عکس های شخصی و ماجرای ازدواج با گوگوش و کتایون امجدی/ بیوگرافی بهروز وثوقی

بهروز وثوقی بازیگر نام آشنای سینما و تئاتر ایران است که بازی او شهره عام و خاص است.

عکس های شخصی و ماجرای ازدواج با گوگوش و کتایون امجدی/ بیوگرافی بهروز وثوقی

بهروز وثوقی (behrouz vossoughi) بازیگر خوشنام سینما و تئاتر ایران در تاریخ 20 اسفند 1316 در شهر خوی واقع در استان آذربایجان غربی متولد شد. او قبل از انقلاب از طریق بازیگری به شهرت زیادی رسید و به جرات می توان گفت پس از فردین که بین مردم ایران بسیار محبوب بود نام بهروز وثوقی می درخشد. البته در شناسنامه نام بهروز وثوقی، خلیل است. او پس از انقلاب به آمریکا مهاجرت کرد و به فعالیت بازیگری خود در آنجا ادامه داد. بهروز وثوقی در ایالت های مختلف آمریکا مانند سانفرانسیسکو و لس آنجلس زندگی کرده است.

وثوقی بهروز

 

زندگی شخصی بهروز وثوقی

شاید جالب باشد بدانید بهروز وثوقی در اداره بهداشت خرمدره زنجان کار می کرد که توهین او به یکی از بازرس های محلی موجب اخراج او شد. این بازیگر سوپراستار ایرانی مدتی با پوری بنایی از بازیگران سرشناس پیش از انقلاب رابطه عاطفی داشت که درنهایت از هم جدا شدند. بهروز وثوقی در عالم بازیگری شرایط خاصی را برای بستن قرارداد خود با کارگردان فیلم ها ذکر می کرد؛ به این شکل که اگر در آن فیلم نقش اول بود و در ابتدای فیلمنامه او نشان داده نمی شد در آن فیلم به ایفای نقش نمی پرداخت؛ البته این موضوع برای فیلمسازان یک امتیاز بود چراکه حضور نام  بهروز وثوقی به فروش اثر آنها کمک شایانی می کرد.

بهروز وثوقی

خانواده و اصالت بهروز وثوقی

نام مادر بهروز وثوقی پاپول جعفر زاده و نام پدرش محمود وثوقی است. خانواده او وقتی که بهروز وثوقی ۶ ماهه بود برای ادامه زندگی عازم تهران شدند و در خیابان خرمشهر سکونت گزیدند. اوایل اقامت در تهران، زندگی سخت و دشواری داشتند. پدر بهروز وثوقی در بهداری کار می کرد. خانواده وثوقی اصالتا ترک هستند. بهروز وثوقی ۲ خواهر کوچک به نام های گلدون و مهین داشت که یک سال اختلاف سنی داشتند. این ۲ خواهر هنرمند سرشناس کشورمان پس از مهاجرت به تهران حصبه می گیرند و می میرند.

بهروز وثوقی ۳ برادر به نام‌های فیروز، چنگیز و شهراد دارد که ۲ برادرش به کار هنرپیشگی در ایران مشغولند. او ۲ برادر دیگر به نام های بهزاد و فیروز هم دارد. البته بهروز وثوقی گویا رابطه خوبی با چند برادرش ندارد به گونه ای که در جایی خودش گفته است: برادرانم فیروز، چنگیز و شهراد برایم از برادر ناتنی هم بدتر بودند و با جعل سند، اموال من را صاحب شدند و حالا ادعای برادری دارند. اینها همگی از پشت به من خنجر زدند، متاسفم که از اسم من به عنوان برادر سوءاستفاده می کنند؛ من برادرانی واقعی به این اسامی ندارم.

برادران بهروز وثوقی

تحصیلات بهروز وثوقی

بهروز وثوقی با وجود استعداد و نبوغی که در هنر بازیگری دارد اما تحصیلاتش تا رده دیپلم بیشتر نیست. او دوبار در کنکور سراسری شرکت کرد که قبول نشد.

علایق شخصی بهروز وثوقی

بهروز وثوقی اسطوره سینمای ایران به لباس های یقه اسکی بسیار علاقه داشت. رنگ های زرد و لیمویی نیز از رنگ های دلخواه وثوقی به نظر می رسد. در بسیاری از تصاویر بهروز وثوقی را با کاپشن و کت چرم می بینیم بنابراین چرم هم از آن دست استایل های مورد علاقه این هنرمند ایرانی است. بهروز وثوقی پرسپولیسی بود اما ارادت و علاقه وافری که به ناصر حجازی داشت موجب شد که او در انتخاب تیمش تجدید نظر کند و استقلالی شد.
 

بهروز وثوقی با ناصر حجازی

بهروز وثوقی بعد از انقلاب دوستی اش را در عالم هنر با ناصر ملک مطیعی و جمشید مشایخی حفظ کرد و به گفته خودش تا زمان زنده بودن این ۲ هنرمند کشورمان تنها با آنها در داخل کشور در ارتباط بوده است.

 
 

بهروز وثوقی

 

ملک مطیعی

ازدواج و عکس همسر بهروز وثوقی

بهروز وثوقی دو بار ازدواج کرده است که یکی از آنها موفق نبود.

ازدواج اول با فائقه آتشین(گوگوش)

بهروز وثوقی در ۳۹ سالگی و در سال ۱۳۵۴ با فائقه آتشین معروف به گوگوش که در چند فیلم همبازی بود ازدواج کرد که که در آن زمان بسیار خبرساز شد البته ازدواج آنها به دلایل ناشناخته ای دوام زیادی نداشت و به طلاق ختم شد.

بهروز وثوقی و گوگوش

ازدواج دوم با کتایون امجدی

بهروز وثوقی پس از مهاجرت به آمریکا در پنجمین سال حضورش در این کشور با خانمی به نام کتایون امجدی آشنا شد و سرانجام با او ازدواج کرد. آنها یک پسر و یک دختر به نام های ماهان و مهشید دارند.

همسردوم بهروز وثوقی

دختر بهروز وثوقی

 
 

فرزندان بهروز وثوقی

اولین شغل بهروز وثوقی

بهروز وثوقی قبل از بازیگری در سینما کارمند اداره دارایی بوده و پس از آن برای تلویزیون و رادیو به کار گویندگی می پرداخت. او در سال ۱۳۳۷ در زمینه دوبله فعالیت داشت.

بهروز وثوقی فردین

 

ورود بهروز وثوقی به عرصه هنری

بهروز وثوقی از بازی های ناصر ملک مطیعی بسیار خوشش می آمد و فیلم‌هایی که او بازی می‌کرد را در سینما نگاه می‌کرد. بهروز وثوقی بعد از تماشای یکی از فیلم های ناصر ملک مطیعی، ستاره سینمای ایران قبل از انقلاب به بازیگری علاقه بسیار پیدا می کند. درواقع فردی به نام مسعود صمدی در سال ۱۳۳۴ زمانی که بهروز وثوقی ۱۸ ساله  بود استعداد اور را کشف کرد و او خیلی زود به کارگردانان حرفه ای ازقبیل “مسعود کیمیایی” معرفی و به شخصیت معروفی تبدیل شد؛ به گونه ای که در دهه های ۴۰ و ۵۰ از بازیگرهای سرشناس ایران به شمار می رفت. لقب هنرپیشه هزارچهره را به دلیل بازی کردن بهروز وثوقی در نقش های متفاوت به او داده اند.

وثوقی ملک مطیعی

شهرت هنری با بازی در نقش قیصر

قیصر نام فیلمی است به کارگردانی و نویسندگی مسعود کیمیایی که در سال ۱۳۴۸ ساخته شد و بازیگران سرشناسی ازقبیل بهروز وثوقی، ناصر ملک‌مطیعی، جمشید مشایخی، ایران دفتری، پوری بنایی، بهمن مفید، جلال پیشوائیان و شهرزاد در آن نقش آفریده‌اند این فیلم در تاریخ دهم دی سال ۱۳۴۸ به نمایش درآمد. بهروز وثوقی در ۳۲ سالگی در نقش اصلی قیصر در این فیلم بازی کرد. فیلم قیصر را می توان سکوی پرتاب وثوقی به سوی شهرت و مطرح شدن در عرصه بازیگری دانست. بازی بهروز وثوقی در قیصر با استقبال بسیار زیاد عموم مردم همراه شد و او توانست موردتوجه منتقدان و علاقه مندان سینما قرار گیرد.

کارنامه هنری بهروز وثوقی

نام اثرنقش بهروز وثوقی در پروژهسال تولید
    صد کیلو دامادداماد خانواده۱۳۴۰
    گل گمشدهغفار۱۳۴۱
    فرشته‌ای در خانه منپسر خانواده پولدار۱۳۴۲
    دختر ولگردپرویز۱۳۴۳
 لذت گناهگوینده خودش۱۳۴۳
  دزد بانکبهروز۱۳۴۴
  عروس دریاچنگیز۱۳۴۴
    امروز و فردابهروز۱۳۴۵
  بیست سال انتظارمجید۱۳۴۵
خداحافظ تهرانبهروز۱۳۴۵
    هاشم خانعلی۱۳۴۵
ایمانمهندس۱۳۴۶
دالاهوبرزو۱۳۴۶
 زنی به نام شرابمحسن۱۳۴۶
وسوسه شیطان ۱۳۴۶
 بر آسمان نوشتهاحمد۱۳۴۷
    بیگانه بیاامیرمحمود۱۳۴۷
 تنگه اژدهاپسرخان۱۳۴۷
دشت سرخبهرام۱۳۴۷
گرداب گناهبهروز۱۳۴۷
    من هم گریه کردمداماد بشیر۱۳۴۷
هنگامهسرهنگ بهزاد۱۳۴۷
    دزد سیاهپوشحسین سیمرغ۱۳۴۸
   دنیای آبی ۱۳۴۸
قیصرقیصر۱۳۴۸
پنجرهسهراب۱۳۴۹
دور دنیا با جیب خالی ۱۳۴۹
    رضا موتوریرضا موتوری/فرخ۱۳۴۹
طوقیآسید مرتضی۱۳۴۹
قهرمانانجهان۱۳۴۹
 لیلی و مجنونقیس۱۳۴۹
داش‌آکلداش آکل۱۳۵۰
رشیدرشید۱۳۵۰
 فرار از تلهمرتضی۱۳۵۰
یک مرد و یک شهرسروان شرفی۱۳۵۰
بلوچبلوچ۱۳۵۱
دشنهعباس چاخان۱۳۵۱
غریبهقاسم سیاه۱۳۵۱
تنگسیرزائر محمد۱۳۵۲
خاکصالح۱۳۵۲
    گرگ بیزارآهنگر۱۳۵۲
نفریننقاش۱۳۵۲
سازش     جواد / دکتر رستگار۱۳۵۳
 ممل آمریکائیممل۱۳۵۳
گوزن‌هاسید رسول۱۳۵۴
ذبیحذبیح۱۳۵۴
کندوابی۱۳۵۴
همسفرعلی۱۳۵۴
بتصادق۱۳۵۵
    بت‌شکنعلی۱۳۵۵
    ماه عسلرضا۱۳۵۵
ملکوتدکتر حاتم۱۳۵۵
    سوته دلانمجید دو کله۱۳۵۶
کاروان‌هاسرهنگ نصرالله۱۳۵۶
   نفس بریدهنبی۱۳۵۷
    گربه در قفس ۱۳۵۷
دفینهساحل۱۳۵۹خ / ۱۹۸۱م
 وقت گردش کننده ۱۹۷۸
ابوالهول ۱۹۸۱
گروگان ۱۳۶۲خ / ۱۹۸۴م
چشمهایش ۱۳۶۵خ / ۱۹۸۷م
 ترور در بورلی هیلز ۱۹۸۹م
تهدید ۱۳۶۹خ / ۱۹۹۱م
وحشت در بورلی هیلز ۱۳۶۹خ / ۱۹۹۱م
عبور ۱۹۹۹
    پل‌های شکسته ۲۰۰۴
زرینعبدول۲۰۰۵
شب های اضطراب ۱۳۹۰
 ۲ اسب نر نیمه تمام/۱۳۹۰
 فصل کرگدنساحل فرزان۱۳۹۰خ / ۲۰۱۱م
مجموعه تلویزیونی «بلبل»  
مجموعه تلویزیونی «تاج فالکون»  
نمایش موضوع جدی نیست ۱۳۵۷
نمایش رستمی دیگر اسفندیاری دیگر  
نمایش پروانه‌ای در مشت  
نمایش یک رؤیای خصوصی ۱۳۹۲

جوایز و افتخارات بهروز وثوقی

 
 
عنوان جایزهعنوان برنامهنتیجه
مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در دومین دوره در سال ۱۳۴۸ برای بازی در فیلم قیصربرنده
مجسمه سپاسبهترین بازیگر نقش اول مرد در سومین دوره در سال ۱۳۴۹ برای بازی در فیلم رضا موتوریبرنده
مجسمه سپاس     بهترین بازیگر نقش اول مرد در چهارمین دوره در سال ۱۳۵۰ برای بازی در فیلم داش آکلنامزد
بز بالداربهترین بازیگر نقش اول مرد در سومین دوره در سال ۱۳۵۳ برای بازی در فیلم گوزن‌هابرنده
بز بالدار بهترین بازیگر نقش اول مرد در چهارمین دوره در سال ۱۳۵۴ برای بازی در فیلم کندونامزد
بز بالداربهترین بازیگر نقش اول مرد در پنجمین دوره در سال ۱۳۵۵ برای بازی در فیلم ملکوتنامزد
بز بالداربهترین بازیگر نقش اول مرد در ششمین دوره در سال ۱۳۵۶ برای بازی در فیلم سوته دلاننامزد
جشنواره بین‌المللی فیلم تاشکندجایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد برای بازی در فیلم داش آکل ۱۹۷۱برنده
جشنواره فیلم دهلی  جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد  برای بازی در فیلم تنگسیر ۱۹۷۴برنده
 یک عمر دستاورد هنریجشنواره بین‌المللی فیلم سان فرانسیسکو ۲۰۰۶ 
یک عمر فعالیت هنریجشنواره فیلم توکیو فیلمکس ۲۰۱۲ 
یک عمر فعالیت هنری جشنواره بین‌المللی فیلم تسالونیکی ۲۰۱۲ برای بازی در فیلم فصل کرگدن 

مهاجرت به آمریکا

در مهر ماه ۱۳۵۷ بهروز وثوقی ۴۱ ساله به آمریکا رفت تا در فیلم گربه در قفس ساخته تونی زرین‌دست بازی کند که اقامت او در آمریکا با انقلاب اسلامی مصادف شد. بهروز وثوقی در خصوص خروجش از ایران و ربط آن به انقلاب گفت که این دو موضوع هیچ ارتباطی با هم ندارد و تنها برای ساخت فیلم به آمریکا رفته است. پس از انقلاب هم شرایط بازگشت خود را مناسب ندید و درنتیجه در آمریکا ماندگار شد.

دوست صمیمی بهروز وثوقی در هالیوود

آنتونی کویین، هنرپیشه مشهور آمریکایی که در فیلم تاریخی محمد رسول الله در نقش حمزه ظاهر شد چندین سال با بهروز وثوقی در آمریکا رابطه بسیار صمیمانه‌ ای داشته است.

بهروز وثوقی

اتهام قتل و قاچاق بهروز وثوقی

سیدمحمود رضوی ، تهیه کننده فیلم های مشهور بعد از انقلاب مانند «درباره الی» و «ماجرای نیمروز» که مشاور محمدباقر قالیباف بوده است مدعی شده بود که بهروز وثوقی درگیر یک پرونده قاچاق و یک پرونده قتل بوده است و به همین دلیل او نمی تواند به ایران برگردد اما سندی برای این ادعاها منتشر نشد. البته بهروز وثوقی این ادعاها و اتهام ها را علیه خود بی پاسخ نگذاشت و متنی را در صفحه اینستاگرام شخصی اش منتشر کرد که به شرح زیر است.

    هموطنان عزیزم

    اینک که سپیدی موهایم حاکی از گذران زندگی طولانی چهل ‌چند ساله دور از وطن در غربت غریب است وجودم غرق در سیاله های نور وانرژی سیر دارد و دریک خلسه آرام دور از همه دغدغه های بیرونی براهنمایی استادی دانا زمان مانده حیاتم را با آرامش طی میکنم. من در جوانی آنچه را که در چنته داشتم با همه وجودم با عشق برای شما بیادگار گذاردم والحق شما عزیزان مرا بعنوان یک بازیگر هموطن مورد تایید قرار دادید که جای بسیار شکرگذاری ایست. تهمت های ناروای ستم پیشگان وکینه ورزان جاهل در من بدون اثر وکارشان جز کوبیدن آب در هاون نیست. دستان همه شما را با مهربانی وصلح ودوستی میفشارم و بامید رهایی و آزادی از هر گونه جهل.قربان همه شما.

    بهروز وثوقی

 
 

واکنش بهروز وثوقی به قتل

تلاش بهروز وثوقی برای بازگشت به وطن

بهروز وثوقی در سال ۱۳۹۷ در یک پست اینستاگرامی نوشت که دوست دارد به ایران برگردد و در کنار مردم ایران روزهای آخر عمر خویش را سپری کند که با استقبال بسیار زیاد هنرمندان داخل کشور مواجه شد؛ به گونه ای که یکصد نفر از بازیگران سینما با نوشتن نامه ای به حسن روحانی رئیس جمهور وقت ایران از او خواستند که با بازگشت هنرمندان قدیمی ازجمله بهروز وثوقی موافقت کند. درواقع چند روز پس از فوت ناصر ملک مطیعی در تاریخ ۱۰خرداد ۱۳۹۷ که اسطوره سینمایی بهروز وثوقی بود هنرمندان ایرانی بسیاری ازجمله ارمیا وثوقی از رییس جمهور وقت، حسن روحانی درخواست کردند که محدودیت بهروز وثوقی را برداشته و اجازه ورود این هنرمند ایرانی را به کشور بدهند. نامه هنرمندان برای بازگشت بهروز وثوقی به وطن با واکنش دادستان کل کشور، محمد جعفری همراه بود؛ او درباره بازگشت بهروز وثوقی به ایران گفت: درخواست هنرمندان برای بازگشت فردی که فسادش در سینمای ایران بر کسی پوشیده نیست و بعد از پیروزی انقلاب به آمریکا فرار کرده اقدام حساب شده ای است و ما از پشت پرده آن باخبریم. همه ایرانی ها حق بازگشت به کشور خود را دارند مگر اینکه مرتکب جرمی شده باشند و باید به صورت قانونی با او برخورد کنیم و بازگشت مجرمین به این آسانی ها نیست. حتی تلاش و پیگیری شهاب حسینی نیز برای راضی کردن مسئولان به جایی نرسید و وثوقی نتوانست به ایران باز گردد.

بهروز وثوقی با شهاب حسینی

 

بررسی نقش های ماندگار بهروز وثوقی

بهروز وثوقی در فیلم های ماندگاری در اذهان مردم ایران با نقش آفرینی بی نظیر خود به عنوان نقش اول فیلم حضور داشت. در ادامه به چکیده ای از فیلم هایی که وثوقی در آنها نقش خاطره ساز و ماندگاری را داشت می پردازیم.

بهروز وثوقی

قیصر: قیصر نخستین و اصلی ترین فیلم در فهرست بهترین کارنامه هنری بهروز وثوقی است. این فیلم را مسعود کیمیایی در سال ۱۳۴۸ساخت. متفاوت ترین تیپ، شخصیت فیلم و همچنین پر حرف و حدیث ترین بازی فیلم مربوط به بازی بهروز وثوقی بود. قیصر (بهروز وثوقی)، برادر کوچک فرمان(ناصر ملک مطیعی) از سفر جنوب برمی‌گردد و پس از آگاه‌شدن از اتفاقی که برای مرگ برادرش می افتد برای انتقام سراغ برادران آب مَنگُل می‌رود. او کریم را در حمام و رحیم را در کشتارگاه از پا درمی‌آورد.

قیصر

طوقی: طوقی فیلمی درام است با قصه ای ایرانی ـ سنتی . علی حاتمی در سال ۱۳۴۹ این فیلم را ساخت. طوقی دومین فیلم در فهرست بهترین فیلم های بهروز وثوقی است. مونولوگ (تک گویی) به یاد ماندنی آسیدمرتضی (بهروز وثوقی) در فیلم که او را مشغول صحبت و درددل با دایی اش (ناصر ملک مطیعی) می بینیم بی نظیر است. بهروز وثوقی در نقش یک کفترباز در فیلم طوقی ظاهر شده است که یک روز موفق به دام انداختن کبوتر طوقی که همه کفتربازهای حرفه ای به دنبالش هستند می شود. البته مادرش این کبوتر طوقی را بدیمن می داند و از پسرش می خواهد که این کبوتر را رها کند.

طوقی

رضا موتوری: سومین فیلم در فهرست بهترین فیلم های بهروز وثوقی، رضا موتوری است. این فیلم محصول سال ۱۳۴۹ و از ساخته های مسعود کیمیایی است. رضا موتوری فیلمی به  نویسندگی و کارگردانی مسعود کیمیایی بود که دقیقا یک سال پس از قیصر ساخته شد. بهروز وثوقی در این فیلم در نقش رضا جلوی دوربین رفت که خود را به دیوانگی زده‌ و به همراه دوستش بدون اطلاع مسئولان از تیمارستان خارج می‌شود و به سرقت از کارخانه‌ای می پردازد. به دلیل عاشق شدن بعد از مدتی تصمیم می گیرد پول ها را برگرداند که دوستانش او را حسابی مجروح می کنند. او در حال جان دادن سوار بر موتور تصادف می کند و می میرد.

رضا موتوری

پنجره: پنجره، عنوان بعدی در فهرست بهترین فیلم های بهروز وثوقی است. جلال مقدم این فیلم را در سال ۱۳۴۹ ساخت. بهروز وثوقی با نام سهراب سالاری در این فیلم ایفای نقش می کند. او برای کار از آبادان به تهران می‌رود و در کارخانه عمویش مشغول می‌شود. سهراب پس از مدتی در دام عشق می افتد و به دلیل اتفاقی که برای این رابطه عاشقانه رخ می دهد به عنوان قاتل توسط پلیس دستگیر و درنهایت آزاد می شود.

سهراب سالاری

داش آکل: این فیلم عنوان بعدی در فهرست بهترین فیلم های بهروز وثوقی است. در سال ۱۳۵۰ مسعود کیمیایی این فیلم را ساخت. فیلمنامه این اثر برگرفته شده از داستان کوتاهی به همین نام، اثر صادق هدایت از برجسته ترین نویسندگان تاریخ معاصر ایران. بهروز وثوقی در فیلم سینمایی داش آکل نقش لوتی و جاهلی را ایفا می کند که در نیمه عمرش قرار دارد و برای هرچه بهتر بازی کردن نقش داش آکل علاوه بر گریم سنگین و زخم های روی صورت و تراشیدن موی سر خودش هم اکت ها و حرکاتی را به بازی اش افزوده است مانند تغییر در نوع راه رفتن و افزودن خط و چین های بیشتر به حالت چهره اش برای نمایاندن خستگی و حالت عرفانی داش آکل.

داش آکل

دشنه: یکی از دلایل ماندگاری فیلم دشنه در ذهن مردم شخصیت جالب عباس آقا چاخان با بازی بهروز وثوقی است که با طنز درآمیخته شده است. در سال ۱۳۵۱ فریدون گله این فیلم زیبا را ساخت. تا پیش از فیلم سینمایی دشنه بهروز وثوقی را کمتر در قالب نقش طنزی که خنده را روی لبان مخاطب بنشاند دیده بودیم.

تنگسیر: بهروز وثوقی در فیلم تنگسیر که هم به صورت رنگی ضبط شده و هم صدابرداری فیلم سر صحنه است با صدای خودش در نسخه نهایی فیلم صحبت کرده است و این اتفاق در سینمای پیش از انقلاب بسیار نادر بود. فیلم تنگسیر را امیر نادری در سال ۱۳۵۲ ساخت. زائر محمد نام نقشی است که بهروز وثوقی در این فیلم به عهده داشت. زائر محمد بین مردم شهر بوشهر به شجاعت معروف است و به همین دلیل به او لقب شیر محمد را داده‌اند، او سرانجام به آب می‌زند تا به همسر و فرزندانش در آن سوی ساحل بپیوندد. تنگسیر براساس داستانی از صادق چوبک نویسنده نامدار ایرانی ساخته شده است.

زائرمحمد

گوزن ها: بهروز وثوقی در فیلم گوزن ها نقش معتاد به هروئینی را بازی می کرد که به گفته خودش در کتاب خاطراتش حدود ۶ ماه را به همنشینی با معتادان هروئین گذرانده بود تا بتواند نقش را طبیعی اجرا کند. او حتی یکی از آنها را با خود به خانه اش می برد تا تمام حالت های وی را بتواند به درستی اجرا کند و در فیلم نشان دهد. فیلم معروف گوزن ها ساخته مسعود کیمیایی در سال ۱۳۵۳ است.

گوزن‌ها

خاک: بهروز وثوقی در نقش صالح در فیلم خاک بازی کرد. این فیلم هم از شاهکارهای ساخته مسعود کیمیایی در سال ۱۳۵۲ است. صالح و برادرش در این فیلم روی زمین ارباب کار می کردند که پس از فوت ارباب همسر او اتفاقاتی را برای رعیت هایی که بر زمینش کار می کنند رقم می زند. این فیلم بر اساس رمانی نوشته محمود دولت آبادی ساخته شده است.

سوته دلان: آخرین عنوان در فهرست بهترین فیلم های بهروز وثوقی سوته دلان ساخته علی حاتمی در سال ۱۳۵۶ است. بهروز وثوقی در نقش مجیدظروفچی در این فیلم ظاهر شده که پسری مجرد و عقب افتاده ذهنی است که تحت حمایت برادر بزرگتر خود به نام حبیب آقا ظروفچی با بازی جمشید مشایخی قرار دارد. گریم بهروز وثوقی در این فیلم از سنگین ترین و نیز نوآورانه ترین گریم های سینمای آن زمان ایران بود. این فیلم فیلم سرشار از مسائل اخلاقی و اصول سنتی فرهنگ ایرانی بود.

مجید ظروفچی

منبع: رکنا
کد مطلب: ۳۷۱۷۳۵
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت