قیمت نجومی فروش فیش حج در بازار سیاه

با نزدیک شدن به ماه ذی‌الحجه و اعزام زائران حج تمتع، سوداگران باز هم دست به کار شدند. کافی است در برخی پلتفرم‌های داخلی عنوان «فیش حج» را جست‌وجو کنید تا به حجم عظیمی از آگهی‌های فروش فیش حج برسید

قیمت نجومی فروش فیش حج در بازار سیاه

آگهی‌هایی با نرخ‌های متفاوت و بعضاً نجومی که مشخص نیست بر چه اساسی قیمت‌گذاری شده‌اند. در همین جست‌وجوها می‌توانید آگهی‌هایی پیدا کنید که به صورت فوری فیش‌های حج تمتع را با قیمت ۳۰۰، ۵۰۰ یا حتی ۸۰۰ میلیون تومانی به فروش می‌رسانند.

اسفند سال گذشته بود که سازمان حج و زیارت هزینه نهایی حج تمتع در سال ۱۴۰۲ را اعلام کرد. بر اساس اعلام این سازمان این سفر معنوی با صرفه‌جویی در برخی امور بین ۱۰۹ تا ۱۳۹ میلیون تومان هزینه‌بردار است. البته این مبلغ برای افرادی که هزینه حج را در سال ۱۳۹۹ پرداخت کرده بودند، ۴۳ تا ۷۸ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. 
 

بی‌اطلاعی متولی حج استان از قیمت‌های نجومی!

 

موضوع را از مدیر حج و زیارت خراسان رضوی پیگیری کردیم. جواد شاد در ابتدا از وجود چنین ارقامی ابراز بی‌اطلاعی کرد و قیمت‌ها را غیرواقعی دانست. پس از توضیحات خبرنگار ما مبنی بر وجود آگهی‌های فروش و قیمت‌های نجومی در پلتفرم‌های داخلی، مدیر حج و زیارت استان ابراز کرد: واگذاری فیش‌های حج از سوی سازمان امکان‌پذیر نیست، خرید و فروش‌ها از سوی اشخاص صورت می‌گیرد و قیمت‌گذاری‌ها نیز کاملاً شخصی است. 

وقتی در خصوص نبود نظارت بر این بازار سیاه شکل گرفته از او سؤال کردیم، پاسخ داد: سازمان حج و زیارت وظیفه‌ای در این حیطه ندارد و پیگیری این موضوعات در حوزه اختیارات ما نیست. 

 

آغاز اعزام زائران از ۱۳ خرداد 

 

مدیر حج و زیارت استان در ادامه اشاره‌ای به آمار و تعداد زائران حج تمتع سال جاری داشت و عنوان کرد: امسال 9 هزار و 845 نفر در استان برای اعزام به حج تمتع در کاروان‌ها نام‌نویسی کرده‌اند. 4هزار و 10 نفر از این تعداد مدینه اول هستند که در قالب 26 کاروان اعزام می‌شوند و 5هزار و 835 نفر نیز در قالب 40کاروان مدینه دوم اعزام خواهند شد.

وی افزود: 8 هزار و 765 زائر از شیعیان کشور هستند که با 59 کاروان به حج اعزام خواهند شد و هزار و 100 نفر از زائران اهل تسنن هستند که با هفت کاروان از استان به حج تمتع اعزام می‌شوند.

شاد ادامه داد: از این میان، 5 هزار و 650 زائر در قالب 35 کاروان مستقیماً از مشهد اعزام  خواهند شد.

وی تأکید کرد: ظرفیت تمام کاروان‌های اعلام شده در استان، در حال حاضر تکمیل شدند و فعلاً امکان ثبت نام افراد جامانده وجود ندارد.

شاد ادامه داد: وضعیت سلامت همه زائران باید پیش از عزیمت به حج تمتع توسط تیم پزشکی بررسی شده و تمام معاینات لازم انجام شود. در عربستان نیز نیروهای هلال احمر مستقر خواهند بود تا به زائران خدمت‌رسانی کنند.

وی ادامه داد: پرواز زائران از سیزدهم خرداد ماه آغاز خواهد شد و بدین ترتیب نخستین کاروان زائران حج از استان خراسان رضوی در این تاریخ اعزام می‌شود و تا 26‌ خردادماه، طی 58 پرواز اعزام زائران به پایان خواهد رسید.

وجود خلأهای قانونی علیه سوداگران 

متأسفانه در کشور ما سوداگران راه‌های درآمدزایی از ایجاد بازار سیاه و سوداگری را به خوبی یافته‌اند که این قبیل مشکلات احساس خلأ قانونی و نبود نهادهای نظارتی را دو چندان کرده است. 

برخی از مردم نیز به واسطه صبغه فرهنگی و دینی خود برای انجام اعمالی از جمله حج، حاضر به هزینه‌کرد با قیمت‌های نجومی نیز هستند. دلالان هم از این غفلت نهادهای نظارتی و پشتوانه مذهبی مردم سوءاستفاده کرده و جیب خود را پُرپول می‌کنند. 

با توجه به نزدیک شدن به فصل اعزام زائران حج، به نظر می‌رسد دولت عزمی جدی برای برچیده شدن بازار سیاه حج تمتع نداشته باشد.

منبع: قدس
کد مطلب: ۳۶۷۳۵۳
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت