پرده چهارم از برخورد با سلبریتی ها

دومین پرده از برخورد با سلبریتی‌های ورزشی بازداشت بود. شاید ابتدا بازجویی و سپس بازداشت. داستان فراخواندن تعدادی از بازیکنان و اعضای کادر فنی پرسپولیس و مؤاخذه آن‌ها به دلیل فعالیت در فضای مجازی، بر کسی پوشیده نیست.

پرده چهارم از برخورد با سلبریتی ها

نحوه برخورد با سلبریتی‌ها خاصه آن‌هایی که در حوزه ورزش فعالیت می‌کنند از نیمه دوم سال گذشته و هم‌زمان با ملتهب‌شدن جامعه، دچار تغییر و تحولات متعدد و مکرر شده و همچنان هم ادامه دارد. با توجه به اتفاقات رخ‌داده، برخی از چهره‌های مطرح ورزش ایران در تلاش بودند تا دست‌کم در فضای مجازی نشان دهند با معترضان همراه هستند. این موضوع چندان برایشان بدون عواقب هم نبود.

در بین چهره‌هایی که حسابی سروصدا کردند، می‌توان ماجرای علی دایی را مطرح کرد. او از جمله چهره‌های برجسته و مردمی بود که در همان واکنش‌های نخست زیر ذره‌بین رفت. تذکر و ضبط پاسپورت و در ادامه ممنوع‌الخروجی، یکی از اولین راهکار‌های برخورد با سلبریتی‌های ورزشی بود. دایی گل سرسبد این بخش شد. او در بازگشت از ترکیه با ضبط پاسپورت روبه‌رو شد تا فرودگاه را با ناراحتی به سمت منزل ترک کند. بعد‌ها داستان ممنوع‌الخروجی او سروصدای بیشتری به پا کرد. ماجرای بازگرداندن هواپیمایی که حامل همسر و دختر علی دایی بود از امارات به کیش هم که دیگر جای شرح بیشتری ندارد. این ممنوع‌الخروجی بعد‌ها با دعوت فیفا از علی دایی برای حضور در مراسم برترین‌ها برداشته شد.

به غیر از علی دایی، چهره‌های مطرح دیگری در حوزه ورزش هم با ممنوع‌الخروجی مواجه شدند که می‌توان برای مثال از محمد موسوی، ستاره تیم ملی والیبال ایران که به زودی قرار است با بازوبند کاپیتانی همین تیم در رقابت‌های بین‌المللی شرکت کند، اشاره کرد. واضح است که تعداد ممنوع‌الخروجی‌های ورزش در آن برهه زمانی زیاد بود که در مقطع کنونی نیازی به برشمردن همه آن‌ها حس نمی‌شود.

دومین پرده از برخورد با سلبریتی‌های ورزشی بازداشت بود. شاید ابتدا بازجویی و سپس بازداشت. داستان فراخواندن تعدادی از بازیکنان و اعضای کادر فنی پرسپولیس و مؤاخذه آن‌ها به دلیل فعالیت در فضای مجازی، بر کسی پوشیده نیست. در این زمینه، ولی بیشتر نگاه‌ها متوجه بازداشت حسین ماهینی، وریا غفوری و پرویز برومند شد. هرچند اتهام دو نفر نخست تفاوت زیادی با نفر آخر داشت. این بازداشت‌ها اگرچه طولانی‌مدت نبودند، ولی به خوبی مخابره‌کننده پیامی برای سایر چهره‌های مطرح ورزش بود که از دیدگاه مسئولان امر، در ماجرای فعالیت در فضای مجازی زیاده‌روی کرده بودند.

پرده سوم که بی‌شباهت به پرده آخر نیست، تهدید به پلمب و اجازه‌ندادن به تداوم کسب‌وکار همین چهره‌هاست. در این بخش هم می‌توان به ماجرای رستوان علی دایی در آن برهه پرداخت. دایی به دلیل آنکه تصمیم گرفته بود در روز‌های مشخصی رستورانش را تعطیل کند، با تهدید به پلمب مواجه شد. اتفاقی که برای گالری همسر او در آن برهه رخ داد. آن زمان نگاه این بود که اصناف مختلف نباید به بهانه کمپین‌های مختلف، کسب‌وکار را تعطیل کنند یا کرکره مغازه را پایین بکشند.

با اتمام سال ۱۴۰۱ و شروع سال ۱۴۰۲ ماجرای برخورد با سلبریتی‌ها در حوزه ورزش، مثل هنرپیشه‌ها وارد فاز تازه‌تری شده و این‌بار علاوه بر تهدید به پلمب، پلمب اماکن متعلق به آن‌ها که در این بازه زمانی بیشتر متوجه رستوران‌هاست از سر گرفته شده است. جنس این یکی ارتباط مستقیمی با اتفاقات شش ماه اخیر ندارد، ولی در پی همان است. این‌بار به دلیل بی‌حجابی کارکنان یا مشتریان رستوران سلبریتی‌هاست که عنوان شده یا رستورانشان اخطار پلمب گرفته‌اند یا اینکه قرار است پلمب شود.

در همین راستا، در روز‌ها و هفته‌های اخیر، شایعات زیادی درباره برخورد با رستوران چهره‌های مطرحی مانند امیر قلعه‌نویی، علیرضا منصوریان و کریم باقری شده است. مواردی که با تکذیب یکی و ظاهرا اخطار به بقیه فعلا در حال پیگیری است. هفته گذشته بود که یکی، دو سایت خبر از پلمب رستوران متعلق به امیر قلعه‌نویی در ونک دادند. با انتشار ویدئویی از همان رستوران، این موضوع عنوان شد که مالکیت محل مذکور در اختیار سرمربی کنونی تیم ملی ایران است و آن را به فرد دیگری اجاره داده است. این خبر با واکنش وکیل امیر قلعه‌نویی روبه‌رو شده و او گفته است در پی تحقیقات صورت‌گرفته مشخص شده که رستوران موردنظر هیچ نسبتی با امیر قلعه‌نویی نداشته و بحث مالکیت هم از اساس کذب است.

این ماجرا در شرایطی رخ داده که یکی، دو روز اخیر، خبرگزاری تسنیم به صورت دست و پا شکسته به داستان رستورانی منتسب به قلعه‌نویی پرداخته و پلمب آن را مورد بحث قرار داده است. گو اینکه در همان گزارش، مالک رستوران «علی» قلعه‌نویی معرفی شده و نکته مورد بحث می‌تواند همین امر باشد. در کنار قلعه‌نویی از اخطار برای رستوران علیرضا منصوریان و یکی از بستگان نزدیک کریم باقری هم صحبت شده است. در بخشی از این گزارش آمده است: «احتمال تعطیلی رستوران علیرضا منصوریان به علت کشف حجاب متصدیان؛ رستوران «باب‌البحر» مربوط به علیرضا منصوریان به علت کشف حجاب از سوی متصدیان، از سوی اداره اماکن تهران اولتیماتوم پلمب دریافت کرده است.

پلمب رستوران علی قلعه‌نویی به علت کشف حجاب شاغلین؟ خبر‌های رسیده از پلیس امنیت عمومی حکایت از آن دارد که رستوران قلعه‌نویی به نام «باکارالانژ» واقع در میدان ونک به علت کشف حجاب فروشندگان توسط اداره اماکن تهران پلمب شده است. این رویه اداره اماکن که تبعیضی بین متخلفین قائل نیست قابل تقدیر و حمایت آحاد شهروندان است.

اخطار پلمب به رستوران یکی از بستگان درجه یک کریم باقری؛ رستوران «نامبر سیکس» متعلق به بستگان درجه‌یک کریم باقری به علت عدم رعایت حجاب از سوی اداره اماکن تهران مورد اخطار پلمب قرار گرفته است».

قلعه‌نویی و علیرضا منصوریان برخلاف کریم باقری، در ماه‌های گذشته فعالیت بحث‌برانگیزی در فضای مجازی که شامل برخورد از سه نوع نخست شود نداشته‌اند، ولی کریم باقری در زمره همان افرادی بود که پیش‌تر اسمش در کنار تعدادی از بازیکنان پرسپولیس که مؤاخذه شده و تذکر گرفته‌اند، مطرح شده بود. برخلاف موارد گذشته، این‌بار برخورد با چهره‌های مطرح ورزش به ویژه فوتبالی‌ها ارتباط مستقیمی با آن‌ها ندارد و حاصل عاملی بیرونی است.

ضمن اینکه برخورد از نوع چهارم با سلبریتی‌ها منتقدانی دارد. در واقع هنوز هم از لحاظ حقوقی موضوع پلمب رستوران‌ها و دیگر اماکن از سوی عده‌ای حقوق‌دان به چالش کشیده شده و درباره چرایی‌اش اظهارات متنوعی داشته‌اند.

منبع: شرق
کد مطلب: ۳۶۷۳۵۴
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت