کارتون های مشهور دوران کودکی مان طی سالیان چه تغییراتی کرده اند؟

اگر چیزی باشد که بخش عمده ی کودکی ما را به خود اختصاص داده باشد، حتماً کارتون ها هستند که پخش بسیاری از آن ها در قالب قسمت های جدید کماکان ادامه دارد. گرچه دستخوش تغییراتی شده اند، اما تماشای آن ها و حس دوباره ی دوران کودکی همیشه می تواند ایده ی خوبی باشد.

کارتون های مشهور دوران کودکی مان طی سالیان چه تغییراتی کرده اند؟

باب اسفنجی شلوار مکعبی

 
این اسفنج دوست داشتنی از سال ۱۹۹۷ با ما بوده و هم مانند هر کس دیگری ظرف این بیست و اندی سال تغییراتی داشته است.

در این مجموعه ی کارتونی همه چیز در ابتدا با دست ترسیم می شد و رنگ ها تیره تر بودند. با گذشت زمان، این کارتون با کمک فناوری های جدید به روز شد. در فصل نهم این مجموعه ی کارتونی، کیفیت تصاویر بهتر شده بود چرا که ساخت آن حالا به وسیله ی کامپیوتر انجام می شد و در فیلم سال ۲۰۱۵ آن هم جزئیاتی سه بعدی افزوده شده بود. این مجموعه ی کارتونی هنوز در حال پخش است و قرار است فصل سیزدهم آن روی آنتن رود.

سیمپسون ها

این خانواده ی محبوب زرد رنگ در سال ۱۹۸۷ جزئی از بخش انیمیشنی برنامه ای تلویزیونی به نام The Tracey Ullman Show بود، اما استقبال از آن به ساخت سریالی مخصوص به آن انجامید. شخصیت ها و فضای کارتون در ابتدا نسبتاً زمخت با خطوطی ناصاف و نسبت هایی نامتعارف بود. بعد از آن به چیزی تغییر یافتند که حالا از این کارتون می شناسیم.

کار ترسیم تصاویر با دست و رنگ آمیزی آن ها به شیوه ی کامپیوتری انجام می شد، اما در سال ۲۰۱۰ تمام مراحل تولید دیجیتالی شد، امری که به فرآیند ویرایش قسمت ها سرعت بخشید.

از جهت داستان، تغییر نویسندگان باعث تغییر مداوم طرح داستان می شد. در گذشته موقعیت هایی واقعی و روزمره به تصویر کشیده می شد، اما بعداً این مجموعه شکل سوررئال تر و عجیب تری پیدا کرد. گرچه بسیاری از طرفداران «سیمپسون ها» معتقدند که این مجموعه مدت ها است که لحن طنزآمیز خود را از دست داده است، اما با وجود گذشت ۳۱ فصل کماکان در مسیر موفقیت قرار دارد.

اسکوبی دو

اسکوبی دو برای نسل های متعددی خاطره انگیز است. آن سگ سخنگو و دوستانش از سال ۱۹۶۹ به حل معما مشغول هستند. از این فرانشایز تلویزیونی ۱۳ دنباله ی سریالی ساخته شده که آخرین آن به نام Scooby-Doo and Guess Who در سال ۲۰۱۹ روی آنتن رفت.

تصاویر این مجموعه طی سالیان دستخوش تغییرات زیادی شده و هم شکل و هم کیفیت آن ها تغییر کرده است.

تام و جری

این داستان تعقیب و گریز موش و گربه ای کلاسیک از آغاز پخشش در سال ۱۹۴۰ تاکنون با نسل های زیادی را با خود همراه کرده است. این مجموعه ی کارتونی طی سال های پخش خود کارگردانان و تهیه کنندگان متعددی داشته است اما تلاش ناکام تام برای به دام انداختن جری همواره موضوع اصلی آن بوده است.

در سریال جدید «تام و جری» که در سال ۲۰۱۴ روی آنتن رفت، شخصیت ها و داستان آن ها به روز شده بود. کیفیت تصاویر هم بسیار بهتر شده بود.

باگزبانی

مجموعه ی کارتونی «باگزبانی» (Looney Tunes) طولانی ترین زمان پخش را دارد که قدمت آن به سال ۱۹۳۰ بازمی گردد. شرکت وارنر برادرز در آن زمان می خواست مجموعه ای از آیتم های کوتاه موزیکال برای تبلیغ موسیقی های خود بسازد و از آن زمان شخصیت های مختلفی طی سالیان در این مجموعه ظاهر شده است.

از این مجموعه ی کارتونی، چند فیلم بلند و کوتاه و حتی یک بازی ویدئویی هم ساخته شده است. جدیدترین مجموعه ی آن به نام Looney Tunes Cartoons در سال ۲۰۲۰ منتشر شد.

پوکمون

«پوکمون» گرچه فرانشایزی فراتر از یک مجموعه ی تلویزیونی است، اما مخاطبان از سال ۱۹۹۷ با شخصیت اش کچام و یار باوفایش، پیکاچو و گروه دوستانش که برای تربیت آن هیولاهای کوچک تلاش می کنند، همراه بوده اند. این مجموعه ی کارتونی ۲۳ فصل دارد که آخرین آن در سال ۲۰۱۹ منتشر شد.

این مجموعه در نسخه ی جدید خود ظاهر متفاوتی داشت و داستان آن هم حول محور سرآغاز شخصیت اصلی مجموعه بود. شخصیت تازه ای به نام «گو» هم افزوده شده بود.

منبع: روزیاتو
کد مطلب: ۳۶۸۵۳۴
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت