قانون پایانه‌های فروشگاهی تا پایان سال در كشور اجرایی می‌شود

وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت‌و گو‌با خبرنگاران رسانه ملی از اجرایی شدن قانون پایانه‌های فروشگاهی تا پایان امسال خبر داد.

فرهاد دژپسند در این مصاحبه در خصوص هوشمندسازی و سازماندهی نظام مالیاتی کشور و اقداماتی که توسط وزارت اقتصاد در این حوزه انجام شده است، گفت: یکی از موارد مهمی که از زمان حضورم در وزارت اقتصاد پیگیر آن بودم، بحث طراحی و پیاده‌سازی اقتصاد هوشمند است که در این خصوص هوشمندسازی نظام مالیاتی کشور یکی از مهمترین ابعاد آن است.
وی افزود: اگر این نظام هوشمند شود به دلیل نقش محوری نظام مالیاتی به طور خودکار سایر بخش‌های اقتصاد نیز به این مسیر هدایت می‌شوند. این امر به این معناست که تمام مؤدیان درنهایت باید به سامانه‌ها و زیرساخت‌های این نظام تجهیز شوند و تمامی فرایندها به صورت الکترونیک انجام پذیرند.
دژپسند با اشاره به ارتباط همه اجزای اقتصاد کشور در اقتصاد هوشمند به ویژه در حوزه مالیاتی گفت: همه بازیگران اقتصادی اعم از سازمان امور مالیاتی کشور، بنگاه‌ها و مصرف‌کنندگان خرد در این محیط وارد شده و به سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مربوطه تجهیز خواهند شد.
وزیر اموراقتصادی و دارایی در ادامه خاطر نشان کرد: در خصوص پایانه‌های فروشگاهی بخش مرتبط با سازمان امور مالیاتی، خوشبختانه همه زیرساخت‌ها ایجاد شده و در حال حاضر می‌توان گفت که ملزومات اجرایی شدن پایانه‌های فروشگاهی در سازمان مالیاتی فراهم است، اما سازمان مالیاتی کشور یک طرف این طرح است و طرف دیگر آن مؤدیان هستند که باید آن بخش نیز به این نظام متصل شوند و تمام اجزاء مرتبط با اجرای این قانون اعم از فروشگاه‌ها و شرکت‌ها باید در این قالب‌ها خودشان را مجهز کنند تا بخش مهم و نهایی این طرح نیز اجرا شود.
وزیر اقتصاد افزود: پیش‌بینی ما این است که قسمت دوم این طرح بزرگ اقتصادی کشور بر اساس برنامه‌ای که تدوین شده و با اعمال مشوق‌هایی که در نظر گرفته شده است تا پایان امسال به سرانجام برسد.
دژپسند گفت: البته با صراحت کامل می‌گویم ما می‌توانستیم این طرح را به مراتب سریع‌تر از این انجام دهیم اما متأسفانه مشکلات ناشی از شیوع ویروس منحوس کرونا مانع از اجرای دوره‌های آموزشی که برای اصناف محترم تدارک دیده شده بود، گردید و به همین دلیل اجرای کامل طرح تا حدودی به تأخیر افتاد.

منبع: روابط عمومی بانک صادرات

کد مطلب: ۲۱۵۶۹۸
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت