سفره هفت سین ایران در سازمان ملل و حضور گوترش و حافظ خوانی روانچی

سفرا و نمایندگان ۱۲ کشور حوزه نوروز، سه شنبه به وقت محلی بر سر سفره هفت سینی که توسط نمایندگی ایران در مقر سازمان ملل متحد برپا شده بود، گرد هم آمدند تا این عید باستانی را جشن بگیرند.

 قطعنامه ۲۵۳/۶۴ مجمع عمومی سازمان ملل که در سال ۲۰۱۰ به ابتکار جمهوری اسلامی ایران و ۱۱ کشور حوزه نوروز به تصویب رسید، ۲۱ مارس هر سال مطابق با اول فروردین را به عنوان روز بین المللی نوروز به رسمیت شناخته و از کشورهای عضو این سازمان خواسته است برای ارتقای آگاهی درخصوص نوروز، تلاش و برای بزرگداشت این روز، آیین‌های سالانه برگزار کنند.

در این قطعنامه تصریح شده است؛ نوروز به عنوان آغاز سال نو توسط بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان جشن گرفته می شود و بیش از سه هزار سال است که مردم مناطق بالکان، دریای سیاه، قفقاز، آسیای مرکزی، خاورمیانه و سایر مناطق، این روز را گرامی می دارند.

در این قطعنامه همچنین تاکید شده است نوروز به عنوان مظهر وحدت میراث فرهنگی و سنت های چندین سده ای، نقش بسزایی در تقویت روابط انسانی بر اساس احترام متقابل و آرمان های صلح و حسن همجواری ایفا می کند.

نوروز، نخستین بار در سال ۲۰۰۹ به ابتکار ایران و با همراهی و مشارکت آذربایجان، ترکیه، هند، پاکستان، ازبکستان و قرقیزستان به عنوان یکی از بزرگترین و کهن ترین میراث های ناملموس بشری در فهرست میراث ناملموس بشریت به ثبت رسید که متعاقب آن در سال ۲۰۱۶ پنج کشور افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قزاقستان و عراق نیز به این پرونده پیوستند و تعداد اعضای این پرونده به ۱۲ کشور رسید.

پیش از برگزاری نشست مجازی بزرگداشت روز بین المللی نوروز در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، سفرا و نمایندگان ۱۲ کشور حوزه نوروز بر سر سفره  هفت سینی که توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در مقر سازمان ملل متحد برپا شده بود، گرد هم آمده و عکس یادگاری گرفتند.

نشست بزرگداشت روز بین المللی نوروز نیز به صورت مجازی، به ابتکار و با محوریت نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در نیویورک و با مشارکت ۱۱ کشور دیگر حوزه  نوروز برگزار شد.

در این نشست که ریاست آن را مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل برعهده داشت، دبیرکل سازمان ملل، رئیس مجمع عمومی و رئیس شورای اقتصادی و اجتماعی (اکوسوک) سازمان ملل سخنرانی کردند.

منبع: ایرنا
کد مطلب: ۳۵۸۳۹۴
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت