پرفروش ترین انیمه های تاریخ سینما؛ از Weathering With You تا Spirited Away

انیمه یکی از محبوب ترین فرمت هایی است که در سینماها دیده می شود و فروش آن در باکس آفیس گاهی اوقات حتی از فیلم های سنتی هالیوود هم پیشی می گیرد.

پرفروش ترین انیمه های تاریخ سینما؛ از Weathering With You تا Spirited Away

در این فهرست به ده فیلم پرفروش انیمه در تمام دوران ها خواهیم پرداخت.

برای ساده نگه داشتن اوضاع، تنها گیشه جهانی که به دلار آمریکا محاسبه می شود را در نظر گرفته ایم. البته باید منتظر شگفتی های زیادی در این زمینه بود؛ زیرا برخی از انیمه های بسیار محبوب جایی در این فهرست ۱۰ گانه جای ندارند، اما همه این فیلم ها براساس اعداد و ارقام فعلی و بدون تطبیق با تورم انتخاب شده اند. بدون مقدمه بیشتر، در اینجا ۱۰ فیلم پرفروش انیمه تا سال ۲۰۲۳ را معرفی می کنیم.

 

10 Highest-Grossing Anime Films of All Time

۱۰- Weathering With You

میزان فروش: ۱۹۳ میلیون دلار

Weathering With You به عنوان دنباله فیلم مشهور و پرفروش Your Name ساخته ماکوتو شینکای در سال ۲۰۱۶ با استقبال بی نظیر منتقدان و طرفداران در سراسر جهان مواجه شد. این داستان عاشقانه جذاب و دوست داشتنی درباره دختری است که می تواند آب و هوا را کنترل کند در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفت و در سال ۲۰۲۰ برنده جایزه معادل اسکار انیمیشن سال ژاپن شد. این استقبال جهانی به راحتی با فروش قابل توجه ۱۹۳.۷ میلیون دلاری در سراسر جهان همراه شد. این فیلم دنباله ای فوق العاده بر محبوب ترین فیلم شینکای بود و او را به عنوان یک کارگردان مطرح که باید آثار او را روی پرده بزرگ دید، تثبیت کرد.

 

10 Highest-Grossing Anime Films of All Time

۹- Jujutsu Kaisen 0

میزان فروش: ۱۹۶.۳ میلیون دلار

این فیلم پیش درآمدی بر سری فیلم های محبوب Jujutsu Kaisen است که با فروش ۱۹۶.۳ میلیون دلاری در سراسر جهان در جایگاه بعدی قرار می گیرد. با این حال، نکته جالب این است که اگر سازندگان برنامه اصلی خود را برای ساخت آن در قالب یک سریال دنبال می کردند، این فیلم در این لیست قرار نمی گرفت. در عوض، تصمیم برای تبدیل آن به یک فیلم، طرفداران بسیاری داشت که به صورت دسته جمعی برای تماشای دنیای در حال گسترش جادوگران و ارواح نفرین شده به سینماها می رفتند که مانگا و اقتباس انیمه آن را بسیار محبوب تر از قبل کرد.

پرفروش ترین انیمه های تاریخ سینما

 

۸- Ponyo

میزان فروش: ۲۰۴.۸ میلیون دلار

اولین فیلم از چند فیلم استودیو جیبلی در این فهرست، Ponyo با فروش ۲۰۴.۸ میلیون دلاری در سراسر جهان همراه شد. این بازسازی نصفه و نیمه از رمان «پری دریایی کوچولو» نوشته هانس کریستین اندرسن پس از سال ها به یک کالت کلاسیک تبدیل شده است و برخی آن را بی نظیرترین و بهترین فیلم هایائو میازاکی می دانند. این فیلم یک داستان کوچک و بامزه است که به وضوح میلیون ها بیننده را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است؛ چرا که هنوز هم با انتشار مجدد سالانه به عنوان بخشی از جشنواره Ghibli Fest، محبوب خود را حفظ کرده است. Ponyo حتی از برخی از محبوب ترین فیلم های استودیو جیبلی از جمله Kiki’s Delivery Service و Princess Mononoke نیز در زمینه فروش باکس آفیس پیشی گرفته است.

پرفروش ترین انیمه های تاریخ سینما

۷- Howl’s Moving Castle

میزان فروش: ۲۳۷.۵ میلیون دلار

 

فیلم Howl’s Moving Castle ساخته هایائو میازاکی در سال ۲۰۰۴ قطار فیلم های پرفروش استودیو جیبلی را همچنان روی ریل نگه می دارد. این داستان انتزاعی از زنی که توسط یک ساحر نفرین شده و با جادوگری محلی همراه می شود، به عنوان یکی از محبوب ترین فیلم های فانتزی تمام دوران ها شناخته شده است. این فیلم حتی نامزد اسکار بهترین فیلم انیمیشن شد، اما این جایزه را به Wallace and Gromit: The Curse of the Were-Rabbit باخت. با این حال، این انیمه به درستی جایگاه خود را در تاریخ به دست آورده است و طرفداران بسیاری برای دیدن آن در سینماها حاضر شدند تا به فروش ۲۳۷.۵ میلیون دلار برسد. شخصیت ها و داستان فیلم بسیار غنی هستند و داستان لایه لایه فیلم نیز دیدن چندین بار دیدن آن را لذت بخش می سازد.

پرفروش ترین انیمه های تاریخ سینما

۶- One Piece Film: Red

میزان فروش: ۲۴۶.۶ میلیون دلار

شاید پر سر و صداترین فیلم سال ۲۰۲۲ در میان طرفداران انیمه، فیلم One Piece: Red باشد که با فروش ۲۴۶.۶ میلیون دلاری کاملاً بر گیشه جهانی حکمفرما بود. این اکشن – ماجراجویانه موزیکال در آمریکا اعداد قابل توجهی را در زمینه فروش باکس آفیس ثبت کرد، فیلمی که داستان انیمه سریالی One Piece را به حوزه جدیدتری وارد می کرد و در عین حال یک فیلم کاملاً تازه بود که به روح سریال وفادار می ماند. این فیلم به راحتی در زمینه فروش از تمام فیلم های دیگر این فرانچایز پیشی گرفت و در عین حال رکورد دیگر فیلم های انیمه ای که پیش از آن ساخته شده بودند را نیز شکست. در حالی که این فیلم هیچ گاه پرفروش ترین فیلم گیشه نشد، اما هنوز هم شاهکاری چشمگیر برای لافی و ملوانان دزد دریایی او با تازه ترین ماجراجویی بزرگشان بود.

پرفروش ترین انیمه های تاریخ سینما

۵- The First Slam Dunk

میزان فروش: ۲۵۸.۶ میلیون دلار

شاید شوکه کننده ترین عنوان در این لیست، فیلم The First Slam Dunk باشد، یک انیمه ورزشی که براساس مانگایی نوشته شده در دهه ۹۰ توسط تاکهیکو اینوئه ساخته شده است. این داستان ورزشی انیمه، جوایز متعددی در سراسر جهان دریافت کرده و حتی در مراسم جایزه اسکار ژاپن جایزه بهترین انیمیشن سال را نیز بدست آورد. این فیلم تاکنون ۲۵۸.۶ میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشته است، اما این رقم احتمالاً به رشد خود ادامه خواهد داد چرا که هنوز در آمریکا یا کانادا منتشر نشده است. اگر تبلیغات دهان به دهان به همین شکل به کار خود ادامه دهد، می تواند به صعود این انیمه در چارت پرفروش ترین انیمه های تاریخ سینما تداوم بخشیده و به یکی از بزرگ ترین فیلم های انیمه تاریخ تبدیل شود.

پرفروش ترین انیمه های تاریخ سینما

 

۴- Suzume

میزان فروش: ۳۲۲.۵ میلیون دلار

ماکوتو شینکای با تازه ترین فیلمش به نام Suzume به این فهرست باز می گردد، فیلمی که در هنگام انتشار اولیه، کاملاً بر گیشه مسلط شد. این فیلم درباره دختر جوانی است که به صورت اتفاقی با پسری مرموز روبرو می شود، پسری که کارش بستن درهای ماوراءالطبیعه ای است که در سراسر ژاپن باز می شوند و فجایع طبیعی را موجب می شوند. به عنوان نامه ای عاشقانه به سرزمین ژاپن و طبیعت زیبای آن، گاهی اوقات این فیلم بیرحم می شود و جنبه خشن مادر طبیعت را نیز به تصویر می کشد. فروش ۳۲۲.۵ میلیون دلاری این فیلم در گیشه با شایستگی کامل کسب شده و تحسین منتقدان و تماشاگران را برانگیخته است و همین تحسین و استقبال باعث شد تا فروش این فیلم از One Piece Film: Red پیشی بگیرد.

پرفروش ترین انیمه های تاریخ سینما

۳- Your Name

میزان فروش: ۳۸۲.۲ میلیون دلار

حضور نام Your Name در این فهرست باعث می شود که نام ماکوتو شینکای به عنوان کارگردان بزرگ بعدی ژاپن پس از هایائو میازاکی در تاریخ این ژانر تثبیت شود. فیلم های شینکای با موضوعات جمع و جور و فیلم سازی زیبای خود همواره راهی برای راه یافتن به قلب مخاطبان بین المللی پیدا کرده اند. با این حال، Your Name مسلماً بهترین فیلم او است که ۳۸۲.۲ میلیون دلار در سطح جهان فروش داشته است. این داستان علمی تخیلی در مورد مبادله بدن به قدری مورد استقبال انیمه دوستان قرار گرفت که تبدیل به یک فیلم کلاسیک و بسیار توصیه شده انیمه برای هر کسی شد که می خواهد شروع به تماشای بهترین فیلم های این ژانر کند. کار شخصیت پردازی، نویسندگی و پایان بندی فوق العاده آن، این فیلم را به یکی از بهترین داستان های موجود در حال و هوای انیمه تبدیل کرده است.

پرفروش ترین انیمه های تاریخ سینما

۲- Spirited Away

میزان فروش: ۳۹۵.۶ میلیون دلار

جای تعجب نیست که فیلمی که به عنوان شاهکار هایائو میازاکی مورد تحسین همگان قرار گرفته است، یکی از پرفروش ترین فیلم های انیمه تمام دوران ها از زمان شروع اکران آن در سال ۲۰۰۳ نیز بوده است. این داستان فانتزی به خاطر جلوه های بصری و فیلمنامه جذابش که بیننده را به یک قلمرو روحانی عجیب و غریب می برد و به زیبایی از طریق شخصیت هایش مورد کند و کاو قرار می گیرد، مورد تحسین همگان قرار گرفته است. با این حال، فروش جهانی ۳۹۵.۶ میلیون دلاری این فیلم مدیون پیروزی بزرگ آن در مراسم اسکار است که در آن میازاکی اسکار بهترین فیلم انیمیشن را به خانه برد. این موفقیت بزرگ باعث شد تا فیلم روی پرده سینماها برود و با ادامه نمایش خود، به یکی از گزینه های «باید دید» طرفداران سینما تبدیل شود. این فیلم تا به امروز نیز همچنان به فروش خود ادامه می دهد و امسال نیز شاهد نمایش آن در Ghibli Fest و یک نمایش سینمایی از آن به نام Spirited Away: Live on Stage خواهیم بود.

۱- Demon Slayer the Movie: Mugen Train

میزان فروش: ۵۰۷.۱ میلیون دلار

پس از ۱۷ سال حضور در صدر جدول پرفروش ترین انیمه های تاریخ سینما، بالاخره فیلم Spirited Away به عنوان پرفروش ترین فیلم انیمه تمام دوران ها توسط اولین فیلم در فرانچایز Demon Slayer که در اکتبر ۲۰۲۰ منتشر شد، به زیر کشیده شد. این فیلم دنباله مجموعه انیمه پرطرفداری است که طرفداران زیادی را در سراسر جهان برای رویدادی بزرگ گرد هم آورد که اتفاقی بسیار بزرگ بود، باتوجه به تعطیلی بسیاری از سالن های سینما در آن سال به خاطر شیوع کرونا. در بحث فروش، Mugen Train از فیلم های متعددی که قبل از قرنطینه کرونا منتشر شده بودند، از جمله Bad Boys for Life و Sonic the Hedgehog عبور کرد، در حالی که فیلم Tenet ساخته کریستوفر نولان را نیز در گیشه شکست داد. این فیلم یک شاهکار باورنکردنی است که هنوز در صدر جدول پرفروش تری انیمه های تاریخ سینما قرار دارد و احتمالاً مدت ها طول خواهد کشید تا هر فیلم انیمه ای دیگری بتواند آن را شکست دهد.

با نگاهی به این لیست، جالب است بدانید که فرانچایزهای محبوبی مانند Pokémon یا Dragon Ball باتوجه به محبوبیت بسیار بالایشان در زمان انتشارشان، هیچ گاه جزو ۱۰ فیلم انیمه پرفروش قرار نگرفتند. با این حال، این موضوع حرف های زیادی در مورد وضعیت کنونی دنیای انیمه دارد. این رسانه در طول دهه ها محبوبیت خود را افزایش داده است تا جایی که انیمه ها اکنون می توانند رقبای سرسختی در گیشه برای فیلم های بلاک باستر باشند. اینکه انیمه چنین راه درازی را آمده و به یکی از محبوب ترین و پرفروش ترین محمل های دنیای سرگرمی تبدیل شده بسیار حیرت انگیز و قابل توجه است.

کد مطلب: ۳۶۸۹۸۰
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت