بازیگر درخشان نقش‌های مکمل از دنیا رفت

ام امت والش، بازیگر «بلید رانر» و «خون ساده» در ۸۸ سالگی درگذشت.

بازیگر درخشان نقش‌های مکمل از دنیا رفت

ام. امت والش، بازیگر کهنه‌کاری که در بیش از ۱۵۰ فیلم از جمله «بلید رانر»، «مردم معمولی» و «چاقوها بیرون» نقش آفرینی کرده بود، درگذشت.

وی که سه‌شنبه در ورمونت درگذشت، ۸۸ ساله بود.

در «بلید رانر» که سال ۱۹۸۲ توسط ریدلی اسکات ساخته شد، والش در نقش رئیس هریسون فورد بازی کرده بود. وی در نخستین تجربه کارگردانی برادران کوئن، «خون ساده» یا «تقاص» در نقش کارآگاه خصوصی شرور لورن ویسر ظاهر شد.

از دیگر نقش‌های او می‌توان به کلانتر فاسد فیلم ترسناک «مخلوقات» در سال ۱۹۸۶ و نقش کوچکی به عنوان نگهبان در فیلم «چاقوها بیرون» اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، والش در مجموعه‌ای از فیلم‌های به یادماندنی دهه ۱۹۷۰ ظاهر شد که «بزرگ مرد کوچک» در کنار داستین هافمن، «تازه چه خبر، دکتر؟» در کنار رایان اونیل و باربارا استرایسند، «ضربه محکم» در کنار پل نیومن، «سرپیکو» در کنار آل پاچینو و «احمق» با استیو مارتین از جمله آنها هستند.

این هنرپیشه پرکار در فیلم‌های «سرخ‌ها» به کارگردانی وارن بیتی، «بازگشت به مدرسه»، «بزرگ کردن آریزونا» و «گرگ و میش» هم ظاهر شده بود.

راجر ایبرت، منتقد فیلم، قانونی با عنوان «قاعده استانتون والش» را خلق کرد که بر مبنای آن هر فیلمی که هری دین استانتون یا ام. امت والش در نقش مکمل آن حضور داشته باشند، نمی‌تواند فیلمی بد باشد.

والش که در سوانتون، ورمونت بزرگ شد، اولین بار در فیلم «رستوران آلیس» در سال ۱۹۶۹ ظاهر شد.

وی در برنامه‌های تلویزیونی هم فعال بود و در «پیت یواشکی»، «ذهن مرد متأهل» و «فلش» بازی کرده بود و به عنوان بازیگر مهمان در ده‌ها سریال حضور داشت.

این بازیگر همچنین راوی مستندهایی چون «جنگ داخلی» و «بیس بال» هر دو ساخته کن برنز بود و به عنوان صداپیشه در انیمیشن‌هایی چون «غول آهنی» در کنار وین دیزل و جنیفر آنیستون و در سریال انیمیشن «پوند پاپیز» نقش‌آفرینی کرده بود.

منبع: مهر
کد مطلب: ۳۷۴۲۷۱
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت