در تکاپوی ثبت یک حق خواهی در تاریخ/ تظلم خواهی برای خسارت 1100 میلیارد دلاری

سرنا_ 22 هزار ایثارگر دفاع مقدس در فراخوانی با استفاده از یکی از بندهای قطعنامه 598 فرایند دریافت حق شان را از طریق مجامع بین المللی آغاز کرده اند.

نامه‌ها و درخواست‌ها یکی‌یکی به دفتر کانون می‌رسد؛ دبیرکانون می‌گوید: از اوایل اردیبهشت امسال که فراخوان را اعلام کردیم تاکنون حدود 22 هزار نفر که از آسیب‌دیدگان جنگ تحمیلی هستند به این فراخوان پاسخ داده‌اند. آن‌ها در نامه‌شان از کانون خواسته‌اند به نمایندگی از آن‌ها حقوق قانونی‌شان را از طرف متخاصم در جنگ هشت‌ساله پیگیری کند... .

کدام حق؟ ماجرا چیست؟

29تیر1367 وقتی شورای امنیت قطعنامه پایان جنگ ایران و رژیم صدام را صادر کرد، در بند 6 و7 آن، این‌گونه آورد:

-از دبیرکل درخواست می‌نماید که با مشورت با ایران و عراق ، مسئله تفویض اختیار به هیئتی بی‌طرف برای تحقیق راجع به مسئولیت منازعه را بررسی کرده و در اسرع وقت به شورای‌امنیت گزارش دهد.

-ابعاد خسارات وارده در خلال منازعه و نیاز به تلاش‌های بازسازی با کمک‌های مناسب بین‌المللی پس از خاتمه درگیری تصدیق می‌شود و در این خصوص از دبیرکل درخواست می‌کند که یک هیئت از کارشناسان را برای مطالعه موضوع بازسازی و گزارش به شورای‌امنیت تعیین کند.

اما تا امروز موضوع خسارات و احقاق حق آسیب‌دیدگان جنگ تحمیلی از سوی رژیم صدام علیه کشور عزیزمان به نتیجه مشخصی نرسیده است. اگرچه شاید مناسبات سیاسی و حسنه دو کشور تاکنون مانع این حق‌خواهی شده است اما آیا نمی‌توان حداقل برای ثبت در تاریخ بشریت، این احقاق حق را در مجامع بین‌المللی ثبت و ضبط و فریاد کرد؟

رضا شرفخانی دبیرکل کانون حمایت از جانبازان و آزادگان که یک مجموعه رسمی و ثبت شده غیردولتی است، دراین‌باره به خراسان می گوید:«سال‌هاست که این موضوع را پیگیری می‌کنیم اما تا امروز چندان به نتایج مشخصی نرسیده‌ایم. تا امروز حدود 22 قانون، تذکر و ابلاغیه در مجالس و دولت‌های مختلف میان یکدیگر رد و بدل و ابلاغ شده است اما دولت‌ها عمدتا به دلایل مناسبات مثبت میان دو کشور چندان علاقه‌ای به پیگیری این موضوع ندارند.»

1100 میلیارد دلار باید به ایران پرداخت شود

در تکاپوی ثبت یک حق خواهی در تاریخ/ تظلم خواهی برای خسارت 1100 میلیارد دلاری آن‌طور که خبرگزاری خانه ملت در سال 89 گزارش کرده، فلاحت‌پیشه نماینده مجلس و رئیس وقت گروه دوستی ایران و عراق، درخصوص میزان خسارتی که در این جنگ متوجه کشورمان شده گفته است: « ایران به طور مستقیم 1100 میلیارد دلار باید از کشور عراق غرامت و خسارت جنگ دریافت کند.ضمن این‌که این غرامت باید به نرخ روز محاسبه شود.» آقای شرفخانی دیدگاهش درباره این گفته فلاحت‌پیشه این است: با بررسی‌هایی که صورت گرفته است حدود 40 درصد این رقم از آن خانواده‌های شهدا، جانبازان و اسرایی است که در همه این سال‌ها حقشان در این موضوع به فراموشی سپرده شده است.» او به جنگ کویت و عراق در سال 69 اشاره و بیان می‌کند: کشور کویت با پیگیری‌هایی که انجام داد توانست سهم خسارت خود را که آن زمان 57میلیارد دلار برآورد شده بود، دریافت کند و چنان‌که عنوان می‌شود، پرداخت این خسارت اکنون در مراحل آخر خود قرار دارد.

ثبت جهانی یک تظلم خواهی

این‌که چرا تاکنون در داخل این اراده حاکم نبوده است که حق کشور و آسیب‌دیدگان ناشی از جنگ هشت‌ساله تحمیلی استیفا شود، قطعا موضوعی است که مسئولان امر پاسخ مستدل برای آن دارند؛ اما با پیگیری این موضوع در مجامع و دادگاه‌های بین‌المللی فارغ از این‌که بخواهیم این غرامت را بگیریم یا نه، قطعا می‌توانیم این حق را برای ایران و آسیب‌دیدگان جنگ در برابر رژیم بعث آغازکننده جنگ اثبات کنیم و آن را برای همیشه تاریخ به مثابه سندی روشن بر حقانیت‌مان به گوش جهانیان برسانیم. دبیرکل کانون حمایت از جانبازان و آزادگان نیز بر این موضوع تاکید می‌کند و می‌گوید: برآورد ما این است که علاوه بر 22هزار نفری که تاکنون به فراخوان ما پاسخ داده‌اند که در میان آن‌ها نام خانواده شهدای شاخص کشور نیز به چشم می‌خورد، درمجموع حدود 100 هزار نفر از خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان در این فراخوان شرکت کنند و ما بنا داریم با استفاده از چند وکیل که در ایران، انگلیس و هلند با ما همکاری می‌کنند، دادخواهی این ایثارگران را ابتدا به عنوان یک سند در تاریخ بشریت به ثبت برسانیم و سپس آن را در قالب سند دادخواهی در دادگاه‌ها و مراجع حقوقی بین‌المللی تا دریافت حکم پیگیری کنیم. شرفخانی در ادامه، مطالباتش از مسئولان را هم بیان می‌کند: با مکاتباتی که با ریاست محترم مجلس و نمایندگان داشتیم، تاکنون تعدادی از نمایندگان اعلام آمادگی کرده‌اند تا این موضوع را پیگیری کنند. در عین حال انتظار ما این است که مجلس محترم در قالب یک طرح به این موضوع ورود و بخش اجرایی را مکلف به پیگیری کند. ضمن این‌که تشکیل یک کمیته متشکل از نماینده ایثارگران و نهادهای مسئول نیز می‌تواند در پیشبرد این هدف یاری‌رسان باشد.این جانباز دفاع مقدس همچنین متذکر می‌شود که مسیر ارتباطی و اطلاع‌رسانی این فراخوان با خانواده معظم شهدا وایثارگران در فضای مجازی با عنوان کمیته پیگیری غرامت قطعنامه 598 دراختیار مخاطبان است.

سخنگوی فراکسیون ایثارگران : مطالبه غرامت از آغازگر جنگ ، حق غیر قابل انکار ایران است

در تکاپوی ثبت یک حق خواهی در تاریخ/ تظلم خواهی برای خسارت 1100 میلیارد دلاری

محمد اکبری - سخنگوی فراکسیون ایثارگران مجلس درباره موضوع احقاق حق ایثارگران و جانبازان دفاع مقدس طبق قطعنامه 598 گفت: مجلس این آمادگی را دارد که در زمینه این حق‌خواهی همکاری‌های لازم را داشته باشد. سید کاظم موسوی نماینده اردبیل به خراسان گفت: مطالبه حقوق ملت ایران از کشورآغازگر جنگ هشت‌ساله تحمیلی حقی برجا مانده و قانونی براساس قطعنامه 598 است که باید استیفا شود. وی الزام دولت برای مطالبه حق ایران، تشکیل کمیته مشترک غرامت میان دو کشور و پیشنهادهایی چون واگذاری تعدادی از چاه‌های نفتی عراق به ایران برای تامین خسارت را موضوعات مطرح‌شده

در مجالس پیشین بیان کرد که به دلیل عدم پیگیری جدی بی‌نتیجه مانده است. موسوی گفت: مجلس یازدهم آمادگی دارد در این خصوص تصمیمات مناسب، منطقی وقابل اجرا اتخاذ کند. وی با تاکید برآن‌که مطالبه غرامت جنگی دفاع مقدس از کشور آغازگر جنگ حق غیرقابل انکار ملت ایران است، گفت: در گزارش دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت، عراق مقصر اصلی و آغازگر جنگ معرفی شده و ملزم به پرداخت غرامت به ایران است.

منبع: خراسان

کد مطلب: ۲۱۰۹۳۷
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت

پیشنهاد سردبیر