۱۶۰ هزار بازیگر سینما و تلویزیون آمریکا به اعتصاب نویسندگان هالیوود پیوستند

اتحادیه بازیگران هالیوود که بیش از ۱۶۰ هزار بازیگر سینما و تلویزیون را در آمریکا نمایندگی می‌کند در پی شکست مذاکرات با استودیوها دست به اعتصاب زده است.

۱۶۰ هزار بازیگر سینما و تلویزیون آمریکا به اعتصاب نویسندگان هالیوود پیوستند

اتحادیه بازیگران هالیوود که بیش از ۱۶۰ هزار بازیگر سینما و تلویزیون را در آمریکا نمایندگی می‌کند در پی شکست مذاکرات با استودیوها دست به اعتصاب زده است.

 

در حالی که صنف نویسندگان سینما و تلویزیون آمریکا از ماه مه در صف اعتراض و اعتصاب بوده‌اند، انجمن بازیگران هالیوود اعلام کرد که از پنجشنبه شب آنان نیز به صف اعتصاب‌کنندگان می‌پیوندند.

 

این برای اولین بار در ۶۳ سال گذشته است که استودیو‌ها با اعتصاب دوگانه انجمن نویسندگان (WGA) و همچنین اتحادیه بازیگران (SAG-AFTR) روبرو هستند. امری که آنها را مجبور به تعطیلی موقت بسیاری از تولیدات خود در سراسر ایالات متحده و خارج از این کشور خواهد کرد.

 

اتحادیه بازیگران هالیوود که ۱۶۰ هزار بازیگر سینما و تلویزیون را نمایندگی می‌کند پنجشنبه شب ۱۳ ژوئیه (۲۲ تیر) در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد هیئت مدیره آن به اتفاق آرا تصمیم به ورود به اعتصاب گرفته است.

 

بازیگران، فیلمنامه‌نویسان، نویسندگان فیلم‌ها و سریال‌های آمریکایی خواهان افزایش حقوق و دستمزدهای خود هستند. آنها می‌گویند با وجود گسترش شبکه‌های نمایش خانگی و سودآوری کلان آنها، دستمزد آنها همچنان در سطح پیشین مانده است.

پیش‌تر انجمن نویسندگان ایالات متحده گفته بود حتی سناریونویسان سریال‌هایی که در سال‌های اخیر سودآوری صدها میلیون دلاری داشته‌اند، آنچنان که می‌بایست حقوق و دستمزد دریافت نکرده‌اند.

 

نویسندگان صنعت فیلم و سینما در آمریکا همچنین خواستار دریافت تضمینی هستند که کارشان با فناوری هوش مصنوعی جایگزین نخواهد شد.

 

فرن درشر، رئیس اتحادیه بازیگران، در اظهارات پنجشنبه شب خود پاسخ استودیوها به نگرانی بازیگران را «توهین‌آمیز» و «غیرمحترمانه» خواند و گفت: «من از رفتار افرادی که با آنها داد و ستد داشته‌ایم شوکه شده‌ام.»

 

وی افزود: «رک و پوست‌کنده نمی‌توانم باور کنم که چقدر در بسیاری از چیزها از هم فاصله داریم. چگونه آنها ادعای فقر می‌کنند وقتی می‌گویند چپ و راست داریم پول از دست می‌دهیم ولی همزمان صدها میلیون دلار پول به مدیران اجرایی خود می‌دهند. این منزجر کننده است.»

 

اتحادیه تهیه‌کنندگان فیلم و تلویزیون (AMPTP) که نمایندگی شرکت‌هایی نظیر نتفلیکس و والت دیزنی را در مذاکرات برعهده دارد در سوی مقابل اعلام کرد که عمیقا از اتحادیه بازیگران «مایوس» شده و تصمیم گرفته است از مذاکرات کناره‌گیری کند.

 

این گروه اعلام کرد که بالاترین درصد افزایش سطح حداقل دستمزد را در ۳۵ سال گذشته پیشنهاد داده و همزمان «افزایش قابل توجه» در بیمه بازنشستگی، مراقبت‌های بهداشتی و مزایای دیگری را به اتحادیه بازیگران ارائه کرده ولی آنها این پیشنهادها را رد کرده‌اند.

 

اتحادیه تهیه‌کنندگان فیلم و تلویزیون در بیانیه‌ای گفت که استودیوها همچنین «پیشنهاد هوش مصنوعی پیشگامانه ای را ارائه کردند که از نسخه‌های دیجیتالی کار بازیگران محافظت می‌کند.»

 

بازیگران نگران این هستند که تصاویر دیجیتالی آنها بدون اجازه یا هزینه مناسب مورد استفاده قرار گیرد. در واقع آنها بیم این را دارند که شرکت‌های فیلم‌سازی با گسترش فناوری‌های هوش مصنوعی بتوانند «ربات را جایگزین انسان کرده و باعث بیکاری بخش بزرگی از نویسندگان شوند.»

پیش‌تر انجمن فیلمنامه‌نویسان آمریکایی با انتشار بیانیه‌ای گفته بود که رفتار «غیرحرفه‌ای و انفعالی»‌ تهیه‌کنندگان فیلم و سریال به نوعی کار نویسندگان را «بی‌اعتبار» می‌کند.

 

اعتصاب تقریبا ۱۱ هزار و ۵۰۰ نویسنده اکثر تولیدات فصل تلویزیون پاییز را مختل کرده و کار روی فیلم‌های پرهزینه متوقف شده است. تلویزیون‌ها نیز مجبور شده‌اند به بازپخش چندباره برنامه‌های قبلی رو بیاورند.

اعتصاب اتحادیه بازیگران، که از هنرپیشگان کوچک تا ستاره‌های بزرگ سینمای هالیوود را نمایندگی می‌کند، تولید فیلم و سریال در استودیوهای مستقر در ایالات متحده و خارج از آن را عملا متوقف خواهد کرد.

 

باب ایگر، مدیر عامل شرکت دیزنی، روز پنجشنبه گفت که اتحادیه نویسندگان و بازیگران «انتظارات غیرواقعی» دارند. در مقابل بازیگران می‌گویند ظهور پلتفرم‌های پخش آنلاین کسب درآمد را، به‌ ویژه برای هزاران بازیگر عضو اتحادیه که نام‌آشنا نیستند، دشوارتر کرده است.

کمپانی‌های بزرگ فیلمسازی نظیر دیزنی و پارمونت می‌گویند که به دلیل کاهش درآمد ناچار به کاهش حقوق و دستمزدها بوده‌اند. آن‌ها ادعا می‌کنند که با ظهور پلتفرم‌های آنلاین، مخاطبان سنتی و به تبع آن درآمد حاصل از تبلیغات تلویزیونی کاهش یافته و فروش بلیت‌های سینما نیز همچنان کمتر از قبل از همه‌گیری است.

 

منبع: یورونیوز
کد مطلب: ۳۶۹۰۶۸
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت