داستان مریلین مونرو؛ از نورما جین تا جراحی زیبایی و تبدیل شدن به نماد جذابیت زن

برای سال ها، شایعاتی در مورد اینکه آیا مریلین مونرو جراحی پلاستیک داشته است یا نه، به گوش می رسید – اما چند دهه پس از مرگ او بود که حقیقت در مورد جراحی زیبایی این بلوند محبوب روشن شد. این بازیگر و مدل به خاطر زرق و برق و زیبایی اش شناخته شده بود، اما این بدان معنا بود که او در معرض گمانه زنی های زیادی در مورد اینکه آیا زیر تیغ جراحی رفته است یا نه، قرار داشت.

داستان مریلین مونرو؛ از نورما جین تا جراحی زیبایی و تبدیل شدن به نماد جذابیت زن

مریلین مونرو در طول مدتی که در کانون توجه قرار داشت، در مورد این موضوع بسیار خوددار بود و چیزی نمی گفت- و مدت ها پس از اینکه در سال ۱۹۶۲ از مصرف بیش از حد مواد مخدر درگذشت، این سوال همچنان باقی ماند: آیا ظاهر خیره کننده مریلین کاملاً طبیعی بود؟

سرانجام در سال ۲۰۱۳ حقیقت آشکار شد، زمانی که بخشی از تاریخچه پزشکی مونرو در جریان یک حراجی منتشر شد، مجموعه ای از شش اشعه ایکس و پرونده ای پر از یادداشت های پزشکی که ادعا می کرد او را درمان کرده است.

خلاصه ای از زندگی تراژیک و پرفراز و نشبی مریلین مونرو

این یادداشت ها توسط یک جراح پلاستیک هالیوودی به نام مایکل گوردین نوشته شده بود و بر اساس پرونده ها، مریلین را در سال ۱۹۵۸ پس از اینکه برای شکایت از بدشکلی چانه به آنجا آمده بود، او را ویزیت کرد. در بخشی با عنوان “یافته های فیزیکی” ، مایکل نوشته است که مریلین هشت سال قبل – در سال ۱۹۵۰، درست قبل از شهرتش روی پرده سینما – یک ایمپلنت غضروفی در چانه او کار گذاشته بود که به آرامی جذب شد.

این اسناد در نهایت پس از مرگ مایکل در سال ۱۹۹۴ به دست نورمن لیف، شریک پزشکی مایکل افتاد و او آن ها را در نوامبر ۲۰۱۳ از طریق یک حراجی به نام جولین برای فروش عرضه کرد. این اسناد در نهایت به قیمت ۲۶،۵۰۰ دلار به یک خریدار ناشناس فروخته شدند.

خلاصه ای از زندگی تراژیک و پرفراز و نشبی مریلین مونرو

قبل از اینکه نماد جذابیت جنسی هالیوود باشد که همه ما آن با آن آشنا هستیم، مریلین با نام واقعی نورما جین مورتنسون، دختر جوانی با لکنت زبان بود که از سال ها آزار و اذیت و آسیب روحی رنج می برد. مادر مریلین زمانی که او تنها هشت سال داشت دچار اختلال روانی شد و در حالی که پدرش مدت ها قبل آن ها را ترک کرده بود و مادرش به یک مرکز درمان بیماران روانی فرستاده شد.

بدین ترتیب مونرو از همان سال های زندگی اش عملاً خانواده ای نداشت.

خلاصه ای از زندگی تراژیک و پرفراز و نشبی مریلین مونرو

او از پرورشگاهی به پرورشگاه دیگر منتقل می شد و مدتی را در یتیم خانه گذراند و به طرز غم انگیزی توسط یکی از مردانی که از او مراقبت می کرد مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفت. اما کودکی وحشتناک مریلین تنها به اشتیاق و انگیزه او برای تبدیل شدن به یک ستاره در ادامه زندگی اش دامن زد – و او هر کاری می کرد تا ستاره ای بزرگ شود، حتی اگر این به معنای تغییر ظاهرش با پیشرفت های عرصه زیبایی بود.

در حالی که به سالگرد ۱۰ سالگی آن حراجی نزدیک می شویم که حقیقت جراحی پلاستیک مونرو را فاش کرد، روزنامه دیلی میل تبدیل بحث برانگیز این بازیگر را از یک دانش آموز دبیرستانی ترک تحصیل کرده که در سن ۱۶ سالگی ازدواج کرد، به یکی از شناخته شده ترین چهره های روی کره زمین روایت کند.

خلاصه ای از زندگی تراژیک و پرفراز و نشبی مریلین مونرو

نطفه مریلین زمانی بسته شد که مادرش، گلادیس پرل بیکر، با یکی از همکارانش به نام چارلز استنلی گیفورد رابطه داشت. بدین ترتیب او حاصل یک رابطه خارج از ازدواج بود. کمی بعد، همسرش مارتین ادوارد مورتنسن، گلادیس را ترک کرد و یک مادر تنها با مریلین و دو خواهر و برادر ناتنی اش از ازدواج اولش باقی ماند.

این خانواده تا ژانویه ۱۹۳۴ در لس آنجلس، کالیفرنیا زندگی می کردند، اما زمانی که مریلین هشت ساله بود، مادرش به یک آسایشگاه روانی برده شد. مریلین پس از آن سال ها را در پرورشگاه گذراند و به عنوان راهی برای فرار از زندگی دشوارش، به سینما روی آورد. او خودش از روزهایی گفته که ساعت ها را در سینما سپری می کرد و آرامشی که صفحه نمایش بزرگ برایش به ارمغان می آورد، شور و شوق سوزانی را در او برانگیخت که بخواهد روزی خودش آنجا باشد.

مونرو در این باره گفته است: «من دنیای اطرافم را دوست نداشتم چون به نوعی تاریک بود. وقتی شنیدم که این بازیگری است، گفتم این چیزی است که می خواهم باشم. بعضی از خانواده های سرپرست همیشه مرا به سینما می فرستادند تا از خانه خارج شوم و آنجا تمام روز را تا شب می نشستم. آن جلو، آنجا با صفحه نمایش خیلی بزرگ، یک بچه کوچک تنها، و من عاشقش بودم».

خلاصه ای از زندگی تراژیک و پرفراز و نشبی مریلین مونرو

مریلین درست پس از تولد ۱۶ سالگی اش در سال ۱۹۴۲ با یک کارگر ۲۱ ساله کارخانه به نام جیمز دوهرتی ازدواج کرد و کمی بعد از دبیرستان بیرون آمد. اما هنگامی که شوهرش در سال ۱۹۴۴ به تفنگداران دریایی پیوست، مریلین به خانه برادر و خواهران شوهرش نقل مکان کرد و شروع به کار در کارخانه ای کرد که توسط شرکت هوانوردی رادیوپلین اداره می شد.

در آنجا بود که او با عکاسی به نام دیوید کانوور آشنا شد، که برای گرفتن عکس از کارگران زن استخدام شده بود. این دو به سرعت با هم دوست شدند و مریلین شروع به مدلینگ برای او و دوستان عکاسش کرد.

خلاصه ای از زندگی تراژیک و پرفراز و نشبی مریلین مونرو

شخصیت پرجوش و خروش، عزم و اعتماد به نفس و ظاهر جذاب مریلین غیرقابل انکار بود. در سال ۱۹۴۵ مریلین مونرو به آژانس مدلینگ بلو بوک پیوست و ظرف یک سال پس از آن، روی جلد ۳۳ مجله ظاهر شد. اما مریلین بیشتر می خواست. او هنوز رویای ستاره شدن در سینما را در سر می پروراند، بنابراین از شوهرش جدا شد و تمام وقت روی حرفه بازیگری اش متمرکز شد.

مونرو در نهایت با فاکس قرن بیستم قرارداد بست و به همراه مدیر اجرایی بن لیون، این دو با نام مریلین مونرو به روی صحنه آمدند. دختر زیبای داستان ما در سال ۱۹۴۷ در اولین فیلم خود به نام  سال های خطرناک  (Dangerous Years) بازی کرد – اما ورود به صنعت سینما آسان نبود. و علی رغم موفقیت مریلین به عنوان یک مدل، عدم تجربه او به عنوان یک بازیگر باعث شد تا فاکس علاقه ای به امضای مجدد قرارداد با او در اوت ۱۹۴۷ نداشته باشد. اما مریلین مصمم تسلیم نشد. او تصمیم گرفت مدتی را صرف تحصیل در رشته بازیگری کند و همزمان به شبکه سازی ادامه داد.

خلاصه ای از زندگی تراژیک و پرفراز و نشبی مریلین مونرو

او روزها را به دیدار با دفاتر تهیه کنندگان و مدیران اجرایی می گذراند و از آن ها می خواست که به او فرصت کار بدهند. سختکوشی این ستاره نوظهور در نهایت نتیجه داد و در مارس ۱۹۴۸ توسط کلمبیا پیکچرز استخدام شد. او در طول یک سال قرارداد خود با کلمبیا پیکچرز تنها در یک فیلم بازی کرد، فیلم Ladies of the Chorus در سال ۱۹۴۸ و چند ماه بعد از این استودیو جدا شد.

مریلین در آستانه رها کردن رویای ستاره شدن سینما، به مدل سازی بازگشت. او با نایب رئیس آژانس استعدادیابی ویلیام موریس، جانی هاید، وارد رابطه شد، کسی که همه چیز را برای این ستاره نوپا تغییر داد.

خلاصه ای از زندگی تراژیک و پرفراز و نشبی مریلین مونرو

او به لطف ارتباطاتش در این صنعت، به مونرو کمک کرد تا دو نقش کوچک در فیلم ها ی همه چیز درباره ایو  (All About Eve) و  جنگل آسفالت  (The Asphalt Jungle)، هر دو در سال ۱۹۵۰ بازی کند و به لطف موفقیت عظیم این فیلم ها، مونرو ناگهان به عرصه سینما بازگشت.

در همین زمان بود که مریلین شروع به نشان دادن ظاهری کرد که برای سال های بعد ماندگار شد. او شروع به رنگ کردن موهای قهوه ای و استفاده از رنگ بلوند پلاتینی کرد و بعد از آن بود که زیر تیغ جراحی رفت تا ظاهر چانه اش را تغییر دهد.

به گفته پزشکی که اسناد پزشکی او را به حراج گذاشت، مریلین پس از اینکه یکی او را با لقب “حیرت انگیز بی چانه” خطاب کرد، تصمیم گرفت این روش درمان زیبایی را انجام دهد. همچنین این پزشک مدعی شده است که او به طور مخفیانه یک جراحی زیبایی بینی انجام داده که “نوک بینی او را اصلاح کرد”، اما هیچ اشاره ای به این موضوع در آزمایش های اشعه ایکس یا پرونده اش نشده است.

خلاصه ای از زندگی تراژیک و پرفراز و نشبی مریلین مونرو

نسخه جدید و بهبود یافته مریلین غیرقابل توقف به نظر می رسید. او قراردادی هفت ساله با فاکس بست و به صورت پیاپی در سه فیلم دیگر بازی کرد: As Young as You Feel, Love Nest, و Let’s Make it Legal

در سال ۱۹۵۲، او شروع به رابطه با ستاره بیسبال، جو دیماجیو کرد که بیش از پیش نام او را در تیتر خبرها قرار داد. در ادامه همان سال، پس از مطرح شدن این موضوع که او سال ها قبل برای قرار گرفتن روی یک تقویم برهنه شده بود- موضوعی که در آن دوران بسیار ریسکی بود- به موضوع اصلی رسانه ها تبدیل شد. اما این جنجال تنها باعث تقویت حرفه او شد و علاقه عمومی بیشتری را به او برانگیخت.

خلاصه ای از زندگی تراژیک و پرفراز و نشبی مریلین مونرو

نقش های اصلی سینمایی به سمت او سرازیر شده بودند و او در فیلم های Clash by Night, Don’t Bother to Knock, We’re Not Married, Monkey Business, O. Henry’s Full House, Niagara, Gentleman Prefer Blondes, How to Marry a Millionaire, River of No Return, و The Seven Year Itch بازی کرد، در حالی که آخرین فیلم حاوی صحنه مشهوری است که در آن وی روی یک دریچه مترو ایستاده در حالی که باد دامن سفیدش را بالا می برد.

اما با اوج گرفتن حرفه اش، مونرو تحت فشار عظیمی که با محبوبیت همراه بود، شروع به فروریختن کرد و مصرف باربیتورات ها، آمفتامین ها و نوشیدن زیاد برای مقابله با اضطراب و بی خوابی را آغاز کرد. زندگی شخصی او شروع به از هم پاشیدن کرد. او و جو پس از تنها ۹ ماه ازدواج از هم جدا شدند و او درگیر یک مرافعه بزرگ با فاکس بر سر میزان دستمزدش شد.

مونرو در نهایت تصمیم گرفت هالیوود را ترک کند و به جای آن به ساحل شرقی برود، جایی که شرکت تولید فیلم خود را تاسیس کرد و مدتی برای تحصیل بیشتر در مورد بازیگری وقت گذاشت. در اوایل سال ۱۹۵۶، مریلین اعلام کرد که او و فاکس به توافق رسیده اند و آماده بازگشت به سینماست.

خلاصه ای از زندگی تراژیک و پرفراز و نشبی مریلین مونرو

او در ادامه در فیلم های Bus Stop ،The Prince و Showgirl به ایفای نقش پرداخت. ونورو همچنین دوباره عاشق شد و در ژوئن ۱۹۵۶ با نمایشنامه نویس مشهور، آرتور میلر وارد رابطه شد. اما او در اکتبر همان سال پس از ملاقات با ملکه الیزابت دوم مورد انتقاد قرار گرفت، به این خاطر که لباسی بیش از حد عریان برای این مراسم رسمی پوشیده بود.

او همچنین دو بار سقط جنین کرد و تصمیم گرفت یک وقفه ۱۸ ماهه را برای تمرکز بر سلامتی و زندگی خانوادگی خود در نظر بگیرد. در سال ۱۹۵۸، او برای فیلم  برخی داغش را دوست دارند  (Some Like It Hot) به سینما بازگشت و پس از آن یک سال بعد، و در سال ۱۹۶۱ فیلم  ناجورها  (The Misfits) را بازی کرد.

خلاصه ای از زندگی تراژیک و پرفراز و نشبی مریلین مونرو

اما اعتیاد مریلین به مواد مخدر و اوضاع سلامتی اش رو به وخامت می رفت. او از سنگ کیسه صفرا و اندومتریوز رنج می برد که منجر به نیاز او به جراحی شد. در ادامه مونرو و آرتور طلاق گرفتند و او به مدت چهار هفته به دلیل افسردگی در بیمارستان بستری شد. در اوایل سال ۱۹۶۲، مریلین به هالیوود بازگشت و اعلام کرد که قصد دارد به پرده بزرگ سینما بازگردد.

او همان بازخوانی مشهور خود از ترانه تولدت مبارک، آقای رئیس جمهور را برای جان اف.کندی خواند، لحظه ای که هنوز بیش از ۶۰ سال بعد، بازسازی شده و صحبت در مورد آن ادامه دارد. اما این ستاره در نهایت پس از اینکه چند روز مرخصی گرفت تا روی سلامتی خود تمرکز کند، از پروژه سینمایی Something’s Got to Give اخراج شد زیرا این پروژه با تعویق های بسیاری همراه شده بود. در حالی که سازندگان سعی می کردند بازیگر دیگری را جایگزین او کنند، کارگردان حاضر نشد بدون مریلین پیش برود و در نهایت ساخت این فیلم لغو شد.

در ۴ اوت ۱۹۶۲ جسد مریلین در خانه اش پیدا شد. علت مرگ را مسمومیت حاد باربیتورات اعلام کرده و دلیل را خودکشی احتمالی دانستند.

منبع: روزیاتو
کد مطلب: ۳۷۱۴۶۵
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت