خانواده‌ها به دیزنی پاسخ دادند؛

سود نیم‌میلیاردی «آواتار ۲»/ ضرر ۱۰۰ میلیونی انیمیشن همجنسگرایانه

در حالی که فیلم دوم «آواتار» با فروش عظیمش در گیشه‌های جهان بیش از نیم میلیارد دلار سود نصیب دیزنی کرده، انیمیشن همجنسگرایانه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار به این کمپانی ضرر زد.

سود نیم‌میلیاردی «آواتار ۲»/ ضرر ۱۰۰ میلیونی انیمیشن همجنسگرایانه

«آواتار: راه آب» ساخته جیمز کامرون که با تمرکز بر خانواده و محیط زیست ساخته شد بیش از ۵۰۰ میلیون دلار برای کمپانی دیزنی درآمد حاصل کرد.

این فیلم که بیش از ۲.۳ میلیارد دلار در بازار جهانی فروش کرد و ۶۸۳ میلیون دلار آن سهم اکران در آمریکا بود، اکنون سومین فیلم پرفروش تاریخ سینماست.

این فروش به معنی سودی بیش از ۵۳۱.۷ میلیون دلار برای کمپانی دیزنی است. این رقم از آنجا به دست آمده که دیزنی سهمی ۵۵ درصدی از فروش این فیلم از سالن‌های سینما داشته و با محاسبه هزینه تبلیغات و بودجه بالای تولید فیلم، باز هم این سود بزرگ نصیب دیزنی شده است. این در حالی است که دیزنی ۱۵۰ میلیون دلار از فروش این فیلم برای نمایش در بازار خانگی دریافت می‌کند و۲۰۰ میلیون دلار نیز برای نمایش آن در سرویس‌های استریم عایدش می‌شود.

هزینه ساخت فیلم دوم «آواتار» حدود ۴۰۰ میلیون دلار بود و ۱۷۵ میلیون دلار هم برای تبلیغات آن صرف شد، اما در مجموع کل هزینه‌های فیلم «آواتار ۲» حدود ۱.۰۸۷ میلیارد دلار است و جیمز کامرون به عنوان کارگردان و نویسنده و جان لاندو به‌عنوان تهیه‌کننده سهم ۳۰۰ میلیون دلاری از فروش فیلم داشته‌اند. سهم کامرون برای فیلم اول «آواتار» ۳۵۰ میلیون دلار بود.

از سوی دیگر کمپانی دیزنی ضرری بیش از ۱۰۰ میلیون دلاری را برای انیمیشن «لایتیر» متحمل شده است.

این انیمیشن که تابستان سال پیش اکران شد در مقایسه با دیگر کارهای پیکسار چندان موفقیتی کسب نکرد و در گیشه هم موفق ظاهر نشد. این انیمیشن که اسپین‌آف انیمیشن «داستان اسباب بازی» است با بودجه ۲۰۰ میلیون دلاری تولید شد و درنهایت حدود ۲۲۶ میلیون دلار در گیشه‌ها فروش کرد تا یکی از زیان‌بارترین فیلم‌های سال ۲۰۲۲ خوانده شود، زیرا با محاسبه هزینه تبلیغات هزینه تولید این انیمیشن در مجموع ۳۷۳ میلیون دلار بوده است. پیش از این تنها «ماشین‌ها ۳» و «دایناسور خوب» پیکسار در گیشه سودآور نبوده‌اند.

«لایتیر» که پس از «اسباب‌بازی ۴» ساخته شد لایتیر کاپیتان فضانورد را در مرکز داستان دارد که فرمانده او آلیشا هاثورن که یک زن سیاه‌پوست است با زن دیگری ازدواج می‌کند. ازدواج همجنس‌گراها در این فیلم با مخالفت زیاد خانواده‌ها روبه رو شد و کشورهای مسلمان اکران آن را ممنوع کردند.

پیکسار اکنون در حال ساخت انیمیشن «داستان اسباب بازی ۵» است که تام هنکس و تیم آلن برای صداپیشگی دوباره وودی و لایتیر در آن باز خواهند گشت.

منبع: مهر
کد مطلب: ۳۶۷۲۴۷
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت