درخواست دستمزد یک میلیاردی کارگردان برای هر قسمت سریال!

آیا دریافت یک میلیارد تومان دستمزد برای کارگردانی هر قسمت سریال طنز منطقی است؟

درخواست دستمزد یک میلیاردی کارگردان برای هر قسمت سریال!

اگر ساخت یک قسمت از سریالی برای پلتفرم شبکه نمایش خانگی فقط در کارگردانی یک میلیارد تومان دستمزد داشته باشد و 20 تا 30 قسمت فیلمنامه در دست کارگردان باشد درآمدی معادل 20 تا 30 میلیارد تومان برای 6 تا 8 ماه  در انتظار اوست. 

آیا پلتفرم ها توانایی پرداخت چنین عددی را دارند؟

تلویزیون که از پس چنین اعداد و ارقامی بر نمی آید. اما شبکه نمایش خانگی که در برخی اوقات ریخت و پاش های عجیب و غریب تر از این هم دارد شاید بتواند به کارگردانی برای ساخت یک سریال طنز در هر قسمت یک میلیارد تومان دستمزد بدهد. 

 
این دستمزد پرداخت بشود یا نشود چند پیامد با خودش دارد؛ 

- عدد و رقم دستمزد کارگردان ها را تغییر می دهد. 

- شاخک های همه را تیز می کند که مگر شرایط برای پرداخت چنین عدد و رقمی در پلتفرم ها مهیا است که کارگردانی چنین درخواستی کرده است. 

- دستمزد ها در پلفترم ها با تلویزیون فاصله ای بعید دارد .

- راستی بازیگران چه دستمزدی دریافت می کنند؟

- مگر درآمد حاصل از ساخت یک سریال در پلتفرم ها با عنایت به خرید توسط مخاطب و ترافیک اینترنت مگر چقدر است که کارگردانی مطلع از همه ابعاد ساخت سریال برای شبکه نمایش خانگی چنین رقمی را درخواست کرده است؟

قبل از اینکه سوالات فوق را مورد بررسی قرار دهیم و به این نکته برسیم که اصولا دستمزد کارگردان یک سریال در تلویزیون ما چقدر است و آیا این تناسب باید با اعضای سینما تطبیق داده شود یا آحاد جامعه و از سوی دیگر استاندارد دستمزدها در سینما و حوزه نمایش به چه فاکتورهایی مرتبط است، باید به این نکته برسیم که مگر می شود تفاوت دستمزد و شرایط ساخت در پلتفرم ها و تلویزیون تا این اندازه متفاوت باشد؟

با یک حساب سر انگشتی می توان گفت دستمزد یک میلیاردی کارگردان برای هر قسمت یعنی هر قسمت سریال در شبکه نمایش خانگی باید حدود 5 تا 6 میلیارد تومان برآورد شود در حالیکه ماکسیسم مبلغ اختصاص داده شده برای ساخت یک سریال حتی در شبکه نمایش خانگی بین 2 تا 3 میلیارد تومان است که بر اساس بازیگران و شرایط تولید این اعداد و ارقام تغییر خواهد کرد. 

از سوی دیگر اگر سینما را هم مانند بعضی از مشاغل حرفه خاص قلمداد کنیم و آن را با دستمزد یک بازیکن فوتبال مقایسه کنیم باید بگوییم یک کارگردان با تجربه با کارنامه ای موفق در حوزه های مختف باید بتواند نزدیک به یک فوتبالیست جوان که تازه یک تیم بزرگ را تجربه می کند و مبلغ چندین میلیاردی درخواست می کند دریافتی داشته باشد.

جدا از اینکه حوزه کارگردانی در سینمای ما قابل بررسی است و به اعتقاد خیلی ها ناجی تولیدات نمایشی به خصوص در حوزه سریال فیلمنامه است و بعد از آن بازیگر است که کار را در می آورد بد نیست جایگاه کارگردان را نیز به لحاظ دستمزد در حوزه فیلمسازی مورد بررسی قرار دهیم و شاهد این نکته باشیم که کارگردان به عنوان مغز متفکر پروژه و حلقه اتصال همه عوامل گروه باید دستمزدی بالا داشته باشد و نمی توان اینگونه نگاه کرد که عدد و ارقام نجومی در کارگردانی با توجه به اضطراب و استرسی که کار به کارگردانش وارد می کند دارای استانداردی است که در تمام دنیا به آن حرفه ای و منطقی نگاه می کنند اگرچه کارگردانان کشور ما به مراتب کمتر از بازیگران دستمزد می گرفتند و این اعتراض می تواند به نوعی فرصتی باشد تا کارگردانان به سراغ عددی شبیه به  استاندارد آن چه باید در تلویزیون دریافت کنند باشد. 

در بحث طبقه بندی کارگردانان نیز نام آنها بسیار مهم است ؛

- کارگردانی که در سینما خوب می فروشد .

- کارگردانی که تولیداتش پر طرفدار است.

- کارگردانی که در سریال سازی برای پلتفرم ها پر سابقه است و آثارش با اقبال مواجه شده است. 

- کارگردانی که به لحاظ سبقه دارای جایگاه است .

- کارگردانی که اثری سخت و پر زحمت را تولید کرده است .

و ...

اگرچه تصمیم نداریم اخبار سکرت یک پروژه را رسانه ای کنیم و مبالغ دستمزد اعضای یک سریال را به شکل جزئی مورد چالش قرار دهیم اما باید گفت ؛ 

سینما جایی است برای یک اتفاق هنری که امروز اقتصاد و صنعت به آن اضافه شده است. همانطور که ورزش به خصوص فوتبال امروز یک صنعت است و مسیرهایی برای درآمدزایی کلان در آن دیده شده است اما این تفاوت وجود دارد که دستمزد های میلیاردی بازیگر و اخیرا کارگردانان با دیگر عوامل فنی و حرفه ای سینما که بخشی مهم از سینما را به دوش می کشند تناسبی ندارد و به مراتب درآمد خانواده سینما نسبت به بازیگران در این حوزه متفاوت است. 

هرگز یک مدیر فیلمبرداری ، صدابرداری، تدوین، گریم، لباس و ... اعداد و ارقامی این چنین را نه درخواست می کنند و نه دریافت. اما امروز یک پروژه پرطرفدار پلتفرم شبکه نمایش خانگی کارگردانش را به علت درخواست دستمزد یک میلیاردی بر ای هر قسمت از دست می دهد و ترجیح می دهد این هزینه درشت را برای بازیگران که می تواند برای صاحب اثر و کمپانی تولید آورده بیشتری داشته باشد هزینه کند. 

منبع: برنا
کد مطلب: ۳۶۸۶۶۲
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت