عکسی از خودسوزی که یک حکومت را سرنگون کرد!

راهب بودایی در حالی که در آتش می سوخت، بی حرکت بر زمین نشسته بود و حتی ناله هم نمی کرد. تصاویر دلخراش خودسوزی او در تمام جهان منتشر شد و این اقدام سرآغاز سرنگونی حکومت فاسد نگودین دیم در پنج ماه بعد از این واقعه بود.

برنامه «عکس های تکان دهنده» از شبکه اسپانیایی زبان هیسپان تی وی در این قسمت به نمایش و بررسی، تصویر «بودایی مشتعل» می‌پردازد.

«عکس‌های تکان‌دهنده» به کارگردانی کیانوش الطافی که هر هفته با انتخاب عکسی تاثیرگذار و ماندگار در تاریخ، به بررسی و نقد آن می‌پردازد، در این قسمت به سراغ عکسی از خودسوزی «تیش کوانگ دوک» راهب ۶۶ ساله بودایی رفته است.

عکسی از خودسوزی که یک حکومت را سرنگون کرد!


این راهب بودایی ویتنامی در اعتراض به دیکتاتوری، فساد مالی و بی عدالتی حکومت دست نشانده آمریکایی نگودین دیم رئیس جمهور ویتنام جنوبی، در مقابل دیدگان هزاران نفر در شهر سایگون، پایتخت این کشور (هوشی مین ویل امروزی) دست به خودسوزی زد. او در حالی که در آتش می سوخت، بی حرکت بر زمین نشسته بود و حتی ناله نمی کرد. تصاویر دلخراش خودسوزی او در تمام جهان منتشر شد و این اقدام سرآغاز سرنگونی حکومت فاسد نگودین دیم در پنج ماه بعد از این واقعه بود. این اتفاق درست زمانی رخ داد که مالکوم براون عکاس خبری آمریکایی برای ثبت این لحظه در صحنه حضور داشت. عکس قدرتمند براون موج‌های خبری و جریان سازی‌های زیادی را در سراسر دنیا به وجود آورد و توجه جهانیان را به وضعیت بودایی‌ها در جنوب ویتنام جلب کرد. این عکس همچنین براون را موفق به کسب یک جایزه پولیتزر کرد.

«عکس‎های تکان‎دهنده» کاری از واحد برنامه‌های شبکه پرس تی‌وی است که برای مخاطبان اسپانیایی‌زبان شبکه هیسپان تی‌وی زبانگردانی شده است. این برنامه روز جمعه ۲۰ اسفند ماه ساعت ۰۳:۱۵ بامداد به وقت تهران پخش می‌شود و تکرار آن همان روز ساعت ۱۰:۱۵ ،۱۹:۱۵و شنبه ساعت‌های ۲۱:۴۵،۱۴:۱۵،۰۸:۴۵ و یکشنبه ساعت ۱۶:۴۵برای اسپانیایی‌زبان‌های سراسر جهان قابل مشاهده خواهد بود.

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۵۸۰۶۸
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت