ابهری: زمان ساخت «بوعلی سینا» ۱۳ کیلو لاغر شدم

بازیگر سریال «بوعلی سینا» گفت: در زمان ساخت این سریال که یک سال و نیم طول کشید، روی اسب زندگی می‌کردیم، مجبور بودیم سوپ بخوریم و من ۱۳ کیلو لاغر شده بودم.

ابهری: زمان ساخت «بوعلی سینا» ۱۳ کیلو لاغر شدم

محمد ابهری که چندسالی است از فضای سینما و تلویزیون دور شده  با تاکید بر لزوم رعایت شرایط سنی و جسمی بازیگران برای حضور در آثار تصویری بیان کرد: در این مدت که کاری نکردم بازی در نقش دکتر حسابی به من پیشنهاد شد اما گفتم توان کار سنگین و ساعات طولانی کار را ندارم و صرفا می توانم ۴، ۵ ساعت خودم را روی پا نگه دارم و بیش از این در توانم نیست.

بازیگر نمایش شهر قصه (بیژن مفید ۱۳۵۲) ادامه داد: چون این روزها عمده لوکیشن ها اجاره ای و هزینه های تولیدات سنگین است فیلمسازان می خواهند سریع کار را ببندند و از ۷ صبح تا آخر شب آفیش می کنند و به همین دلیل من نتوانستم در این کار باشم.

ابهری در پاسخ به این پرسش که حضور وی در یک اثر بستگی به چه چیز دارد گفت: بسته به سناریو دارد؛ در بین کاراکترهایی که در یک قصه هست ممکن است یک پدربزرگ هم باشد که به درد من بخورد؛ کارگردان و تهیه کننده و برنامه ریز می داند که سنی از من گذشته و توان کار سنگین ندارم و صرفا می توانند به صورت کوتاه مدت در روز از حضور من بهره بگیرند. تا کنون نبوده اما ممکن است پیش بیاید.

بازیگر فیلم سینمایی دلشدگان (علی حاتمی ۱۳۷۰) اظهار داشت: بنام خداوند علم و هنر، پدید آورنده این جهان و بشر/ جهان صحنه و کارگردان خداست، سپارد به هر بنده اش نقشی جدا؛ تمام انسان های روی کره زمین نقشی دارند و کاراکتری را اجرا می کنند؛ یکی دکتر است و دیگری مهندس، یکی کارگردان است و دیگری مانند من بازیگر. در نهایت این گونه است که هرکدام از انسان ها کاری را به عنوان هنر انجام می دهند.

این هنرمند با اشاره به خاطره ای از دوران بازیگری خود تصریح کرد: در سریال های سربداران و بوعلی سینا تجربه سوارکاری و روی اسب کارکردن را داشتم؛ سریال بوعلی را که بازی می کردیم یکی از دو پیکی که دنبال بوعلی سینا بودند، من بودم و دیگری مرحوم فیروز بهجت محمدی بود.

بازیگر مجموعه سربداران (محمدعلی نجفی ۱۳۶۲) ادامه داد: در طول ساخت این مجموعه ما همیشه روی اسب بودیم، روی اسب زندگی می کردیم و ساخت این سریال یک سال و نیم طول کشید؛ زمان ناهار که می شد برای ما عذاب بود چون گریم‌مان سنگین بود و ریشی که روی صورت ما چسبانده بودند امکان غذا خوردن را از ما می گرفت چراکه با حرکت آن لب و صورت گریم ما جدا می شد و وسط بیابان و روی اسب گریمور نداشتیم در نتیجه بقیه می نشستند جلوکباب میخوردند و ما مجبور بودیم سوپ بخوریم.

وی افزود: من و بهجت محمدی بسیار آرام سوپ می خوردیم که از گرسنگی توان روی اسب ماندن را داشته باشیم؛ در نتیجه این گونه شد که در این مدت یک سال و نیم من ۱۳ کیلو لاغر شده بودم.

ابهری: زمان ساخت «بوعلی سینا» ۱۳ کیلو لاغر شدم

بازیگر مجموعه تلویزیونی بوعلی سینا (کیهان رهگذار ۱۳۶۴) بیان کرد: قدیمی ها جایگاه خاصی در سینمای ایران داشتند و کارهایشان به دل می نشست آدم هایی مثل عزت الله انتظامی، علی نصیریان و محمدعلی کشاورز به علت مطالعه زیادشان خروجی قابل تاملی در کارهایشان داشتند.

ابهری گفت: کارگردان و تئوریسین بزرگ روس استالینلاوسکی بسیار جاودانه گفته است هنر شعله فروزان عشق است و این عشق از آن رو مقدس است که شعله آن هرگز خاموش نمی شود.

بازیگر سریال کوچک جنگلی (بهروز افخمی ۱۳۶۳-۶۶) بیان کرد: امروز یک هنرمند و بازیگر وظیفه دارد که وقتی جلوی لنز دوربین یا صحنه تئاتر قرار می گیرد وقایع جامعه ای که در آن هست را به اجرا بگذارد؛ هنرمند باید همواره دو قدم از اجتماعش جلوتر و چراغ راه باشد و از همه جهت اطلاعات در درونش داشته باشد. هنر یک دریای بیکران است که هرچه جلو بروی به جایی نمی رسی بنابراین باید مطالعه و تحقیقت زیاد باشد تا بتوانی آن نقشی که به شما محول شده را به وجود بیاوری.

وی افزود: توصیه ام به همه جوانان این است که اگر این رشته را انتخاب می کنند سوای این که دانشگاه و تخصص آکادمیک را می گذراند مطالعه هم داشته باشند؛ مثلا آنتوان چخوف (داستان‌نویس، طنزنویس و نمایش‌نامه‌نویس روس) و لوئیجی پیراندلو (نمایشنامه‌نویس و رمان‌نویس ایتالیایی) یا نویسندگان معروف دنیا را بخوانند که به معلومات و تجربه شان اضافه شود تا بتوانند کاراکتری که به آنان محول شده است را به خوبی اجرا کنند.

به گزارش ایرنا، محمد ابهری (۱۳۱۷) با نام اصلی محمد سادات‌ابهری فعالیت هنری را با تئاتر در گروه هنر ملی آغار کرد و از جمله در نمایش میراث کارِ بهرام بیضایی در تالار ۲۵ شهریور در آذر ماه ۱۳۴۶ بر صحنه رفت. بازی در فیلم شهر قصه به کارگردانی منوچهر انور نخستین فعالیت سینمایی اوست.

منبع: ایرنا
کد مطلب: ۳۶۷۲۶۶
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت