جشنواره سینمایی «کن» در آستانه اعتصاب عمومی

سازمانی به نمایندگی از کارکنان جشنواره فیلم کن، خواستار اعتصاب عمومی در این رویداد سینمایی شدند.

جشنواره سینمایی «کن» در آستانه اعتصاب عمومی

یک گروه فرانسوی به نمایندگی از منافع کارکنان جشنواره‌های سینمایی در فرانسه، خواستار اعتصاب عمومی همه کارکنان جشنواره فیلم کن و بخش‌های جنبی آن شده است.

این گروه مدت‌هاست که زنگ خطر را در مورد ماهیت نامطمئن کار در این رویداد سینمایی به صدا در آورده که معمولاً شامل قراردادهای آزاد کوتاه مدت است. اما برخلاف سایر کارکنان صنعت سرگرمی، بسیاری از کارکنان جشنواره تحت پوشش برنامه بیمه بیکاری فرانسه نیستند، به این معنی که واجد شرایط دریافت مزایای بیکاری در فاصله بین مشاغل یا پروژه‌ها نیستند.

این گروه با نام «فقر پشت پرده‌ها» خاطرنشان کرد که آخرین مجموعه اصلاحات مزایا، که قرار است در اول جولای انجام شود، قوانین را برای کارکنان جشنواره بدتر خواهد کرد: «این اصلاحات کارکنان جشنواره را در چنان بی‌ثباتی قرار می‌دهد که اکثریت مجبور به رها کردن شغل‌هایشان می‌شوند، در نتیجه رویدادهایی را که در آن شرکت می‌کنند به خطر می‌اندازند».

به گفته این گروه، تا کنون جشنواره کن، وزارت فرهنگ فرانسه و هیئت فیلم فرانسه نگرانی‌های کارکنان را شنیده‌اند اما اقدامات مشخصی در این رابطه انجام نداده است.

 

 

این اعتصاب می‌تواند جشنواره کن را که از ۱۴ می آغاز می‌شود و تا ۲۵ مه ادامه دارد و همچنین بخش‌های جنبی از جمله دو هفته کارگردانان، هفته منتقدان و ... را مختل کند. این رویداد ۱۲ روزه شامل نمایش فیلم‌های مورد انتظار و مطرحی چون «فیوریوسا: حماسه مکس دیوانه» ساخته جورج میلر، «مگالوپولیس» اثر فرانسیس فورد کاپولا و وسترن کوین کاستنر با عنوان «افق: یک حماسه آمرکایی» خواهد بود و «جورج لوکاس» و «مریل استریپ» نیز میهمانان افتخاری کن خواهند بود.

جنبش «فقر پشت پرده‌ها» از حمایت قابل توجهی در صنعت فرانسه برخوردار است. «ژوستین تریه» فیلمساز فرانسوی و «سوان آرلو» بازیگر فرانسوی در فرش قرمز فیلم برنده نخل طلای «آناتومی یک سقوط» در دوره گذشته، نشان این گروه را روی یقه‌های خود سنجاق کردند.

هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم کن از ۱۴ تا ۲۵ می ۲۰۲۴ (۲۵ اردیبهشت‌ماه تا ۵ خردادماه) برگزار می‌شود.

 

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۷۵۱۴۸
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت