"باربی" پرفروش‌ترین فیلم جهان در سال ۲۰۲۳ لقب گرفت

فیلم "باربی‌" محصول کمپانی برادران وارنر با فروش یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون دلار در گیشه، پرفروش‌ترین فیلم جهان در سال ۲۰۲۳ شد. این فیلم در حالی به این سودآوری چشمگیر رسید که از نمایش آن هنوز دو ماه نگذشته است.

"باربی" پرفروش‌ترین فیلم جهان در سال ۲۰۲۳ لقب گرفت

فیلم "باربی‌" که پیش‌تر با پشت سر گذاشتن انیمیشن سینمایی "سوپرماریو"، به پرفروش‌ترین فیلم سال در گیشه‌ ایالات متحده تبدیل شده بود، حال رسما پرفروش‌ترین فیلم جهان در سال ۲۰۲۳ لقب گرفت.

به گزارش نشریه معتبر "ورایتی" این فیلم به کارگردانی گرتا گرویگ، فیلمساز ۴۰ ساله آمریکایی و تولید کمپانی "برادران وارنر" تا کنون یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون دلار در جهان فروش داشته است. فروش این فیلم در آمریکا تا ماه اوت ۶۰۰ میلیون دلار بوده است.

نمایش باربی در سینماهای آمریکا و جهان در ماه ژوئیه آغاز شد و این فیلم توانست در عرض مدتی اندک رکورد گیشه را بشکند و نام خود را جزو پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما به ثبت برساند.

فروش "سوپرماریو" در گیشه آمریکا تا کنون ۵۷۴ میلیون دلار بوده است و این فیلم در جهان نیز یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار فروش داشته است.

مارگو رابی و رایان گاسلینگ، دو ستاره نامدار هالیوود، در فیلم باربی ایفای نقش می‌کنند.

چند کشور از جمله کویت تا کنون نمایش این فیلم را در سینماهای خود ممنوع کرده‌اند. ماه گذشته خبرگزاری دولتی کویت گزارش داد که مقامات این کشور فیلم باربی را در تضاد با "سنت‌های اجتماعی و عرف جامعه" ارزیابی کرده و مجوز نمایش آن را صادر نکرده‌اند.

در لبنان نیز اکران فیلم باربی در ابتدا با مخالفت‌وزیر فرهنگ این کشور روبرو شد اما در نهایت کمیته سانسور فیلم‌های سینمایی در لبنان تماشای فیلم با شرط سنی بالای ۱۳ سال را در سالن‌های سینما مجاز دانست.در پاکستان هم اکران این فیلم با مشکلاتی همراه بود.

گرتا گرویگ در کارنامه‌ای حرفه‌ای خود کارگردانی دو فیلم "لیدی برد" و "زنان کوچک" را بر عهده داشته که هر دوی این فیلم‌ها در بخش بهترین فیلم سال نامزد دریافت جایزه اسکار شدند. او همچنین برای "لیدی برد" نامزد دریافت اسکار بهترین کارگردانی شد.

منبع: دویچه وله
کد مطلب: ۳۷۰۲۲۹
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت