کافه کتاب مشهد تعطیل می شود؟| عابس قدسی: برچسب ضد انقلاب زدند| اینجا هویت فرهنگی مشهد است!

با اتمام مدت زمان قرارداد اجاره، شهرداری مشهد از کافه کتاب آفتاب خواسته تا طی یک بازه زمانی بسیار کوتاه، ملک شهرداری را تخلیه کند. عابس قدسی انتقاداتی نسبت به این حکم تخلیه مطرح کرده است.

کافه کتاب مشهد تعطیل می شود؟| عابس قدسی: برچسب ضد انقلاب زدند| اینجا هویت فرهنگی مشهد است!

با اتمام مدت زمان قرارداد اجاره، شهرداری مشهد از کافه کتاب آفتاب خواسته تا طی یک بازه زمانی بسیار کوتاه، ملک شهرداری را تخلیه کند. عابس قدسی انتقاداتی نسبت به این حکم تخلیه مطرح کرده است.

 برخی اخبار از این قرار است که کافه کتاب آفتاب مشهد در آستانه تعطیلی قرار دارد. شهرداری مشهد در پی اتمام قرارداد،‌ در نامه‌ای خطاب به عابس قدسی، مدیر کافه کتاب آفتاب، از او خواسته است تا طی 12 روز آینده نسبت به تخلیه ملک اقدام کند.

حسین باغگلی، معاون فرهنگی شهردار مشهد، در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های شهر مشهد گفته که «صاحب این کافه کتاب چند سالی است که آنجا مستاجر شهرداری است و با توجه به اینکه رویکردهای جدیدی برای راهبری و توسعه این مکان داریم به این دلیل طی نامه‌ای از ایشان خواستیم این مکان تخلیه شود. مکان فعلی کافه کتاب آفتاب قرار است یک گذر اختصاصی برای بازی و قصه شود؛ یعنی ما مطالعه را از حوزه صرفا کتاب خارج می‌کنیم. در همین راستا پروژه‌ای به نام خاتم (خانواده تربیت‌محور) داریم که ویژه خانواده‌هایی با فرزند دو تا شش سال است و هدفش توسعه توانمندی‌های خانواده‌ها جهت استفاده از ابزار بازی و قصه برای تربیت فرزند است.»

عابس قدسی در شرح ماجرا گفت:‌ چند روز پیش نامه‌ای محرمانه از شهرداری مشهد برای ما ارسال شد که در آن فرصت 12 روزه‌ای برای تخلیه مکان فعلی کافه کتاب آفتاب در گذر گلستان‌کتاب تعیین شده بود،‌ اقدامی که اصلاً شدنی نیست؛ چرا که در این زمان محدود نمی‌توان کاری از پیش برد و مکان تازه‌ای برای کتابفروشی پیدا کرد. تازه اگر هم فضایی جدید پیدا کنیم نیازمند بازسازی و مناسب‌سازی برای کتابفروشی است که آن هم چند ماهی وقت می‌خواهد.

قدسی در پاسخ به این پرسش که مهلت قرارداد شما با شهرداری چه زمانی به اتمام رسیده بود، گفت: اتمام مهلت قرارداد ما دو سال پیش بوده است‌، هر وقت ما پیگیر تمدید قرارداد شدیم،‌ دوستان شهرداری می‌گفتند، بر سر گذر فرهنگ بین چندین سازمان شهرداری اختلاف است، همزمان معاونت فرهنگی و چند مجموعه شهرداری مدعی مالکیت این گذر هستند و تا تکلیف این اختلافات روشن نشود، نمی‌توانیم‌، قرارداد را تمدید کنیم. در این راستا مبلغ اجاره‌ای بر اساس نظر کارشناس دادگستری تعیین می‌شد و ما آن را پرداخت می‌کردیم، که این رویه از نظر حقوقی به معنای توافق و تمدید نانوشته قرارداد اجاره است. اکنون چون مالکیت این گذر با سازمان فرهنگی و هنری شهرداری مشهد شناخته شده است،‌ آن‌ها خواستار تخلیه شده‌اند.

 

کافه کتاب مشهد تعطیل می شود؟| عابس قدسی: برچسب ضد انقلاب زدند| اینجا هویت فرهنگی مشهد است!

عابس قدسی- مدیر کافه کتاب مشهد

قدسی درباره شائبه‌های طرح شده در فضای مجازی مبنی بر صدور ابلاغیه تخلیه ملک با توجه به برخی موضع‌گیری‌های او در جریان حوادث اخیر تصریح کرد:‌ من در این وقایع اعتراضاتی داشتم و مانند خیلی‌های دیگر مطالبی منتشر کردم، اما جز ماجرای مرگ مرحوم مهسا امینی درباره هیچ ماجرای دیگری موضع‌گیری نکردم. چون کم و کیف قصه روشن نبود، ساکت ماندم،‌ گرچه از اتفاقاتی که در کشور رخ می‌داد،‌ رنج می‌بردم‌، اتفاقاً در فضای مجازی جوان‌هایی که عصبانی بودند را دعوت به آرامش و پرهیز از خشونت می‌کردم‌.

وی ادامه داد:‌ البته این موضوع که من و فضای عمومی رسمی حاکم بر شورای شهر امروز مشهد با هم اختلاف نظر داریم‌، موضوع قابل انکاری نیست و احتمال دارد، دوستان شورای شهر به این دلیل که من را از خود نمی‌دانند، تصمیم گرفته باشند که این کتابفروشی تخلیه شود. از نهادهای زیربط گلایه دارم که چرا من را دعوت به گفت‌وگو نکردند، من اهل گفت‌وگو هستم، بارها منتظر بودم که بیایند، دعوت به گفت‌وگو کنند،‌ در شرایط امروز کشور، برخی از معترضان این شعارِ دعوت به گفت‌وگو را به سخره می‌گیرند و می‌گویند اکنون وقت گفت‌وگو نیست،‌ الان وقت اعتراض است،‌ اما من مخالفم و همین الان هم آماده گفت‌وگو هستم،‌ من نگران آینده کشورم هستم،‌ نگرانم از آنچه در خیابان‌ها رخ می‌دهد به آینده کشور ضربه می‌زند، کما اینکه ضربه هم زده است.

مدیر انتشارات سپیده‌باوران گفت: بنده اصراری به ماندن ندارم،‌ اما روی انتقادم به این حکم عجیب و غریب برای تخلیه است. مخاطبان کافه کتاب آفتاب، بخشی از هویت فرهنگی مشهد هستند، شخصیت‌هایی که در این کافه رفت و آمد می‌کنند، بخشی از حافظه تاریخی ما محسوب می‌شوند،‌ مسئله شخص من این نیست که چرا شهرداری ملکش را مطالبه کرده است،‌ مسئله من نوع مواجهه است. قاعدتاً باید برای تخلیه بازه زمانی بازتری را در نظر می‌گرفتند،‌ حداقل تا پایان سال به ما مهلت می‌دادند تا مکان تازه‌ای پیدا کرده و آن را آماده تاسیس کتابفروشی کنیم.

کافه کتاب مشهد تعطیل می شود؟| عابس قدسی: برچسب ضد انقلاب زدند| اینجا هویت فرهنگی مشهد است!

نمایی از کافه کتاب مشهد

قدسی با اشاره به بیتی از یک شعر هوشنگ ابتهاج گفت:‌ کافه کتاب آفتاب برای شخص عابس قدسی نیست‌، متعلق به افرادی است که بخشی از زندگی‌شان را در 10 سال گذشته اینجا گذاشته‌اند،‌ خاطره دارند،‌ علاوه بر 10 تا 15 نیروی کار،‌ مخاطبانی با گرایشات فکری و مذهبی مختلف دارد،‌ هم مخاطب انقلابی داریم هم مخاطبان دیگر. در این فضا با هم آشنا می‌شوند و گفت‌وگو می‌کنند، خشم‌شان را کنترل می‌کنند به قول یکی از دوستان اهل ادب یک اورژانس اجتماعی است. من حق‌ این افراد می‌دانم که نسبت به تعطیلی کافه کتاب ناراحتی خود را ابراز کنند،‌ چرا که این کافه اکنون بخشی از سابقه هویتی شهر مشهد است اما به شخصه خودم تنها به نحوه ابلاغ حکم اعتراض دارم.

وی در پایان درباره نسبت خودش با انقلاب و نظام جمهوری اسلامی گفت:‌ قطعاً برچسب ضد انقلاب به من نمی‌چسبد،‌ من معترض هستم،‌ نه برای براندازی نظام،‌ برای حفظ نظام چون از منظر وطن‌دوستی  معتقدم جز با اصلاح‌جویی از بطن جامعه، آینده ایران بهتر نخواهد شد و همیشه با رادیکالیسم از سمت هر جریانی مخالف هستم.

منبع: تسنیم
کد مطلب: ۳۶۳۸۷۰
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت