خودخواهی و تمایلات سیاسی برخی سینماگران به سینما آسیب زده است

رییس سازمان سینمایی بیان کرد که رفتار فردی و خودخواهانه عده‌ای از همکاران سینما با تمایلات سیاسی و هنجارگریزی، در این سال‌ها به وجهه عمومی و سرمایه اجتماعی سینما آسیب‌زده است

خودخواهی و تمایلات سیاسی برخی سینماگران به سینما آسیب زده است

محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور در شصت و سومین جلسه شورای معاونان و مدیران این سازمان، مهم‌ترین رویکرد سینمایی را بهبود معیشت، رونق تولید و تقویت ظرفیت اقتصاد سینما عنوان کرد.

محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی در این جلسه با اشاره به چند راهبرد عملیاتی مهم در سال ۱۴۰۲ گفت: مهم‌ترین اولویت این سازمان در سال جدید رونق اقتصاد و توجه به معیشت خانواده سینماست.

وی با اشاره به استقبال گسترده مردم از سالن‌های سینما در سال جاری و همچنین اقدامات انجام شده به منظور رونق گیشه سینما در سال گذشته افزود: با برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفت شاهد گیشه پر رونقی در نیمه اول سال گذشته و تا شهریور ماه شاهد اوج‌گیری و روند تصاعدی فروش سینماها بوده‌ایم و آمارها حکایت از این داشته است که روند صعودی فروش فیلم‌ها تا پایان سال ادامه پیدا کند ولی، متأسفانه همزمان با ناآرامی‌های مهرماه گذشته و غفلت و شیطنت عده قلیلی از سینماگران و فضاسازی‌های منفی و تخریبی این روند نزولی شد. با این وجود همکاران ما در سازمان سینمایی تدابیری پیش‌بینی کرده‌اند که به‌رغم این ناآرامی‌ها و بعضاً، کارشکنی و سنگ‌اندازی تعداد اندکی از سینماگران شاهد تعطیلی سینماها نباشیم.

برخی با موضع‌گیری سینما را تخریب کردند

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به اینکه برخی موضع‌گیری‌ها، تخریب‌ها و آسیب‌ها به پیکره سینما توسط عده‌ای از درون خود سینما صورت گرفته است، مطرح کرد: به طور قطع، اگر این شرایط به سینما تحمیل نمی‌شد روند صعودی فروش فیلم‌ها تا پایان سال تداوم پیدا کرده و به لحاظ گیشه سال پررونقی را پشت سر می‌گذاشتیم.

خزاعی رونق تولید را از دیگر محورهای مهم در سیاست‌های سازمان سینمایی در سال ۱۴۰۲ عنوان کرد و گفت: با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر «سال رونق تولید و مهار تورم»، راهبرد رونق تولید را از دیگر دستورالعمل‌های این سازمان در سال جاری است.

وی ادامه داد: لازم است تولید ارزان قیمت آثار سینمایی و برنامه‌ریزی برای توسعه فضاهای تولید با بودجه‌های پایین و در برگیری بیشتر اهالی خانواده سینما در دستور کار قرار گیرد. تقویت ظرفیت اشتغال اهالی سینما و رفع بحران بیکاری و نیز، حل مسئله معیشت خانواده سینما، از اولویت‌های سازمان بوده و در سال جدید جدی‌تر می‌شود. اگرچه در کنار این نگاه، از تولید آثار فاخر نباید غافل شویم.

خزاعی تقویت فضای همدلی و همگرایی در خانواده سینما را از ضرورت‌ها و نیازهای اساسی این حوزه خواند و تاکید کرد: نقش نهادهای صنفی در تقویت همدلی و همگرایی برای توسعه سینمای ملی مهم است و واقعیت این است که برای کاهش مشکلات موجود، باید همه نهادها، سازمان‌ها، مؤسسات و فعالان حوزه سینما دست به دست یکدیگر دهند تا با توجه به چالش‌های اقتصادی کشور در این حوزه، مشکلات را به حداقل برسانیم.

خودخواهی و تمایلات سیاسی برخی سینماگران به سینما آسیب زده است

وی با تاکید بر اهتمام به حمایت از معیشت و رفاه اهالی سینما گفت: دغدغه من همواره معیشت خانواده سینما بوده است. از همان بدو حضورم در سازمان سینمایی در گفتگو با هیأت مدیره قبلی و فعلی خانه سینما برای حل ریشه‌ای مشکل معیشت و رفاه خانواده سینما درخواست طرح اجرایی کردم که متأسفانه هیچگاه چنین طرحی از سوی دوستان برای رفع مشکل خانواده سینما ارائه نشد. البته بخشی از دغدغه‌ها را خودمان از طریق شورای عالی سینما مصوب و عملیاتی کرده‌ایم که موضوع اختصاص سهمیه‌ای از مسکن ملی از آن جمله است.

به گفته وی، حل مشکل معیشت، مسکن و اقتصاد خانواده سینما که اغلب آنها از قشر ضعیف اقتصادی جامعه هستند، باید در اولویت مؤسسات و مراکز زیر مجموعه سازمان سینمایی قرار گیرد.

خزاعی ادامه داد: همه خانواده سینما دچار مشکل اقتصادی نیستند و یا اینکه مشکلاتشان همسطح نیست. بنابراین لازم است یک تقسیم بندی اصولی در چارچوب برنامه جامع حمایتی در این زمینه صورت بگیرد.

رئیس سازمان سینمایی بیان کرد: دغدغه بنده و همه همکاران در حوزه‌های تخصصی‌تر سازمان سینمایی پیگیری موضوع معیشت و گسترش زمینه‌های اشتغال بیشتر خانواده سینماست که البته در این راستا، صنوف می‌توانند با همگرایی و هم افزایی در جذب منابع و مشارکت‌ها و اعتماد سازی به ما یاری رسانند.

به گفته وی، رفتار فردی و خودخواهانه عده‌ای از همکاران سینما با تمایلات سیاسی و هنجارگریزی، در این سال‌ها به وجهه عمومی و سرمایه اجتماعی سینما آسیب زده که بازتولید اعتماد و انسجام به همدلی بیش‌تری نیاز دارد.

خزاعی با اشاره به مصوبه شورای عالی سینما مبنی بر پیگیری و حل مشکل مسکن سینماگران اظهار کرد: پیرو توافقات صورت گرفته با وزارت مسکن و شهرسازی مقرر شد تا عطف به مصوبه شورای عالی سینما، ظرفیت و سهمیه‌ای از مسکن ملی برای سینماگران و هنرمندان اختصاص یابد و به زودی اخبار قطعی در این زمینه اعلام خواهد شد.

شصت و سومین جلسه شورای معاونین و مدیران سازمان سینمایی با حضور محمد خزاعی، قادر آشنا، اصغر فارسی، حبیب ایل بیگی، یزدان عشیری، علیرضا اسماعیلی، محمدرضا سوقندی، سید مهدی جوادی، هاشم میرزاخانی، غلامرضا نجاتی، لادن طاهری، محمد حمیدی مقدم، سیدصادق موسوی، روح الله سهرابی، بهمن حبشی، حسن طلابیگی، محمدرضا فرجی، مرتضی باقرنژاد، نادر سروری مهر برگزار شد.

منبع: خبر آنلاین
کد مطلب: ۳۶۷۳۲۰
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت