این اتفاق نیفتاده است . 

 

ادامه داد: من حس می کنم الان راجع به سینمای دفاع مقدس که حامی آن نهادهایی هستند که متولی این کارها هستند مثل سینما اوج و خود ارتش و سپاه و روایت فتح و جاهایی که وظیفه شان این است و باید فیلم های دفاع مقدسی ما به سمت تبیینی بروند، یعنی اینکه یک اثر دراماتیک درست اصولی داشته باشیم با این وجود اگر مخاطب ستاری را هم نشناسد لذت ببرد اگر شهید بروجردی را نشناخته لذت ببرد چرا که مخاطب با آن همذات پنداری می کند. 

منبع: برنا
کد مطلب: ۳۶۵۹۳۸
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت