خانه سینما و ۱۴ مدیرعامل

به مناسبت انتخاب علی دهکردی به عنوان مدیرعامل خانه سینما نگاهی داشتیم به همه مدیرانی که خانه سینما تاکنون به خود دیده است.

خانه سینما و ۱۴ مدیرعامل

بعد از استعفای مرضیه برومند از مدیرعاملی خانه سینما ، در فاصله چند روز علی دهکردی بازیگر سینما و تلویزیون در جایگاه مدیرعاملی قرار کرفت. مسئولیتی بسیار سنگین در سالهایی پر از حواشی و مشکلاتی که هنرمندان دارند.

فارغ از ارزیابی چگونگی انتخاب علی دهکردی به عنوان بالاترین مقام خانه سینما ، به بهانه این انتخاب ، اسامی دیگر چهره‌هایی که سابقه مدیریت خانه سینما را داشتند، مرور می‌کنیم

۱) ۱۳۶۸-۱۳۷۱

براساس تاریخچه تشکیل خانه سینما که در سایت این نهاد صنفی منتشر شده، از سال ۱۳۶۸ که ضرورت ایجاد چنین نهاد نصفی مورد تاکید قرار گرفت، گروهی از هنرمندان مسئول تهیه و تدوین اساسنامه شدند که تا موقع راه‌اندازی رسمی خانه سینما که مهر سال ۱۳۷۱ اتفاق افتاد، حدود ۲۰ انجمن و کانون در ان عضو شدند. در این مدت منوچهر عسگری نسب دارای مدرک کارشناسی سینما و تلویزیون از دانشکده هنرهای زیبا و کارشناسی ارشد از آمریکا در مقام مدیریت خانه سینما قرار داشت.

9A78886E F499 4935 8CE7 9646932E37CD

۲) ۱۳۷۲-۱۳۷۳

در این دوره که اولین هیات مدیره انتخابی بر مسند کار می‌نشیند، خانه سینما صاحب مکان ثابتی می‌شود و محمد آقاجانی هم مدیریت خانه سینما را برعهده می‌گیرد. او که فارغ التحصیل فلسفه از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران است سابقه فعالیت در فارابی، تلویزیون و شهرداری را هم داشته و در سایت خانه سینما از او به عنوان اولین مدیر عامل انتخابی توسط هیات مدیره منتخب خانه سینما یاد شده است که اتمام ساختمان‌های خانه سینما، شروع نقش فعال خانه سینما در جایگاه صنفی و حقوقی، اصلاحات اساسنامه و ثبت آن در شورای فرهنگ عمومی و موسسه ثبت شرکت‌ها را به انجام رسانده است.

۳) ۱۳۷۳-۱۳۷۵

در این دوره که با ترکیبی متفاوت از هیات مدیره همراه است، تورج منصوری دانش آموخته سینما از امریکا و مدیرفیلمبرداری و کارگردان، مدیر عامل خانه سینما می‌شود. پیگیری جدی برای بیمه شدن اعضای خانه سینما یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که در این دوره ثبت شده است.

۴) ۱۳۷۵-۱۳۷۷

در دوره چهارم که سیف‌الله داد، ابوالحسن داودی، داود رشیدی، یونس صباحی، محمدرضا موئینی، حسن قلی‌زاده و حمید رضا آشتیانی‌پور اعضای هیات مدیره بودند، احمدرضا درویش مدیرعامل خانه سینما شد. او دانش آموخته گرافیک و معماری از دانشگاه هنر است که فیلم‌های سینمایی متعددی را کارگردانی کرده است. از اتفاق‌های مهم ثبت شده در این دوره راه‌اندازی جشن خانه سینما است.

۵) ۱۳۷۷-۱۳۸۰

بعد از انتخابات این دوره، یدالله صمدی که به عنوان یکی از اعضای هیات مدیره انتخاب شده بود، به سمت مدیرعاملی هم برگزیده شد. مرحوم صمدی کار خود را با دستیاری کارگردان در سینما و تلویزیون آغاز کرده بود و بعد فیلم‌های سینمایی متعدد و نیز سریال ساخت.

۶) ۱۳۸۰-۱۳۸۱

در این دوره از فعالیت هیات مدیره که شامل تورج منصوری، فرشته طائرپور، کمال تبریزی، نورالدین زرین کلک، جهانگیر الماسی، بهرام دهقانی، فواد نور و علی معلم بود؛ منوچهر محمدی مدیرعامل خانه سینما شد.

او دانش آموخته جامعه شناسی از دانشگاه تهران است که در سال‌های اول انقلاب کار خود را با تهیه‌کنندگی مجموعه‌های تلویزیونی آغاز کرد و بعد فیلم‌های زیادی را در سینما ساخت.

۷) ۱۳۸۱-۱۳۸۳ 

در این دوره بعد از برگزاری انتخابات هیات مدیره، ابوالحسن داودیبه عنوان مدیرعامل انتخاب شد.

او دانش آموخته کارگردانی از مدرسه عالی سینما و تلویزیون است و فیلم‌های مختلفی در این سال‌ها ساخته است.

پیگیری تشکیل شورای صنفی نمایش در خانه سینما از اقدامات ثبت شده مرتبط با این دوره است.

۸) ۱۳۸۳-۱۳۸۵

در این دوره سید ضیاء هاشمی که بیشتر سابقه تهیه‌کنندگی و پخش داشت، مدیرعامل خانه سینما می‌شود. او تقریبا یک دهه بعد به یکی از موافقان انحلال این خانه سینما تبدیل شد و خواستار تشکیل دم و دستگاهی دیگر برای اصناف سینمایی بود.

۹) ۱۳۸۵-۱۳۸۷

نهمین مدیرعامل خانه سینما رضا میرکریمی بود. او دانش آموخته گرافیک از دانشگاه هنر است که فیلم‌های زیادی را کارگرانی کرده است و چند سال سابقه دبیری جشنواره جهانی فیلم فجر را نیز برعهده داشته است.

۱۰) ۱۳۸۷-۱۳۹۳

این دوره از فعالیت خانه سینما، با توجه به شرایط سیاسی خاص آن سال‌ها آغازگر یکسری اختلاف‌ها با مدیریت دولتی سینما بود که در نهایت به تعلیق فعالیت خانه سینما و تعطیلی آن منجر شد و البته با تغییر دولت و بازگشایی خانه سینما شرایط تغییر کرد تا برحاشیه‌ترین دوره فعالیت خانه سینما به روزهای جدید ختم شود.

محمد مهدی عسگرپور مدیرعامل این دوره خانه سینما بود که او علاوه بر کارگردانی، سابقه مدیریت در بنیاد سینمایی فارابی، تلویزیون و دبیری جشنواره‌های فیلم فجر، جهانی فجر و کودک و نوجوان اصفهان را هم در پرونده کاری خود دارد. او در حال حاضر مدیرعامل خانه هنرمندان ایران و رییس هیات مدیره فعلی خانه سینما است.

۱۱) ۱۳۹۴

در این دوره سیدرضا میرکریمی دوباره مدیر عامل خانه سینما شد اما پس از مدتی استعفا کرد. طبق گفته این فیلمساز تمرکز بر جشنواره جهانی فیلم فجر که دبیر آن بود و صرف وقت برای نگارش یک فیلمنامه دلایل این استعفا عنوان شدند.

۱۲) ۱۳۹۵-۱۴۰۱

و در نهایت قرعه دوازدهمین مدیر عامل خانه سینما به نام منوچهر شاهسواری خورد که فارغ التحصیل سینما از مدرسه عالی تلویزیون و سینما است و سابقه  دستیاری کارگردان، تهیه‌کنندگی زیادی دارد.

به نقل از ایسنا ،شاهسواری در این چند سال با حاشیه‌های زیادی مواجه بود. برخی او را اهل مدارا و سازشگر با دولت می‌دانستند و برخی معتقدند در دوران او کارهای زیاد و قابل توجهی برای سینما انجام شده است.

۱۳)۱۴۰۱-۱۴۰۲

مرضیه برومند به عنوان سیزدهمین مدیرعامل خانه سینما انتخاب شد. اولین زنی که از  زمان تاسیس خانه سینما در جایگاه مدیرعاملی قرار گرفت. کارگردان شناخته شده حوزه کودک که طبق گفته خودش تفکرات جدیدی برای تغییر و تحول خانه سینما داشت اما فضای غالب در سینما و زاویه نگاه مدیران او را به خواسته اش نزدیک نکرد و در نهایت بعد از هشت ماه صدارت از خانه سینما رفت.

۱۴)۱۴۰۲

علی دهکردی به عنوان چهاردهمین مدیرعامل خانه سینما انتخاب شده که باید ببینیم در دوران مدیریتش چه برنامه ریزی برای خانه سینما دارد.

منبع: سینما اعتماد
کد مطلب: ۳۷۱۶۹۸
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت