۱۰ فیلم تحسین برانگیز که در آن ها چند داستان متفاوت در نهایت به هم متصل می شوند

سینمای هایپرلینک یک سبک روایی است که در آن داستان ها از دیدگاهی چند خطی روایت می شوند.

۱۰ فیلم تحسین برانگیز که در آن ها چند داستان متفاوت در نهایت به هم متصل می شوند

 شخصیت ها و روایت ها به جای داستان، به خاطر ارتباط با یک تم به هم مرتبط شده اند. در نتیجه، این داستان ها معمولاً تجربی و آزمایشی هستند که به کارگردانان اجازه می دهند تا روایت جذابی را که شخصیت ها را به هم متصل می کند، را به اشتراک بگذارند.

 

10 فیلم برتر با داستان های متفاوتی که در آخر به هم مرتبط می شوند

این ساختار روایی در کمدی های رمانتیک نیز رایج بوده است، جایی که فیلمسازان برداشتی چند وجهی از عشق و روابط تجربه شده توسط زوج های مختلف را بیان می کنند. بن مایه های متنوع مرتبط با تعطیلاتی مانند روز ولنتاین، کریسمس و سال نو نیز در این فیلم ها دیده شده و این سبک را به یک انتخاب تجاری تبدیل کرده است. در این مطلب ۱۰ فیلم را معرفی می کنیم که داستان های مختلف در آن ها به هم پیوند خورده اند تا یک تجربه سینمایی سرگرم کننده را رقم بزنند.

 

10 فیلم برتر با داستان های متفاوتی که در آخر به هم مرتبط می شوند

۱۰- Pulp Fiction

داستان فیلم  پالپ فیکشن  یا  داستان های عامه پسند  ساخته کوئنتین تارانتینو، زندگی دو آدمکش را با چندین شخصیت دیگر با هم ترکیب می کند، شخصیت هایی که مستقیم یا غیرمستقیم با رییس آن ها در ارتباط هستند. عنوان فیلم به مجله های عامه پسند در دهه ۱۹۵۰ اشاره دارد که تحت عنوان “ماسک سیاه” تولید می شد و ادای احترامی به مجله ای افسانه بود که زیر شاخه داستان های رازآلود را در دنیای شناخته شده داستان های جنایی خلق کرد.

در این فیلم جان تراولتا در نقش وینسنت وگا و ساموئل ال جکسون در نقش جولز وینفیلد بازی می کند، دو آدمکشی که زیر نظر مارسلوس کار می کنند. آن ها با دیگر شخصیت های اصلی فیلم مانند مایا، همسر مارسلوس، یک بوکسور مشکل دار به نام بوچ که مارسلوس به او رشوه می دهد، یک نظافتچی به نام وینستون ولف که ماشین آدمکش ها بعد از قتل را تمیزکاری می کند و دو سارق مسلح که سعی در سرقت از یک رستوران دارند، ارتباط برقرار می کنند. این رویارویی ها در جریان چندین ماموریت رخ می دهد که در آن ها مارسلوس از وینسنت و جولز می خواهد برایش انجام دهند، از جمله بدست آوردن یک کیف دستی، اسکورت کردن همسرش و کشتن بوتچ به خاطر فریب دادن او.

این فیلم با نجات جان مارسلوس توسط بوچ و فرار از دست او به پایان می رسد در حالی که مارسلوس سعی می کند گذشته را فراموش کند. ماهیت تجربی فیلم بر سینمای مستقل تاثیر قابل توجهی گذاشت و برنده جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اورجینال شد.

10 فیلم برتر با داستان های متفاوتی که در آخر به هم مرتبط می شوند

۹- Crash

تصادف  از حادثه ای واقعی در زندگی پل هاگیس، کارگردان فیلم، هنگامی که ماشینش در بلوار ویلشایر ربوده شد، الهام گرفته است. این فیلم موضوعات نژاد، جایگاه اجتماعی، خانواده و موضوعات جنسیتی در لس آنجلس را با پس زمینه آمریکای پس از حوادث ۱۱ سپتامبر به تصویر می کشد.

فیلم با یک تصادف رانندگی آغاز می شود و در ادامه تمام حوادث ۴۸ ساعت قبل از این سانحه ناگوار باز می گردد. داستان این فیلم شامل شخصیت های به هم پیوسته، از جمله یک دادستان و همسر نژادپرست او، دو کارآگاه پلیس که با هم در ارتباط عاشقانه هستند، مالک خاورمیانه ای یک فروشگاه، یک پلیس نژادپرست، و یک پلیس راهنمایی و رانندگی نژادپرست آفریقایی – آمریکایی ثروتمند است. فیلم  تصادف  نیمه تاریک ترکیب قومیتی و فرهنگی ایالات متحده را نشان می دهد و شخصیت های بیگانه ستیز آن بدترین رفتارهای ممکن را بروز می دهند که عواقب بسیار هولناکی برای افراد سرکوب شده و مظلوم در این کشور دارد.

10 فیلم برتر با داستان های متفاوتی که در آخر به هم مرتبط می شوند

۸- Amores Perros

فیلم  عشق سگی  اولین فیلم بلند آلخاندرو ایناریتو؛ کارگردان تحسین شده مکزیکی و اولین قسمت از سه گانه مرگ او بوود که با  ۲۱ گرم  و  بابل  ادامه یافت. این فیلم سه بخش دارد که داستان آن با سگ ها و تصادف یک خودرو مرتبط است.

داستان این فیلم در مکزیکوسیتی روایت می شود، جایی که زندگی سه شخصیت با یکدیگر تلاقی پیدا می کند. این سه شخصیت شامل نوجوانی از محله های فقیرنشین است که از طریق جنگ سگ ها امرار معاش می کند و عاشق همسر برادرش است، مدلی که در یک سانحه رانندگی پایش آسیب می بیند، و آدمکشی مرموز که بیشتر وقت خود را با سگ ها می گذراند. این فیلم سگ ها را وفادارتر از انسان ها به تصویر می کشد و نشان می دهد که انسان چگونه با آن ها بدرفتاری می کند. همچنین فیلم عشق سگی تقسیم بندی های طبقاتی را از طریق هر شخصیت نشان داده و خاطرنشان می کند که علیرغم غیرقانونی بودن، جنگیدن سگ ها و به جان هم انداختنشان در مکزیک هنوز هم بسیار رایج است.

10 فیلم برتر با داستان های متفاوتی که در آخر به هم مرتبط می شوند

۷- Masaan

ماسان  در بنارس هند روایت شده و به بررسی ظلم و تبعیض طبقاتی (کست ها) و جنسیتی در هند از طریق سه تن از ساکنان این شهر زیارتی می پردازد. دیپاک با بازی ویکی کاوشال، مرد جوانی از طبقه پایین است که وظیفه سوزاندن جسد متوفی را در ساحل رودخانه گنگ انجام می دهد. او عاشق شائولو، دختری از طبقه بالاتر می شود که از شرایطی که دیپاک با آن مواجه است بی خبر است. آن ها متوجه می شوند که خانواده هایشان هرگز با ازدواج شان موافقت نخواهند کرد، اما زوج تصمیم می گیرند که از یکدیگر حمایت کرده و حتی در صورت نیاز با هم فرار کنند. متاًسفانه رابطه آن ها پس از یک حادثه هولناک به پایان می رسد. تاریکی مرگ، زندگی دیپاک را تیره تر از قبل می کند و او با دیوی آشنا می شود که به اندازه خود از دست دادن عزیزان را تجربه کرده است.

این فیلم به خاطر کنار هم قرار دادن حریم معنوی لوکیشن فیلم با اگزیستانسیالیسم شخصیت ها مورد تحسین قرار گرفته است. شهر بنارس مانند یک شخصیت به نظر می رسد زیرا تم های از دست دادن عزیزان و رنج و دردهایی که شخصیت ها متحمل می شوند را تکمیل می کند. این فیلم برنده جایزه فیپرشی جشنواره فیلم کن شد و به خاطر نشان دادن تبعیض طبقاتی در هند از طریق شخصیت های تراژیکش، مورد تحسین بین المللی قرار گرفت.

10 فیلم برتر با داستان های متفاوتی که در آخر به هم مرتبط می شوند

۶- Nashville

فیلم موزیکال تحسین شده  نشویل  در تنسی روایت می شود و به خاطر گروه بازیگران ۲۴ نفره اش که موسیقی مدرن این کشور را در آمریکا شکل دادند، شناخته می شود. در این فیلم دیوید آرکین، باربارا باکسلی، جرالدین چاپلین، شلی دووال، لی لی تاملین و ند بیتی ایفای نقش کرده اند. دلبرت ریس با بازی ند بیتی، وکیلی با جاه طلبی های سیاسی است که با یک خواننده متون مقدس با بازی تاملین ازدواج کرده است.

این فیلم بر فراز و نشیب های ازدواج آن ها در حالی که با دیگر موسیقیدانان سبک کانتری در نشویل مرتبط می شود، تمرکز دارد. فیلم نشویل به خاطر محبوب کردن ژانر موسیقی کانتری جایگزین که از تجربیات نویسنده سناریو فیلم با تماشای فضای موسیقایی نشویل به عنوان یک خارجی بدست آمده بود، الهام گرفته شده و به همین خاطر به جایگاه یک فیلم کالت کلاسیک رسید.

10 فیلم برتر با داستان های متفاوتی که در آخر به هم مرتبط می شوند

۵- Valentine’s Day

فیلم  روز ولنتاین  به کارگردانی گری مارشال، بهترین و بی نقص ترین فیلم برای تماشا در اولین قرار عاشقانه است. این فیلم زندگی های مختلفی را از زاویه عشق، جدایی، روابط عاشقانه خارج از ازدواج، پیشنهاد ازدواج و بسیاری چیزهای دیگر در روز ولنتاین روایت می کند.

فشارهای زندگی روزمره در اوج خود قرار دارند، در حالی که رید بنت با بازی اشتون کوچر می خواهد به دوست دخترش پیشنهاد ازدواج بدهد.در همین حین، دوستش جولیا با بازی جنیفر گارنر متوجه می شود که شریک زندگی اش خود متاهل است. لیز که نقش آن هاتاوی را بازی می کند، باید شغل تاریک خود به عنوان یک سرگرم کننده تلفنی بزرگسالان را از دوست پسرش پنهان کند و شان با بازی اریک دین، سرانجام از گوشه گیری بیرون می آید. این فیلم رنگ های مختلف عشق و دلشکستگی را بررسی می کند و حتی مادر شدن و روابط در سنین بالا را به شیوه ای تازه مورد تاکید قرار می دهد.

10 فیلم برتر با داستان های متفاوتی که در آخر به هم مرتبط می شوند

۴- Slacker

اسلکر  یا  تنبل  فیلمی جذاب و عمیق است؛ زیرا از ساختار عجیب و غریب خود برای تصویری تاثیرگذار از نسل ایکس استفاده می کند که نمونه ای از سبک فیلمسازی ریچارد لینکلیتر، کارگردان است. برخلاف دیگر فیلم های هایپرلینک، شخصیت ها در این فیلم به جای داستان فیلم، بر اساس تم و لوکیشن با هم مرتبط هستند. تصور کنید در حال استراق سمع مکالمات مختلف و سرک کشیدن به زندگی عادی چند نفر از ساکنان یکی از محله های تگزاس هستید. این تقریباً همان داستان فیلم اسلکر است.

این فیلم سرنوشت چندین شخصیت را در آستین، تگزاس دنبال می کند و به شکلی بی نقص از یک شخصیت به شخصیت دیگر منتقل می شود. این افراد شامل یک مسافر تاکسی با مشغله ذهنی بیش از حد، چندین نظریه پرداز توطئه، یک آنارشیست که با یک سارق دوست می شود، یک مجموعه دار اقلام مربوط به سریال های تلویزیونی، و یک هیپی در تلاش برای فروش تست پاپ اسمیر مدونا هستند. هر یک از این اقدامات و گفتگوها فعالانه طرز فکر نسل بیبی بومر (افرادی که بین سال های ۱۹۴۶ تا ۱۹۶۴ میلادی بدنیا آمده اند) در مواجهه با تحولات سیاسی و محرومیت اجتماعی به تصویر می کشد که منجر به پدیده تنبلی و فرار از مسئولیت در شهرهای کوچک می شود. این فیلم به خوبی عدم علاقه افراد به جاه طلبی های شغلی و در عوض در پیش گرفتن سبک زندگی استراحت گونه و بی فعالیتی همراه با گفتگوهای شبه روشنفکری را به تصویر می کشد.

10 فیلم برتر با داستان های متفاوتی که در آخر به هم مرتبط می شوند

۳- He’s Just Not That Into You

فیلم  با تو حال نمی کند  مجموعه ای از روابط و عشق های یک طرفه است، جایی که در آن زوج های مختلف با شریک زندگی خود همخوانی ندارند و به دنیاهای متفاوتی تعلق دارند. این فیلم توسط کن کواپیس کارگردانی شده و براساس کتاب خودیاری به همین نام نوشته گرگ بهرنت و لیز توکیلو ساخته شده است.

این فیلم بزرگسالانی را در دهه ۲۰ و ۳۰ زندگی شان نشان می دهد که با معضلات مربوط به روابط عاشقانه شان دست و پنجه نرم می کنند. جیجی، با بازی جینیفر گودوین، نقطه مشترک بین تمام شخصیت ها بوده و با همه آن ها در ارتباط است. او عمدتاً سیگنال های مردان را اشتباه متوجه شده و دائماً دردسر و مشکل را وارد زندگی خود می کند. بث با بازی جنیفر آنیستون یک حلقه ازدواج از شریک زندگی اش، نیل، می خواهد که نقش او را بن افلک بازی می کند. مری با بازی درو بریمور، توسط مردانی احاطه شده است که تمایلات جنسی متفاوتی دارند و جینین با بازی جنیفر کانلی، گمان می کند که شوهرش با زن دیگری در رابطه است.

از دیگر نقاط مشترک بین شخصیت ها می توان به عدم عشق به خود، اعتماد به نفس و وابستگی مشترک برای اعتبار بخشی به خود اشاره کرد که زندگی عاشقانه آن ها را پیچیده و همراه با دردسر کرده است. شخصیت ها یاد می گیرند که نگاهی به خود بیندازند و انتظارات شان را برای رسیدن به یک رابطه قابل پیاده سازی و دارای سود برای دو طرف، مدیریت کنند.

10 فیلم برتر با داستان های متفاوتی که در آخر به هم مرتبط می شوند

۲- Love Actually

تماشای یک فیلم کلاسیک کریسمس مدرن در فصل تعطیلات سال نو میلادی یک سنت است. فیلم کمدی – رمانتیک دیدنی  در واقع عشق  حاوی بازی گروهی از بازیگران شناخته شده است که اغلب در فیلم های ریچارد کورتیس دیده می شوند، از جمله هیو گرانت، اما تامپسون، بیل نای و کالین فرث. این فیلم ده داستان را دنبال می کند که پنج هفته قبل از کریسمس شروع شده و تا تعطیلات کریسمس ادامه پیدا می کنند.

تم اصلی فیلم جستجوی عشق در ایام کریسمس از طریق شخصیت های مختلفی است که مسیرشان از یکدیگر می گذرد. دیوید با بازی هیو گرانت، نخست وزیر جدید و جذاب بریتانیا است که عاشق یکی از کارمندان جوان تر خود می شود. لورا لینی در این فیلم نقش سارا را بازی می کند؛ یک طراح گرافیک که در زندگی عاشقانه اش با انتخاب های دشواری روبه رو است و آلن ریکمن نقش مردی را بازی می کند که مسحور منشی جدید و جذابش شده است. در واقع عشق تجربه تماشای همراه با احساس گناهی را برایتان فراهم می کند، چرا که آشنا بودن، قابل پیش بینی بودن و پایان خوشی که همه دوست دارند را در خود دارد.

10 فیلم برتر با داستان های متفاوتی که در آخر به هم مرتبط می شوند

۱- Babel

بابل  آخرین قسمت از سه گانه مرگ آلخاندرو ایناریتو است و بیش ترین تحسین منتقدان را در این سه گانه دریافت کرد. این فیلم عناصر درهم تنیده ای را که در عشق سگی دیده می شود حفظ کرده، و تم مرگ را نماد آن تفنگی است که زندگی چهار گروه از مردم را به هم متصل می کند را نیز به آن اضافه می کند. این فیلم همچنین شخصیت هایی از سه قاره را پوشش می دهد تا نشان دهد که چگونه عمل یک فرد بر زندگی دیگری تاثیر می گذارد، حتی اگر در قاره های متفاوتی باشند.

این شخصیت ها شامل دو بزچران مراکشی، یک زوج در تعطیلات با بازی برد پیت و کیت بلانشت، یک پدر ژاپنی و دختر ناشنوایش، و یک پرستار مکزیکی است که با گشت مرزی مشکل دارد. فیلم بابل به خاطر سبک روایت پیچیده، به تصویر کشیدن شانس، تراژدی و انسانیت مشترک بین شخصیت های دراماتیکش مورد تحسین قرار گرفته است.

منبع: روزیاتو
کد مطلب: ۳۷۰۹۶۲
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت