ساخت چیلر زیر صفر

برای ساخت چیلر زیر صفر در بعضی از صنایع مثل صنعت هایی که با لیزر و یا ابزار تزریق پلاستیک سر و کار دارند، به آب با دمای کمتر از ۵ درجه سانتیگراد احتیاج است.

 برای ساخت چیلر زیر صفر در بعضی از صنایع مثل صنعت هایی که با لیزر و یا ابزار تزریق پلاستیک سر و کار دارند، به آب با دمای کمتر از ۵ درجه سانتیگراد احتیاج است، به منظور انجام این پروسه می بایست مخلوطی از آب و ضدیخ استفاده گردد، حضور این ترکیب در کلیه چیلر ها یکی از اصلی ترین فاکتور های کنترلی "آنتی فریز" به شمار می رود.

دلیل استفاده این ترکیب این است که آب در دمای پایین و نزدیک به نقطه انجماد، یخ می زند، این حالت سبب آسیب زدن به تبدیل کننده ها و همچنین لوله های اپراتور می‌گردد که در نهایت یخ زدن لوله ها باعث ترک و یا ترکیدن آنها خواهد شد، پس با این تفاسیر حضور ضد یخ در این قبیل پروسه ها الزامی است.

یکی دیگر از فاکتورهای مهم که در تمامی چیلرهای زیر صفر دیده میشود، امکان کنترل فشار کندانسور دستگاه به واسطه تغییر در دور فن است و دلیل این خصلت این می باشد که:  با پایین آمدن دمای آب در حین استفاده، فشار نیز افت خواهد کرد و از آنجایی که چیلر زیر صفر می بایست در کلیه فصل های سال کار کند پس لازم است که فشار دستگاه تنظیم گردد. حضور این قطعه به منظور عملکرد منظم و روتین دستگاه لازم است، مخصوصاً در فصول سرد سال. شما می توانید با انتخاب درجه کنترل دستگاه تا میزان دلخواه، از آن استفاده کنید. 

البته چنانچه نیاز به دمایی حدود صفر الی منفی ده درجه سانتی گراد داشته باشید می بایست تنظیمات و ساختار چیلر را به طور کلی تغییر دهید(  این تغییرات شامل تابلو برق، قطعات استفاده شده، حجم ظرفیت اکسپنشن  و کمپرسور است) 

چیلر

چیلر زیر صفر

 

علت حضور ترکیب گلیکول در چیلر زیر صفر چیست؟

اغلب چیلرها در دماهای 10+ درجه سانتی گراد و یا بیشتر از آن عمل می کنند و توانایی کاهش دمای آب را در این محدوده دمایی در مداری بسته دارا می باشند.

اما گاهی ممکن است شما به آبی با دمای 80- الی 10+  درجه سانتی گراد احتیاج داشته باشید، از آنجایی که آب به شکل خالص در دمای پایین دچار انجماد می شود پس در این حالت نیاز است از ترکیبی به عنوان ضد یخ برای پیشگیری از آسیب های احتمالی استفاده کنید. این ترکیب همان ماده گلیکول است. شما با استفاده از این ترکیب می توانید دستگاه چیلر بالای صفر را به نوع  چیلر زیر صفر( چیلر صنعتی زیر صفر) تبدیل نمایید.

این ترکیب اغلب در دو دسته "اتیلن گلیکول" و "پروپیلن گلیکول" مورد استفاده قرار می گیرد که با توجه به حجم استفاده شده از گلیکول، کاهش دمای آب منجمد متفاوت خواهد بود. به عبارت دیگر هرچه حجم استفاده شده و یا غلظت این ترکیب بیشتر باشد نقطه انجماد آب نیز به همان میزان کمتر خواهد بود. اما در مقابل این ترکیب می تواند از طریق معکوس بر حجم انتقال دما بین آب و مبرد تاثیرگذار باشد که سبب کاهش ظرفیت چیلر زیر صفر صنعتی می گردد.

پس با این تفاسیر در همان ابتدای پروسه نصب دستگاه، ترکیب استفاده شده آب و گلیکول باید کاملاً حساب شده و با برنامه ریزی استفاده شود.

 

 

 

نحوه عملکرد چیلر زیر صفر :

با شروع عملیات، اپراتور، تبادل حرارتی آب مورد نظر را توسط مبرد انجام می دهد و آب سرد می شود ( مبرد در واقع گاز فریون یا همان R407C، R134A و … می باشد) 

به منظور انجام تبادل حرارتی با بالاترین کیفیت بین مبرد و آب، لازم است تا مبرد تعبیه شده در اپراتور در دمای منفی 12 و یا پایین تر( سردتر) واقع شده باشد. 

 

چیلر

سیستم های برودتی

 

راهنمایی خرید چیلر زیر صفر :

1_  پیش از اقدام به خرید چیلر زیر صفر لازم است تا به عنوان اولین قدم از یک فرد متخصص در این حوزه مشاوره و راهنمایی بگیرید.

در هنگام انتخاب و خرید چیلر از همان ابتدا در حین مشاوره، نوع چیلر مورد نظر برای پروژه خود را تعیین کنید که این کار با توجه به شرایط پروژه، محدودیت ها و سایر موارد انجام می پذیرد.

2_ در مرحله بعد به تعیین ظرفیت سرمایشی مورد نیاز پروژه توجه فرمایید و با توجه به آن چیلر مورد نظر را برگزینید

3_ در نظر گرفتن محدودیت های پروژه :

 در  انتخاب مدل چیلر می‌بایست این فاکتورها را مد نظر داشته باشید

 • شرایط جوی و اقلیمی فضای کاربری
 • ابعاد فضا جهت نصب و جایگیری دستگاه

4_  در مرحله بعد باید میزان هزینه و قیمت در نظر گرفته شود و برآورده بودجه لحاظ گردد.

عوامل متعددی می تواند در تعیین قیمت دستگاه چیلر زیر صفر موثر باشد، اما از این موضوع غافل نشوید که نباید تنها به صرف قیمت، چیلر را انتخاب کرد و اولویت اصلی شما در حین انتخاب مشخصات و ساختار فنی دستگاه باشد.

5_ در گام بعدی به حجم برق مصرفی دستگاه توجه کنید

مصرف برق در چیلرهای تراکمی به فاکتورهای زیادی بستگی دارد که در حین مشاوره از متخصصین می توانید از جزئیات هر کدام آگاهی پیدا کنید.

6_ به عنوان آخرین قدم این موضوع را در نظر بگیرید که تعمیرات و نگهداری دستگاه قرار است به چه شکل صورت پذیرد 

یکی دیگر از موارد مهمی که می بایست در حین انتخاب و گزینش چیلر به آن دقت داشته باشید هزینه ها و دسترسی به متخصص به جهت نگهداری و یا سرویس کردن دستگاه است. چرا که در صورت عدم توجه به این مسئله ممکن است در آینده شما متحمل هزینه‌های سنگینی به منظور انجام پروسه های تعمیرات و یا نگهداری دستگاه شوید، پس پیش از اقدام به خرید تمامی این هزینه ها را برآورد کنید.

چیلر

چیلر زیر صفر

 

انواع موارد استفاده و کاربرد چیلر زیر صفر :

 • به جهت منجمد کردن و یا انبار کردن (به عنوان چیلر های سردخانه ای) 
 • استفاده به عنوان چیلر ساخت یخ
 • به عنوان دستگاهی برای سرد کردن آب در موارد صنعتی 
 • تولید و نگهداری در صنایع تولیدات مواد غذایی، مواد لبنی و همچنین تولید انواع نوشیدنی ها 
 • به‌عنوان چیلرهای رطوبت گیر
 • دستگاه های انجماد در سالن های پاتیناژ ( اسکیت روی یخ)
 • برای موارد صنعتی و یا آزمایش های ویژه
 • استفاده برای انواع طیف های صنعتی دیگر مثل:  موارد نساجی، ابزارهای دقیق، صنایع مربوط به مواد شیمیایی
 • و در واقع در هر نوع صنعتی که  به نوعی به دمای بسیار پایین احتیاج دارد.

 

ویژگی و خصلت های ویژه چیلر زیر صفر :

 • دیزاین و ترسیم مدارهای مدیریت کننده Anti Freeze: این ابزارها به طور ویژه به منظور پیشگیری از هر نوع یخ ‌زدگی مبدل های استفاده شده و تمامی قطعات دیگر، طراحی شده اند.
 • شما می توانید با کاهش یا افزایش دور فن های کندانسور به شکل کاملا اتوماتیک، میزان فشار مبدل در کندانسور دستگاه را تا حد دلخواه تنظیم کنید.
 • تمامی اجزای درگیر در چیلر زیر صفر مثل قطعات کنترل کننده و یا حجم شیر انبساط، کاملا متفاوت از سایر چیلر های معمولی است و تمامی ابزارها بر طبق برنامه و نرم افزارهای طراحی سیستم های برودتی انتخاب شده است.
 • جایگیری مخزن و پمپ  به جهت ذخیره آب (  با توجه به حجم گلیکول مورد استفاده)
 • کمپرسورهای استفاده شده همه به طور خاص و منحصرا برای این چیلرها استفاده شده است.

چیلر

چیلر زیر صفر

 

کد مطلب: ۳۵۳۷۰۰
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت

پیشنهاد سردبیر