فصل جشنواره رسید

مراسم قرعه‌کشی سانس‌ فیلم‌های چهل‌ودومین جشنواره فیلم فجر پنجشنبه (۶ بهمن‌ماه) در هتل اوین با حضور جمعی از سینماگران و اصحاب رسانه برگزار شد.

فصل جشنواره رسید

در این دوره از جشنواره ۳۳ فیلم در بخش‌های نگاه نو و سودای سیمرغ به رقابت می‌پردازند. محمود گبرلو به عنوان مجری این مراسم گفت: «جشنواره فیلم فجر همچون خورشید تابانی ا‌ست که نور و گرمای آن را در سینمای ایران شاهد هستیم تا از این گرما، آثار درخشانی را برای مردم ایران خلق کنند. جشنواره فیلم فجر برای اهالی سینمای ایران است و همه اهالی ایران می‌آیند تا فیلم‌های خود را نمایش دهند.»

در ادامه مجتبی امینی، دبیر این رویداد، گفت: «به خانواده محترم سینما خوشامد می‌گویم، چشم بر هم زدیم و یک سال دیگر گذشت و قطار جشنواره به دوره چهل‌ودوم رسید. خدا را شاکریم که امسال هم قسمت شد خانواده سینما در بستری آرام و امیدوار، گرد هم آیند و جشن سینمای ایران را جشن بگیرند و وارد فصل جدیدی از تولیدات شویم و حاصل زحمات همه همکاران را در چهل‌وپنجمین سالگرد انقلاب اسلامی در جشنواره چهل‌و‌دوم شاهد باشیم.

امسال جشنواره پرشور و پررنگ و پر رونقی را خواهیم داشت و شاهد آثار ویژه‌ای در حوزه‌ها و ژانرهای مختلف خواهیم بود، فیلم‌های زیبا با مضامین جذاب و دیدنی.»
دبیر چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر ادامه داد: «۳۳ فیلم در جشنواره حضور دارند.

شاید آثار برخی از دوستان از جشنواره جا مانده باشد، خیلی از سال‌ها که در جشنواره فیلم داشتم، برخی سال‌ها فیلم انتخاب و بعضی مواقع جا می‌ماند، حس سختی است، ولی شرایط ایجاب می‌کرد از این ۱۰۶ فیلم ۳۳ فیلم به جشنواره راه پیدا کند. باید صبور باشیم و مهربانانه کنار بیاییم.

باید حق بدهیم که این قسمت فیلم همکارمان بوده که در جشنواره باشد. به همه تبریک و خدا قوت می‌گویم. امیدوارم با انرژی، سال دیگر اثری جدید برای جشنواره آماده کنند.»

رونمایی از پوستر فجر؛ سروی با ۴۲ سیمرغ

در ادامه از پوستر چهل‌ودومین جشنواره فیلم فجر با حضور مجتبی امینی رونمایی شد. این پوستر اثری از حمیدرضا بیدقی است. بیدقی درباره این پوستر گفت: «فرمی که در این پوستر می‌بینید یک سرو با چهل‌ودو سیمرغ طراحی شده است، چون در چهل‌ودومین جشنواره قرار داریم، سرو قدمتی به طول تاریخ کشورمان دارد و نماد مقاومت و ایست قامتی است.

در طول این چهل و دو دوره اتفاقات مختلف افتاده و بارها جشنواره به مرز برگزار نشدن رفته؛ اما برگزار شده است. این پوستر به این معناست که چراغ این جشنواره همیشه روشن خواهد بود.»

قرعه فیلم‌ها به‌دست پیشکسوتان رقم خورد

امسال یک تغییر در قرعه‌کشی صورت گرفته بود، به این صورت است که قرعه‌کشی توسط بسیاری از پیشکسوتان انجام شد. اولین قرعه را علی مزینانی از تهیه‌کنندگان و فیلمبرداران قدیمی برداشت. این قرعه به نام «شور عاشقی» به کارگردانی داریوش یاری افتاد

.مزینانی در این بخش گفت: «۶۲ سال از عمر سینمایی من می‌گذرد، امیدوارم همه دست‌اندرکاران وقتی به سن ما می‌رسند، قدر هم را بدانند، نوبت همه می‌شود.»
اصغر شاهوردی، صدابردار پیشکسوت سینما که به دلیل وقوع حادثه در هنگام فیلم‌برداری یک فیلم، دچار بیماری شده است، قرعه بعدی را برداشت که این قرعه به نام «آغوش باز» به کارگردانی بهروز شعیبی افتاد. در ادامه علی سرتیپی، تهیه‌کننده این اثر از طریق قرعه‌کشی روز نمایش این فیلم را تعیین کرد که این فیلم ۱۵ بهمن در سانس سوم به روی پرده می‌رود.

یونس صباحی قرعه دیگر را برداشت، این قرعه به نام انیمیشن «شمشیر و اندوه» رقم خورد. عوامل این فیلم سانس نمایش این روز را در سانس سوم ۱۷ بهمن تعیین کردند. مهین نویدی، چهره‌پرداز، دیگر سینماگری بود که قرعه را برداشت. این قرعه به نام «ملکه آلیشون» ساخته ابراهیم نورآورمحمد رقم خورد.

این کارگردان قرعه روز نمایش را در سانس دوم ۱۸ بهمن تعیین کرد. اسحاق خانزادی، صدابردار سینما قرعه بعدی را رقم زد. این قرعه به نام «مجنون» ساخته مهدی شامحمدی افتاد. سانس اول ۱۴ بهمن به این فیلم اختصاص پیدا کرد. سعید خانی، پخش‌کننده و تهیه‌کننده سینما برای برداشتن قرعه دیگر روی صحنه آمد.

این قرعه به نام «شکار حلزون» به کارگردانی محسن جسور افتاد. مصطفی سلطانی، تهیه‌کننده این فیلم سانس اول جمعه ۲۰ بهمن را برای نمایش تعیین کرد.
نصرت کریمی، تهیه‌کننده سینما قرعه بعدی را برداشت. این قرعه به نام «میرو» به کارگردانی حسین ریگی رقم خورد. با حضور تهیه‌کننده و کارگردان این فیلم، سانس دوم ۱۵ بهمن را برای نمایش «میرو» تعیین کردند. فریده ذاکری، تعیین‌کننده قرعه بعدی بود، «ساعت جادویی» نام این قرعه بود، این فیلم در روز ۱۵ بهمن در سانس چهارم اکران خواهد شد.

آغاز جشنواره فجر چهل و دوم با «دروغ‌های زیبا»

محسن روزبهانی، مدیر جلوه‌های ویژه نام «دروغ‌های زیبا» را از گوی بیرون کشید. این فیلم در سانس اول ۱۲ بهمن اکران خواهد شد.عزت‌الله علیزاده از عوامل اجرایی جشنواره، قرعه بعدی را به نام «احمد» به کارگردانی امیر عباس ربیعی رقم زد. حبیب والی‌نژاد روز نمایش این فیلم را سانس دوم ۱۲ بهمن‌ماه تعیین کرد.

کاوه ایمانی، تدوین‌گر سینما، قرعه بعدی را برداشت. «دو روز دیرتر» ساخته اصغر نعیمی عنوان این قرعه بود. این فیلم در سانس سوم ۱۲ بهمن به نمایش درمی‌آید. محمد محمدی از باسابقه‌های حوزه روابط‌عمومی سینما «معجزه پروین» را از گوی بیرون کشید.

محمدرضا شریفی‌نیا، تهیه‌کننده این اثر روز نمایش «معجزه پروین» را سانس چهارم ۱۷ بهمن تعیین کرد. سیمون سیمونیان از پیشکسوتان و از عوامل اجرایی جشنواره، قرعه بعدی را به نام «شهسوار» ساخته حسین نمازی برداشت. این فیلم در سانس دوم ۱۴ بهمن‌ماه اکران می‌شود.
علی احمدی‌کیا از مدیران تدارکات، قرعه بعدی را به نام «نبودنت» به کارگردانی کاوه سجادی‌حسینی رقم زد. این فیلم به قید قرعه در سانس سوم چهارشنبه ۱۸ بهمن‌ماه به نمایش درمی‌آید.

بهروز صادقی، عکاس پیشکسوت «صبحانه با زرافه‌ها» را از گوی بیرون آورد. عوامل این فیلم هم در سالن حضور نداشتند. «صبحانه با زرافه‌ها» سانس چهارم ۱۴ بهمن‌ماه به نمایش درمی‌آید. سجاد رضایی، خبرنگار سینما قرعه «پرواز ۱۷۵» به کارگردانی محمدحسین حقیقت را انتخاب کرد. این فیلم سانس چهارم ۱۳ بهمن‌ماه به نمایش درمی‌آید.

«بهشت تبهکاران» پایان بخش جشنواره چهل‌ودوم

بابک بیات از مسئولان تشریفات برنامه‌های سینمایی قرعه «بهشت تبهکاران» به کارگردانی مسعود جعفری‌جوزانی را از گوی بیرون کشید. این فیلم در سانس چهارم ۱۸ بهمن‌ماه اکران خواهد شد. 7 بهمن‌ماه به دلیل شهادت امام‌کاظم(ع) در سانس اول نمایشی نخواهد داشت. همچنین سانس آخر ۲۰ بهمن‌ماه به اعلام نامزدهای این رویداد اختصاص دارد.
منبع: صبح نو
کد مطلب: ۳۷۳۱۶۸
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت