ترسناک‌ترین موجودات شرور «ارباب حلقه ها»؛ از شلوب تا نازگل

در فصل اول سریال حلقه‌های قدرت (The Rings of Power) و ضریب ترس این فرنچایز را افزایش می‌داد.

ترسناک‌ترین موجودات شرور «ارباب حلقه ها»؛ از شلوب تا نازگل

همان طور که قهرمانان زیادی در فرنچایز ارباب حلقه‌ها (Lord of the Rings) حضور داشتند و برای جبهه خیر و بهتر کردن سرزمین میانه می‌جنگیدند، موجودات شرور و مرگبار متعددی نیز در حال مبارزه در جبهه سائورون بودند. حضور موجودات مختلفی مانند اورک ها، نازگل‌ها و موماکیل ها، این روایت را غنی‌تر کرد و چالش‌های سختی را به وجود آورد که رسیدن به هدف نابودی حلقه واحد را برای یاران حلقه تقریباً غیرممکن می‌کرد. در فصل اول سریال حلقه‌های قدرت (The Rings of Power) و ضریب ترس این فرنچایز را افزایش می‌داد.

در واقع سرزمین میانه عملاً خانه هیولا‌های ترسناک بی شماری است، موضوعی که انتخاب ترسناک‌ترین آن‌ها را تا حدودی دشوار می‌کند. با این حال، این مجموعه برخی از ترسناک‌ترین موجودات دنیای ارباب حلقه‌ها را معرفی می‌کند. از موجودات بدون صورت گرفته تا عنکبوت‌های غول پیکر هیولایی، این موجودات ترسناک در فضای تاریک و خطرناک سرزمین میانه نقش دارند.
 

۱۴- اورک‌ها

در فرهنگ ارباب حلقه ها، اورک‌ها از الف‌هایی تشکیل شده بودند که توسط ارباب تاریکی، مورگوث، تغییر یافته و فاسد شده بودند، کسی که آن‌ها را به موجوداتی عجیب و غریب و گروتسک تبدیل کرده بود. ریشه‌های تراژیک آن‌ها تمایل اورک‌ها به بی رحمی افراطی و طبیعت وحشی شان را توضیح می‌دهد. آن‌ها که به عنوان سرباز پیاده برای ارباب سائورون خدمت می‌کنند، نقش اصلی را در جنگ‌ها و درگیری‌های مختلف در طول فیلم‌های ارباب حلقه‌ها ایفا می‌کنند.

با طبیعت و ذاتی ترسو، اما موجوداتی به شدت شرور، اورک‌ها آماده درگیری و کشتن یکدیگر هستند، چیزی که کار را برای فرودو و سم آسان می‌کرد تا مخفیانه وارد موردور شوند. اورک‌ها شاید کم‌تر شناخته شده‌ترین شخصیت‌های شرور این فرنچایز باشند، اما رویکرد نفرت انگیز آن‌ها نسبت به همه چیز، سرگرمی واقعی را برای بینندگان به ارمغان می‌آورد.

۱۳- نگهبان در آب

 

۱۴ مورد از ترسناک‌ترین موجودات شرور سری فیلم‌های «ارباب حلقه ها»؛ از شلوب تا نازگل

گندالف نگهبان آب را موجودی مرموز توصیف می‌کند که قدیمی‌تر از سائورون و ترسناک‌تر از هر موجود دیگری در زمین میانه است. این موجود در قسمت یاران حلقه ظاهر می‌شود و موجودی پلیدتر از اورک هاست. منشاً این موجود که در اودیسه به کراکن تشبیه شده، تا حدودی مرموز است، چیزی که ماهیت ترسناک آن را تشدید می‌کند. آن‌ها که به عنوان موجودات بی نام و نشان شناخته می‌شوند، در میان پلیدترین و شرورترین موجودات سرزمین میانه قرار می‌گیرند.

نگهبان در آب، علی رغم حضور کوتاه روی پرده نمایش، تاثیر قدرتمندی بر بینندگان فرنچایز ارباب حلقه‌ها و یاران حلقه گذاشت و صحنه‌ای را خلق کرد که هم ترسناک بود و هم فراموش نشدنی. این موجود تاریک و شاخک دار، همراه با موسیقی ترسناک هاوارد شور و سکوتی که حضور او را در دروازه غربی موریا اعلام می‌کرد، تهدیدی مهم برای یاران حلقه بود. خوشبختانه، آن‌ها از شاخک‌های نگهبان آبی جان سالم به در بردند، هر چند به سختی.

۱۲- عنکبوت‌های غول پیکر میرک وود

عنکبوت‌های غول پیکر میرک وود که تحت تاثیر گرسنگی و طمع هستند، در سراسر فرنچایز ارباب حلقه‌ها کاملاً نفرت انگیز و شیطان صفت هستند. این موجودات که با شلوب در ارتباط هستند و از آنگولیانت به دنیا آمده اند، ترسناک، حیله گر و بدجنس هستند. وقتی در هابیت ها، بیلبو بگینز و کوتوله‌ها در جنگل میرک وود با این موجودات مواجه می‌شوند، لحظه‌ای ویرانگر و تکان دهنده است که بر خطر میرک وود و همچنین کاردانی بیلبو تاکید می‌کند.

ترس ایجاد شده توسط عنکبوت‌های غول پیکر میرک وود نه تنها به خاطر اندازه و قدرت فیزیکی آن‌ها است، بلکه از طبیعت بدخواه آن‌ها و محیط تاریک و پیش بینی نشده‌ای که در آن زندگی می‌کنند نیز نشأت می‌گیرد. پس از تماشای این عنکبوت‌های میرک وود در هابیت ها، دیدن عنکبوت‌های واقعی ممکن است برایتان چالش برانگیز شود.

۱۱- اژدهایان

۱۴ مورد از ترسناک‌ترین موجودات شرور سری فیلم‌های «ارباب حلقه ها»؛ از شلوب تا نازگل

منشأ اژدهایان در سرزمین میانه به نیرو‌های تاریک لرد مورگوث مربوط می‌شود. این موجودات در دوران اول با استفاده از آتش و جادوگری به وجود آمدند، زمانی که مورگوث متوجه شد که اورک‌ها برای مقابله با دشمنانش کافی نیستند. اسماگ، مشهورترین اژد‌ها در مجموعه فیلم‌های ارباب حلقه ها، به عنوان موجودی ترسناک، باهوش و قدرتمند در سه گانه هابیت‌ها ظاهر می‌شود.

اژدهایان برخلاف هیولا‌های فل نه تنها قدرتمند یا بی رحم هستند، بلکه موجوداتی حیله گر و باهوش نیز هستند که ترس را در سراسر مجموعه فیلم ارباب حلقه‌ها القا می‌کنند. این موجودات واقعاً ترسناک و شیطانی، نیرو‌های مخربی هستند که مردم آزاده سرزمین میانه را تهدید می‌کنند. اما ضعف آن‌ها در عشق سیری ناپذیرشان به گنج‌های نهفته است.

۱۰- بلای دورین/ بالروگِ مورگوث

بلای دورین که با نام بارلوگ مورگوث نیز شناخته می‌شود، در اصل یک مایار فریب خورده و فاسد شده توسط قدرت سائورون بود، بنابراین به یکی از مخوف‌ترین و غول پیکرترین موجوداتی تبدیل شد که در قرون بعدی سرزمین میانه زنده مانده اند. این موجود به این خاطر بلای دورین نامیده می‌شود که نقش مهمی در سقوط دورین و قلمرو دوارون در خزادوم ایفا کرد.

این جانور بلند و ترسناک که در ردایی از سایه و شعله در اعماق موریا آرمیده است، شلاقی آتشین و شمشیری بزرگ به دست دارد. یکی از بزرگ‌ترین شرور‌هایی که حتی گندالف از آن می‌ترسد، با حفاری‌های دورف‌های حریص، بر سرزمین میانه تحمیل شد. بلای دورین که درست در نقطه مقابل گندالف قرار دارد، تنها ویرانی و ناامیدی را برای کسانی که با آن‌ها مواجه می‌شود به ارمغان می‌آورد، در حالی که گندالف، جادوگری قدرتمند، چراغ امیدی برای همراهانش باقی می‌ماند.

۹- وارگ‌ها

۱۴ مورد از ترسناک‌ترین موجودات شرور سری فیلم‌های «ارباب حلقه ها»؛ از شلوب تا نازگل

در طول سفر از سرزمین هالین در یاران حلقه، آراگورن حس می‌کند که تعقیب می‌شوند و خیلی زود، وارگ‌ها که اورک‌ها بر آن‌ها سوار هستند، به او و همراهانش حمله می‌کنند. این چرخش رویداد‌ها منجر به یک سکانسی دراماتیک و پر از اکشن می‌شود که در آن آراگورن، بورومیر و دیگر اعضای گروه تلاش می‌کنند حملات این موجودات درنده را دفع کنند.

نظریه‌های زیادی در مورد منشأ و ماهیت واقعی وارگ‌ها وجود دارد، اما هر چه که باشند، آن‌ها از گرگ‌های معمولی فاصله زیادی دارند و قطعاً چیزی نیستند که کسی بخواهد حتی در یک دنیای فانتزی با آن‌ها مواجه شود.

۸- گالوم

اگرچه گالوم فاقد ویژگی‌های فیزیکی مانند دندان نیش، شلاق یا شمشیر‌هایی که دیگر موجودات مرگبار ممکن است در ارباب حلقه‌ها داشته باشند را ندارد، اما هنوز هم یکی از ترسناک‌ترین موجودات این فرنچایز است. ویژگی‌های ترسناک او ذاتاً ماهیت روانی و عاطفی دارند. علاقه وسواس گونه اش به حلقه، تاثیرات منفی و شیطانی حلقه او را به موجودی تبدیل کرده که بین خود اصلی اش، اسمیگل، و شخصیت شرورتر، گالوم، گیر افتاده است. این طبیعت پرخطا و دوگانه او را به خطری بزرگ برای اطرافیانش تبدیل می‌کند.

رفتار فریبنده و حیله گرانه گالوم به همراه ارتباط او با حلقه، او را به شخصیتی پیچیده و فریبنده و در عین حال تا حدودی ترسناک تبدیل می‌کند. در طول سفر به موردور، او برای سم و فرودو هم یک دارایی باارزش و هم یک تهدید بالقوه است. با بازی اندی سرکیس، شخصیت او ممکن است شخصیتی تراژیک باشد، اما شکی نیست که گالوم و اسمایگل فاسد و بدخواه هستند.

۷- هیولا‌های فل

۱۴ مورد از ترسناک‌ترین موجودات شرور سری فیلم‌های «ارباب حلقه ها»؛ از شلوب تا نازگل

 
هر زمان که هیولا‌های فل در ارباب حلقه‌ها ظاهر می‌شوند، فضا را با ترسی مطلق پر می‌کنند، صدای غرش‌های شوم آن‌ها حضورشان را در حالی که به سمت پایین می‌آیند تا دشمنان خود را بلند کرده و از پا درآورند، اعلام می‌کند. این موجودات بزرگ و بالدار به عنوان اسب برای سواران سیاه، نازگل‌ها عمل می‌کنند.

هیولا‌های فل یا فل بیست‌ها که همانند سواران شرورشان برای خدمت به سائورون ساخته شده اند، در میان ترسناک‌ترین موجودات فرانچایز ارباب حلقه‌ها قرار دارند. در نبرد‌های سرزمین میانه، حضور نازگل‌ها سوار بر این موجودات بالدار اغلب نشان دهنده خطر قریب الوقوع است و حس ترس غالب را تشدید می‌کند. آسیب پذیری نهایی این موجودات دنیای قدیم، در نابودی حلقه واحد نهفته است که کنترل سائورون بر نازگل‌ها را می‌شکند و به حضور تهدیدآمیز آن‌ها پایان می‌دهد.

۶- بارو-وایت‌ها

بارو – وایت‌ها نوع متفاوتی از تهدید را نشان می‌دهند – تهدیدی که ریشه در جادوی باستانی و تاریک و راز ناراحت کننده‌ی گذشته دارد. ترسی که آن‌ها برمی انگیزند در مقایسه با موجودات دیگر بسیار خاص‌تر و فضامحورتر است، متفاوت از ترسناکی واضح شلوب و نازگل ها. آن‌ها با تپه‌ها یا ماهور‌های باستانی در ارتباط هستند و ریشه آن‌ها به جادوی سیاه پادشاه جادوگر آمار، خدمتکار قدرتمند سائورون مرتبط است.

بارو وایت‌ها با توانایی خود در به دام انداختن کسانی که بیش از حد به بارو‌های آن‌ها نزدیک می‌شوند، قطعاً از آن دسته موجوداتی نیستند که هر کسی بخواهد با آن‌ها مواجه شود. اما در نسخه رمان یاران حلقه، هنگامی که هابیت‌ها توسط این ارواح خبیث تسخیر می‌شوند، خوشبختانه توسط تام بومبادیل نجات پیدا می‌کنند. آن‌ها در حالی که در اقتباس‌های سینمایی ارباب حلقه‌ها غایب هستند، نقش مهمی در کتاب‌های تالکین ایفا می‌کنند.

۵- اوروک-های

۱۴ مورد از ترسناک‌ترین موجودات شرور سری فیلم‌های «ارباب حلقه ها»؛ از شلوب تا نازگل

اوروک‌های ها که از اورک‌ها به وجود آمده اند، قوی تر، بزرگ‌تر و بسیار مرگبارتر از همتایان بزدل خود هستند. برخلاف بسیاری از اورک ها، هیبرید‌های اورک – انسان تا حدودی سربازان آموزش دیده و منظمی هستند. آن‌ها می‌توانند در طول روز بدون تضعیف شدن توسط نور خورشید فعالیت کنند. این توانایی‌های پیشرفته به همراه تعداد زیادشان آن‌ها را به جنگجویانی قدرتمند در میدان نبرد تبدیل می‌کند.

در اقتباس‌های سینمایی از آثار تالکین، اوروک‌های ها به عنوان نیرو‌های سخت و ترسناکی در خدمت سارومان ظاهر می‌شوند. این موجودات بی روح به راحتی توسط قدرت‌های تاریک تحریک و کنترل می‌شوند. اگر چه ترسناک‌ترین شخصیت‌های شرور ارباب حلقه‌ها نیستند، اما تعداد زیادشان مزیتی برای آن‌ها نسبت به حریفانشان فراهم می‌کند. آن‌ها با قدرت بدنی، تاکتیک‌های منظم نظامی و وحشیگری خود، نقش مهمی در نبرد هلمز دیپ دارند که یک سکانس نبرد فراموش نشدنی در قسمت دو برج است.

۴- شلوب

شلوب، یکی از ترسناک‌ترین موجودات سرزمین میانه است. یک عنکبوت عظیم الجثه، به تنهایی برای القای ترس کافی است. اما این موجود زشت، با بدنی پوشیده از مو‌های تیره و چشمانی که از شرارت می‌درخشد، ترسناک‌تر از آن است که اندازه اش نشان می‌دهد. نیش شلوب زهرآگین است و می‌تواند باعث فلج شدن قربانیانش شود.

این موجود حیله گر و شکارچی در غار سیریث آنگول زندگی می‌کند، مکانی تاریک که بر ترس و خطر همراه با این شخصیت می‌افزاید. به دام افتادن در دم شلوب چیزی نیست که کسی حتی برای بدترین دشمنش هم آرزوی آن را داشته باشد، با این حال فرودو با کمک سم به سختی توانست از دام او فرار کند وقتی برای نجات فرودو درگیر نبرد سختی با یک شلوب شد. این یکی از لحظه‌هایی است که جایگاه سم را به عنوان یک قهرمان واقعی تثبیت می‌کند.

۳- نازگل‌ها

 
 

۱۴ مورد از ترسناک‌ترین موجودات شرور سری فیلم‌های «ارباب حلقه ها»؛ از شلوب تا نازگل

نازگل‌ها نه زنده اند و نه مرده، برای دنیای واقعی نامرئی هستند و دائماً حضور حلقه واحد را حس می‌کنند. با کشیده شدن به طرف آن به خاطر قدرتش، نازگل‌ها بی محابا حامل حلقه را تعقیب می‌کنند. این موجودات بی صورت که از سر تا پا سیاه هستند، از طریق حضور صرف خود هم شگفتی می‌آفرینند و هم ترس.

نازگل‌ها به عنوان خدمتکاران سائورون، ارتباط مستقیمی با ارباب تاریکی دارند و وفاداری و اتحاد آن‌ها نسبت به او، تهدید و خطر کلی شان را تشدید می‌کند. این موجودات به رهبری پادشاه جادوگر آنگمار، تقریباً غیرقابل توقف هستند، اگرچه در فیلم‌های ارباب حلقه‌ها به اندازه آنچه در کتاب‌ها به تصویر کشیده شده، ترسناک نیستند. جیغ‌ها و فریاد‌های آزاردهنده و ترسناکی که ناگزال‌ها از خود تولید می‌کنند بر ماهیت ترسناک آن‌ها می‌افزاید. آن‌ها علاوه بر مهارت در جادوگری و هنر‌های سیاه، در مبارزه نیز به همان اندازه خوب هستند و نمی‌توان به راحتی آن‌ها را شکست داد.

۲- مرده‌های مرداب مردگان

ترسناک‌تر از اورک‌ها و اورک-‌های ها، مرده‌های مرداب مردگان، انسان‌ها و الف‌های سقوط کرده‌ای که تدفین مناسبی نداشته اند، ترسناک‌ترین موجودات سری فیلم‌های ارباب حلقه‌ها هستند. مرداب‌های مردگان یکی از ترسناک‌ترین مکان‌ها در سرزمین میانه است و صحنه‌ای در ارباب حلقه ها: دو برج که در آن اسمیگل، سم و فرودو به این منطقه قرمز برخورد می‌کنند واقعاً ناخوشایند و تکان دهنده است. این مرداب زمانی محلی برای جنگ آخرین اتحاد بود، جایی که الف‌ها برای مبارزه علیه سارومان و نیروهایش متحد شدند.

توصیف شده به عنوان موجوداتی وسوسه کننده و فریبکار، انگار که مسافران را به درون آب می‌کشند، فیلم‌های ارباب حلقه‌ها به خوبی فضای ترسناک حول این مرداب را به تصویر می‌کشند. نور‌های شبح مانند، چهره‌های مرده در آب و حال و هوای برهوتی عمومی این مکان، همراه با داستان غم انگیز مردگانش به طبیعت ناراحت کننده این مرداب‌ها کمک می‌کند.

۱- موماکیل/اولیفانت‌ها

۱۴ مورد از ترسناک‌ترین موجودات شرور سری فیلم‌های «ارباب حلقه ها»؛ از شلوب تا نازگل

در قسمت بازگشت پادشاه، نبرد پلنور فیلدز صحنه‌ای به یاد ماندنی و دیدنی را به نمایش می‌گذارد که در آن موماکیل ها، که با نام اولیفانت‌ها نیز شناخته می‌شوند، وارد نبرد می‌شوند. این موجودات جنگی که توسط کمانداران هارادریم، متحدان سائورون هدایت می‌شوند، موجی از نابودی و هرج و مرج را در میان ارتش‌های گوندور و روهان ایجاد کرده، دشمنان خود را زیر پا‌های عظیم شان له می‌کنند. این موجودات خونخوار با شاخ‌های عجیب و غیرطبیعی هارادریم خود به سمت ارتش روهان حمله می‌کنند و آن‌ها را در این نبرد تکه تکه می‌کنند.

حیرت انگیز و ترسناک، اندازه بزرگ و قدرت تخریبی آن‌ها این موجودات را به دشمنانی ترسناک تبدیل می‌کند. آن‌ها ممکن است ترسی فراطبیعی و سرد مانند شلوب یا نازگل ایجاد نکنند، اما موماکیل‌ها با جثه و توانایی‌های تخریبی شان، شبیه به تانک‌های زرهی امروزی، همه را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

منبع: روزیاتو
کد مطلب: ۳۷۳۸۵۷
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت