گلایه‌های هنرمندی که روی تخت بیمارستان است

ایرنا نوشت: عصمت مجیدی پیشکسوت هنرهای سنتی و بانوی کارآفرین نمونه کشور که در بیمارستان بستری است از عدم توجه به شرایط فعلی خود گلایه کرد.

گلایه‌های هنرمندی که روی تخت بیمارستان است

عصمت مجیدی ساکن گنبدکاووس در استان گلستان است و چند سالی می‌شود که برای درمان بیماری ریوی حداقل ۴ روز در هر ماه را به تهران می آید و در بیمارستان بستری می شود.

صبح امروز سیدعباس عظیمی با حضور در بیمارستان عرقان به ملاقات عصمت مجیدی پیشکسوت هنرهای سنتی و بانوی کارآفرین نمونه کشور رفت.

مجیدی در این دیدار ضمن تقدیر از متولیان موسسه هنرمندان پیشکسوت که به نمایندگی از مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تکریم هنرمندان پیشکسوت می پردازند، گلایه هایی را از وزارت میراث فرهنگی،گردشگری وصنایع دستی مطرح کرد.

مجیدی با اشاره به اینکه هنرمندان سنتی فقط نقش ویترین وزارت میراث فرهنگی را دارند، گفت:من نزدیک به ۴۲ سال است که در زمینه هنرهای سنتی فعال هستم و علی رغم تلاش بسیاری که داشته ام و به عنوان بانوی کارآفرین نمونه کشور و هنرمند اول استان گلستان انتخاب شدم ، ولی هیچگاه مورد حمایت مادی و معنوی از سوی وزارت میراث فرهنگی قرار نگرفته ام.

این هنرمند پیشکسوت ادامه داد : هنرمندان هنرهای سنتی جزو مهجورترین افراد در کشور هستند به طوری که وزارت میراث فرهنگی که متولی هنرهای سنتی در کشور است هم نگاهی به این افراد که میراث دار فرهنگ و هنر این مرزو بوم هستند ندارد و از آن ها تنها به عنوان ویترین و رنگ و لعاب فعالیتهای خود استفاده می کند .

مجیدی در ادامه گفت: در این ده سالی که من با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنم هرگز از سمت مسئولان در وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی حتی احوالی پرسیده نشده است.

عصمت مجیدی در پایان گفت: من نزدیک به ۴ سال است که عضو موسسه شده ام و تا الان امکانات و حمایت‌هایی که از سمت این موسسه و مجموعه وزارت ارشاد و در حد بضاعت شان شده است در ۴۰ سال اخیر از سوی وزارت میراث فرهنگی برای من انجام نشده است در صورتی که ما بیشتر از این که به حوزه ارشاد مربوط باشیم به میراث فرهنگی مرتبط هستیم.
عصمت مجیدی برای تکمیل انتقاداتش از کم لطفی متولیان وزارت میراث فرهنگی رو به عظیمی مدیر عامل موسسه هنرمندان پیشکسوت گفت: بعید می دانم طی ده سال خدمت موسسه به هنرمندان پیشکسوت سنتی و صنایع دستی یک تماس تلفنی یا خسته نباشید از سوی مدیران میراث و صنایع دستی به شما گفته باشند.

عصمت مجیدی هنرمندی توانا و صاحب سبک در رشته رودوزی و البسه‌دوزی است.

در سال ۹۷ به واسطه همین توانمندی و مهارت خود موفق به دریافت نشان بین‌المللی کیفیت از شورای جهانی صنایع دستی شد. او تاکنون چندین بار موفق به دریافت این نشان شده است.

او در یکی از بخش های استان گلستان متولد و دوران کودکی و نوجوانی را در گنبدکاووس گذرانده است. شغل پدر باعث مهاجرت آنها به شهرستان آزادشهر شد. در دوران تحصیل، بیشترین زمان خود را با پارچه‌ها و سوزن‌ها می گذراند. همین علاقه‌مندی باعث شد در سوزن‌دوزی مهارت پیدا کند و مسیر یادگیری این هنر را تا استادی ادامه دهد.

پس از ازدواج، دوباره به گنبد کابوس بازگشت و فعالیت خود را در حوزه سوزن‌دوزی ادامه داد. سفارش‌های سوزن‌دوزی را می‌پذیرفت و برای نخستین بار آموزش این هنر را به دو نفر از بانوان شهر آموزش داد؛ این نخستین تجربه او در حرفه معلمی بود. هر روز که گذشت، درخواست‌ها برای آموزش این هنر بیشتر و بر تعداد هنرجویان افزوده شد.

در سال ۱۳۷۳ نخستین نمایشگاه آثارش را همراه با زهره اسماعیل‌زاده و جمعی از هنرجویان او برگزار کرد؛ تجربه‌ای تازه که دو سال بعد تکرار شد، اما این بار نخستین تجربه نمایشگاه انفرادی آثارش به همراهی هنرجویان خود بود.

عصمت مجیدی سال ۱۳۸۱ در نخستین نمایشگاه صنایع دستی زنان ایران در کیش شرکت کرد و غرفه‌ای او به عنوان غرفه برتر شناخته شد. او همچنین موفق به دریافت نشان مرغوبیت ملی و مهر اصالت از سازمان جهانی یونسکو در سال‌های ۲۰۰۸ ، ۲۰۱۰ ، ۲۰۱۲، ۲۰۱۴ ، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ شد و به عنوان نخستین هنرمند و صنعتگر استان گلستان شناخته می‌شود که توانست این عنوان را کسب کند.

او همچنین نخستین تولیدکننده تخصصی در رشته صنایع دستی است که توانست شرکت تعاونی تأسیس کند و نخستین مرکز تخصصی رودوزی‌های سنتی و تلفیق سوزن‌دوزی ترکمن را راه‌اندازی کرد.

او در ۴۲ سال فعالیت هنری خود، به بسیاری از بانوان علاقه‌مند به این هنر آموزش داده است و حضور در بیش از ۵۰ نمایشگاه استانی، کشوری و بین‌المللی در کارنامه‌اش نورافشانی می کند.
عصمت مجیدی در سال ۱۳۹۶ به عنوان کارآفرین برتر معرفی شد. وی دارای گواهینامه هنری درجه یک از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

کد مطلب: ۳۶۵۷۲۴
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت